Aktuálně ženy stojí v čele šestnácti světových států – máme 14 prezidentek a 2 královny. Zařadí se mezi ně i Danuše Nerudová?
Profimedia.cz, Instagram @danusenerudova
Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová v úterý oznámila kandidaturu na funkci prezidentky České republiky. Kdyby se jí v lednu příštího roku opravdu stala, byla by první ženou v čele tohoto úřadu. A hypoteticky by se stala patnáctou ženou, která stojí v čele nějaké země – respektive sedmnáctou, když připočteme dvě královny.
‹
Před devětašedesáti lety, 2. června 1953, proběhla ve Westminsterském opatství korunovace královny Alžběty II. Britská panovnice také letos v únoru oslavila platinové jubileum – 70 let na trůně. Ještě pár dní a stane se druhou nejdéle vládnoucí panovnicí evropské historie po Ludvíkovi XIV. Na trůn usedala jako šestadvacetiletá, po smrti svého otce Jiřího VI., a i když se již tehdy hovořilo o druhém alžbětinském období, délka její vlády předčila veškerá očekávání. Kdyby se příští týden rozhodla Alžběta II. předat žezlo princi Charlesovi, zbyla by na světě už jen jedna královna v čele země – dánská Markéta II., která vládne od roku 1972. Změny nastanou, až se do čela monarchií dostanou korunní princezny – Viktorie Švédská (44), belgická princezna Elisabeth (20), Catharina-Amalia Nizozemská (18) nebo španělská princezna Leonor (16).
TIP NA VIDEO: Připomeňte si cestu královny Alžběty II. na trůn
A není to málo?
Na celém světě je v tuto chvíli ve funkci čtrnáct prezidentek. V rámci našeho středoevropského kontextu nejvíc vnímáme aktivity slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové. Tento týden se například sešla s ukrajinským prezidentským párem, Volodymyrem a Olenou Zelenskými, aby probrali další možnou pomoc Ukrajině. Svou prezidentku má od květnové inaugurace i Maďarsko – zde se však žádná hodnotová revoluce nekoná, neboť Katalin Novák byla kandidátkou Fideszu Viktora Orbána, který v dubnu opět vyhrát parlamentní volby. Ženu v nejvyšší funkci má i Řecko, Gruzie, Moldavsko nebo Kosovo. To je na evropském kontinentu vše. Možná vás napadá, že ještě Estonsko má prezidentku, nicméně Kersti Kaljulaid vypršelo funkční období loni na podzim.
Loading
Alespoň v tuzemských médiích je tak slyšet spíše o současných premiérkách. V neděli například oběhla sociální sítě fotografie, na níž finská předsedkyně vlády Sanna Marin fandí národnímu hokejovému týmu se sklenkou vína v ruce. Je to tatáž žena, která se pro společenský magazín nechala vyfotit v saku, pod nímž neměla vůbec nic. A stejná žena také neústupně vede Finsko do NATO navzdory ruským výhrůžkám. Premiérka Estonska Kaja Kallas se zase dříve vyfotila po boku dnes již bývalé prezidentky Kersti Kaljulaid – a obě přitom měly na sobě šaty a tenisky. Jakkoli to bylo z módního hlediska diskutabilní, sympatie a pozornost si získaly. Média přitom Kallas označují za Železnou lady současnosti – opět díky jejímu tvrdému přístupu vůči Rusku.
Council of Women World Leaders je organizace, která sdružuje současné i bývalé prezidentky a premiérky. Aktuálně má 86 členek. V roce 1996 ji založily Vigdís Finnbogadóttir, islandská prezidentka v letech 1980–1996, která se stala první demokraticky zvolenou ženskou hlavou státu na světě, dále Mary Robinson, bývalá prezidentka Irska, a Laura Liswood, která v Radě zastává funkci generální tajemnice.
Co je Rada ženských světových lídrů?
Které ženy ve světě aktuálně zastávají funkce prezidentek? >>>
Nepál: Bidhjá Déví Bhandárí (60)
V úřadu od: 29. října 2015
Prezidentka Nepálu Bidhjá Déví Bhandárí byla kandidátkou Komunistické strany Nepálu. Je však současně vnímána jako bojovnice za rovná práva žen – zasloužila se například o zavedení některých kvót. I když byla zvolena na pět let, kvůli ústavní změně obhajovala svůj mandát znovu už v roce 2018.
Prezidentka Nepálu Bidhjá Déví Bhandárí
Poznáte jejich rukopis? Módní domy, které stojí za vašimi oblíbenými filmy
Ivona Horváth Souralová
Móda
Tchaj-wan: Cchaj Jing-wen (65)
V úřadu od: 20. května 2016
První tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se na rozdíl od svého předchůdce řadí k odpůrcům sbližování s pevninskou Čínou. Studovala práva v Tchaj-wanu, v New Yorku i v Londýně. Poprvé se o prezidentskou funkci pokoušela již v roce 2012, tehdy ještě neúspěšně. V roce 2020 naopak svůj post obhájila.
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem
Experimenty s ohněm a orgasmus v puse: 5 letních tipů pro zapálené foodies
Kristýna Dobeš Moučková
Lifestyle
Singapur: Halimah Yacob (67)
V úřadu od: 14. září 2017
Halimah Yacob je právnička, matka pěti dětí a také první žena v hidžábu, která nastoupila do prezidentské funkce. Předtím působila jako vůbec první předsedkyně parlamentu země. Její současná funkce je spíše reprezentativní, výkonnou moc si v Singapuru drží premiér.
