Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Chcete provonět prostor, zbavit se stresu nebo se zrelaxovat: Odhalte kouzlo vykuřování

Vykuřovadla už dávno nejsou jen rituální praktikou novodobých čarodějnic a nadšenců do ezoteriky. Vaše bydlení totiž umějí krásně provonět, pročistí vzduch a též se mohou stát skvělým pomocníkem při relaxu nebo meditaci. Pojďte proniknout díky vůni Palo Santo do tajů této starověké techniky a naučte se vyrobit si směs přímo na míru vlastním potřebám.

Historie vůní je delší, než si mnozí nejspíš myslí. Vědomé využívání vonných esencí bychom našli už v období před deseti tisíci lety před naším letopočtem na území Ameriky. Velké oblibě se nicméně těšilo i ve starověké Mezopotámii o šest tisíc let později. V té době se vůně získávala především z dýmu zapálené ingredience (například dřeva) – od toho mimochodem vzniklo i označení pef-fumme, což v překladu znamená prostřednictvím dýmu či kouře.

TIP NA VIDEO: Jak na jaře pečovat o pokojové květiny?

Video placeholde

Využívání vykuřování bylo po dlouhá tisíciletí spojeno s různými rituály. Oheň a vonný kouř se využívaly při obřadech, které měly obyvatelstvu zajistit přízeň přírody a počasí. Vykuřovacími rituály se lidé snažili též přivolat štěstí při lovu nebo ochranu pro svůj kmen. Vykuřováním se odháněly též nemoci a velmi se osvědčily při očistě duše i prostoru. Dým se tak stal pomyslným prostředníkem mezi člověkem a nadpozemskými silami. I proto se vykuřování velmi rychle proměnilo v nedílnou součást náboženských obřadů (včetně pohřbů), ale také experimentů s magií a šamanstvím.

Dnes kouzlo vůní získaných z kouře zapáleného dřeva, pryskyřice nebo třeba bylin začínáme ve velkém opět objevovat. Vykuřovadla přestávají být zapovězeným rituálem novodobých čarodějnic a nadšenců do ezoteriky. Kromě tradičních spirituálních ceremoniálů totiž opět objevujeme i jejich sílu provonět domov i oblečení – na rozdíl od klasických parfémů s chemickými složkami zcela přirozenou cestou.

Jak správně vykuřovat prostor?

Způsobů, jak správně vykuřovat, se nabízí hned několik. Důležité je si vždy určit, co přesně má být účelem celého rituálu.

Očista od negativní energie a stresu: Určitě jste již slyšeli o vykuřovaní pomocí svazku bílé šalvěje. Špičku zapalte sirkou nebo zapalovačem, nechte pár sekund rozhořet a poté plamen sfoukněte a nechtě šalvěj doutnat. Klidně se projděte se svazkem v ruce po místnosti, kterou chcete vykouřit. Nevynechte kouty, rámy dveří, prostor u pracovního stolu, postele a skříní. Šalvěj případně můžete též položit na nehořlavou misku. Svazek nicméně nenechávejte dohořet celý – po chvíli doutnající konec uhaste, případně jej odstřihněte a zbytek šalvěje si nechte na příští vykuřovací rituál.

Navození správné atmosféry: V tomto případě použijte kadidelnici nebo vykuřovací misku. Na dno nasypte trochu písku, který izoluje teplo a zároveň umocňuje hoření. Na písek položte rozžhavený uhlík a na něj položte vybranou pryskyřici, bylinu, dřevo nebo smíchanou vykuřovací směs. Nechte doutnat zhruba 20 až 30 minut, dokud uhlík nedohoří. Poté nechte vše vychladnout, písek prosejte přes síto – tím se zbavíte zbytků uhlíku – a uschovejte ho na další vykuřovací seanci.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Biooo akademie / Tereza Veselá

Provonění prostoru: Tentokrát si na pomoc vezměte vykuřovací lampičku se sítkem. Na něj položte zvolenou vykuřovací směs a do lampičky vložte zapálenou čajovou svíčku. Vůně se tímto způsobem dostane krásně do prostoru, kde bude postupně uvolňovat po celou dobu hoření.

