.

. Zdroj: Zdroj: iStock

Rituály chladu, tepla a vůní: Proč zkusit otužování, saunu nebo aromaterapii?

I v případě, že patříte mezi milovníky teplého a slunného počasí, nemůžete zimě upřít jednu nespornou výhodu: tohle roční období nás vede ke zpomalení a je jako dělané pro různé formy relaxace. Ať už si vyberete otužování, které vás nasměruje k lepšímu sebepoznání, saunu pro posílení imunity, nebo koupel s éterickými oleji, jedno z toho určitě vyzkoušejte. Nebudete litovat!

Otužování

Jak z otužování získat slibovanou řadu benefitů po zdravotní i duševní stránce? Prozradí to freediver a instruktor otužování David Vencl. Ten mimo jiné objasňuje, proč většinu lidí ledová voda tak přitahuje. „Ponoření do vody na rozdíl od návštěvy posilovny zabere jen pár desítek minut. Výsledkem je přitom vyplavení stejné dávky endorfinů. Zároveň lidé berou otužování jako cestu k seberozvoji. A mají pravdu, protože během procesu se často naučí vnímat, jak jejich tělo funguje a co potřebuje. Začnou také mentálně pracovat s nepříjemnými pocity a postupně vzroste i jejich sebevědomí,“ říká Vencl. Při pravidelném otužování navíc můžete nastartovat metabolismus – ten se ve studené vodě zrychlí až čtyřikrát a po dobu 48 hodin dochází k enormnímu výdeji energie. 

TIP NA VIDEO: Jak se správně otužovat?

Video placeholde

Odvahu k prvnímu ponoření najdete tak, že se na něj dobře připravíte. Vyberte si konkrétní rybník nebo řeku, kterou dobře znáte. Na místě se pak zaměřte na dech v rytmu pomalý nádech a delší pomalý výdech. To opakujte a pomalu vkročte do vody. Až budete po pás, zhluboka se nadechněte, lehce zadržte dech, potopte se po prsa a poté po krk. Nezapomeňte ani na ruce, kde je spousta důležitých nervových zakončení.  

Sauna

Věděli jste, že ve Finsku se alespoň jednou týdně saunuje 99 % lidí? Je to pro ně přirozená cesta, jak posílit imunitu, podpořit psychickou pohodu a po sportu zrychlit svalovou regeneraci těla. Severoevropský rituál nás Čechy inspiruje především v zimních měsících, obzvlášť ženy si užívají rozmanitost ve výběru saun. Své o tom ví Róbert Židek, který se tomuto druhu relaxace profesně věnuje přes sedm let. Během nich získal zkušenosti z wellness center na Slovensku či v Německu a dnes působí jako hlavní saunový mistr v Infinit Sen Senohraby: „Všímám si, že si Češi na saunu čím dál víc zvykají a berou ji jako přirozenou součást odpočinku. Pro zdravotní benefity doporučuji zajít do sauny dvakrát až třikrát týdně na dvě hodiny. Během nich absolvujete několik koleček, která se budou skládat ze zahřátí v sauně, zchlazení pod sprchou, vědrem či v bazénku a odpočinku. Hlavně zpočátku se ve vysoké teplotě netrapte a zůstaňte v ní jen po dobu, která vám bude příjemná. Postupně čas přirozeně prodlužujte.“

Saunový mistr také radí nechodit na proceduru přejedený a proces očisty organismu, včetně vyplavení škodlivých látek, podpořit dostatečným pitným režimem před i po. „V sauně se soustřeďte především na sebe. Chápu, že když přijdete s kamarádkou, budete mít tendenci si povídat, ale hlavním smyslem saunování je cesta ke zklidnění, ať už prostřednictvím pomalého dýchání, jemného nasávání teplého vzduchu, nebo poslouchání meditační hudby,“ doporučuje Židek.

Aromaterapie

Jsou dny, kdy jediné, co naše tělo potřebuje, je ničím a nikým nerušená relaxace ve vaně. Jediné, co do vany plné teplé vody pustíme, jsou éterické oleje. Jak na to? Do neutrálního koupelového oleje stačí přidat 3 až 10 kapek toho éterického a přimíchat směs do vody. Pak už je čas si na 15 až 30 minut užít blahodárnou lázeň. Tip: Pokud vanu nevlastníte nebo jen nejste fanda koupelí, můžete si účinky aromaterapie užít i jinak. Nakapejte pár kapek oleje do aroma difuzéru a nechte páru společně s vůní proudit celou místností. Ptáte se, jaké oleje použít? Mezi naše neoblíbenější patří citron, který povzbuzuje a probouzí smysly, rozmarýn rozhánějící psychickou únavu a v neposlední řadě také máta, jež působí protizánětlivě, uvolňuje namáhané svaly a zmírňuje bolesti hlavy.

Článek vyšel v časopisu Dieta. Starší i aktuální čísla Diety si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

.
.