Výroba vlastní vykuřovací směsi: Na klasickou kadidelnici, pod kterou zapálíte čajovou svíčku, si také můžete vyrobit vlastní vykuřovací směs z vonných ingrediencí, které si sami zvolíte. Vše poté rozdrtíte a smícháte v hmoždíři, uložíte do uzavíratelné nádoby nebo sáčku. Poté už vše stačí po lžičce nasypat na kadidelnici a nechat rozvonět po celou dobu hoření svíčky.

Redakce Ženy.cz otestovala v Biooo Akademii, jak příprava vykuřovadla probíhá. Na video se můžete podívat zde:

Jaké ingredience používat k vykuřování?

Existuje spousta ingrediencí, které lze k vykuřování použít. Každá z nich má svůj vlastní význam a účinek. Základní kategorie se dělí na: pryskyřice, dřeva, bylinky, koření a květy. Při tvorbě vlastní vykuřovací směsi nikdy nemíchejte více než devět vonných složek naráz. Stejně tak si nevyrábějte velké množství směsi do zásoby, zejména rozdrcené pryskyřice totiž postupně ztrácejí na vonné intenzitě.

Pryskyřice: Do vonné vykuřovací směsi se přidávají jako první. Po vytažení z balení nevoní, uvolní se až po rozbití v hmoždíři. Vybírat můžete například z následujících:

  • Myrha: Má očišťující charakter a podporuje ženskou energii.

  • Damara: Považuje se za nositelku světla, působí proti únavě.

  • Sandara: Podporuje dýchání, je tedy vhodná při nachlazení a zánětu dýchacích cest.

  • Dračí krev: Symbolizuje nespoutanost, vykuřuje se, když si člověk potřebuje vymezit osobní hranice.

  • Kadidlo: Dezinfikuje prostor od bakterií a virů.

Dřevo: Přidává se do hmoždíře po pryskyřici. Opět jej lehce rozdrťte, ať se uvolní typické dřevité aroma, které finální vůni dodá na hloubce. Vybírat můžete například z následujících:

  • Santal: Symbolizuje klid a balanc. Očišťuje od negativní energie, kterou jste během dne nastřádali, a uklidňuje mysl.

  • Jalovec: Pomocník, který očišťuje prostor.

  • Kůra z borovice himálajské: Symbolizuje moudrost a rozvahu.

  • Dub: Svou typickou ořechovou vůní pomáhá s uzemněním.

Koření: Tradice vykuřování kořením pochází z orientu. Přestože se na první pohled může zdát, že touto ingrediencí nelze pořádně vykouřit, ve finální směsi má nezastupitelnou vonnou úlohu. Vybírat můžete například z následujících:

  • Anýz: Jeho sladká vůně bojuje proti depresi.

  • Kakaové slupky: Harmonizují hormony a podporují ženskou vitalitu.

  • Plod eukalyptu: Očišťuje prostor.

  • Fazole tonka: Má afrodiziakální účinky. Skvěle funguje v kombinaci s kakaovými slupkami a lístky růže.

  • Bobkový list: Působí proti negativním vlivům a čistí prostor (pro umocnění jej kombinujte s levandulí, vavřínem a kadidlem).

Bylinky: Vykuřování bylin pochází především ze slovanské tradice. Pokud se považujete za novodobou babku kořenářku, ve vykuřovacím rituálu by vám alespoň jedna bylina neměla chybět. Vybírat můžete například z následujících:

  • Puškvorec: Podporuje životní vitalitu.

  • Myrta: Vitalizuje a podporuje ženskou energii.

  • Yzop: Pročišťuje dýchání a do prostoru vnáší pomyslné světlo.

  • Andělika: Svou balzámovo-dřevitou vůní harmonizuje nervovou soustavu.

  • Levandule: Zklidňuje a uvolňuje napětí.

Květy: Tato kategorie je ze všech vykuřovacích složek nejjemnější a nejméně intenzivní. Ve směsi plní zejména estetickou a symbolickou funkci. Pokud nechcete, nemusíte je zařazovat vůbec. Pokud ovšem nepohrdnete několika lístky ve vykuřovadle, vybírejte například z následujících:

  • Jasmín: Považuje se za silné afrodiziakum, podporuje dobrý spánek a může mít až hypnotické účinky.

  • Modrý leknín: Podporuje fantazii a kreativitu, doporučuje se k vykuřování na noc.

  • Chrpa: Podporuje dobrou náladu.

  • Růže: Provoní prostory svou typickou vůní.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Biooo akademie / Tereza Veselá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Biooo akademie / Tereza Veselá