Prezidentka Singapuru Halimah Yacob
Hvězdy na obzoru: Fešák Eddie a další nové tváře ve Stranger Things
Kateřina Špičáková
Zaujalo nás
Trinidad a Tobago: Paula-Mae Weekes (63)
V úřadu od: 19. března 2018
Prezidentka Trinidadu a Tobaga Paula-Mae Weekes byla původní profesí soudkyní a advokátkou, zaměřovala se zejména na trestní jurisdikci. Intenzivně se také věnovala zavádění školicích programů pro budoucí soudce. Do funkce prezidentky byla uvedena jako jediná kandidátka bez nutnosti volby.
Prezidentka Trinidadu a Tobaga Paula-Mae Weekes
Marilyn Monroe versus Kim Kardashian: Příběh nejdražších šatů na světě
Ivona Horváth Souralová
Móda
Etiopie: Sahle-Work Zewde (72)
V úřadu od: 25. října 2018
Etiopská prezidentka Sahle-Work Zewde byla původní profesí diplomatkou. Postupně dosáhla na zajímavé posty – stala se stálou zástupkyní UNESCO v Tunisku a Maroku, generální ředitelkou kanceláře OSN v Nairobi a zástupkyní generálního tajemníka OSN pro Africkou unii. Do zvolení Samie Suluhu Hassan byla jedinou prezidentkou v celé Africe.
Etiopská prezidentka Sahle-Work Zewde
Smutné Novinářky Lindy Bartošové: Vymačkat slzy na záchodě a zpátky na scénu
Ivona Horváth Souralová
Kulturní tipy
Tanzanie: Samia Suluhu Hassan (62)
V úřadu od: 19. března 2021
Tanzanská prezidentka Samia Suluhu Hassan převzala úřad poté, co zemřel její předchůdce John Magufuli – předtím působila jako jeho viceprezidentka. Tuto politickou éru však provázely kontroverze a snaha ustavit v Tanzanii autoritářský režim. Po Halimah Yacob je Samia druhou prezidentkou muslimského vyznání. Neformálně se jí říká Mama Samia.
Prezidentka Tanzanie Samia Suluhu Hassan
Jak bych se zachovala já? Příběhy žen, které se staly tvářemi války na Ukrajině
Ivona Horváth Souralová
Zaujalo nás
Gruzie: Salome Zurabišvili (70)
V úřadu od: 16. prosince 2018
Pařížská rodačka a dcera gruzínských emigrantů Salome Zurabišvili zprvu působila jako diplomatka a posléze krátce jako ministryně zahraničních věcí Gruzie. Poté, co byla z funkce odvolána, založila vlastní stranu Gruzínský sen. Otevřeně zastává protiruské názory, bývá jí ale vyčítáno, že neovládá dokonale gruzínštinu.
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili
Kupte si chudobu za 1800 dolarů! Proč si móda libuje v estetice lidí bez domova?
Kristýna Dobeš Moučková
Móda
Slovensko: Zuzana Čaputová (48)
V úřadu od: 15. června 2019
Zuzana Čaputová se slovenského prezidentského úřadu ujala jako první žena v historii země a ve 45 letech. Ve své předchozí kariéře se jako právnička intenzivně věnovala neziskovému sektoru a environmentálním problémům, za což získala několik ocenění. Bývá označována za liberální političku, vyslovila se například pro adopci dětí páry stejného pohlaví.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
Tajné trumfy ze soukromí Kate Moss: Podpořila Deppa a chystá autobiografický film
Ivona Horváth Souralová
Zaujalo nás
Řecko: Katerina Sakellaropoulou (66)
V úřadu od: 13. března 2020
Právnička a absolventka postgraduálu na pařížské univerzitě Panthéon-Assas Katerina Sakellaropoulou byla do funkce zvolena řeckým parlamentem. Názorově se přiklání k levici, věnuje se otázkám životního prostředí a lidských práv, podpořila právo dětí migrantů chodit do školy.
Řecká prezidentka Katerina Sakellaropoulou
Kourtney, Chloë i Meghan: Cool nevěsty, které mění pravidla svatebního odívání
Ivona Horváth Souralová
Dokonalá svatba
Moldavsko: Maia Sandu (50)
V úřadu od: 24. prosince 2020
Maia Sandu své prezidentování dostala doslova pod stromeček. Za sebou měla do té doby funkci ministryně školství i premiérky a také jednu neúspěšnou prezidentskou kandidaturu v roce 2016. V roli prezidentky se rozhodla ukončit proruskou orientaci země, kterou nastoloval její předchůdce Igor Dodon.
Moldavská prezidentka Maia Sandu
Tohle stojí za vidění: 10 nejlepších seriálů o ženách a (nejen) pro ženy
Kateřina Špičáková
Kulturní tipy
Kosovo: Vjosa Osmani (40)
V úřadu od: 4. dubna 2021
Do úřadu prezidentky Kosova byla právnička Vjosa Osmani zvolena v osmatřiceti letech. Předtím vykonávala funkci předsedkyně vlády, během pandemie si vysloužila uznání za zvládnutí krize. Historicky je druhou kosovskou prezidentkou, první byla v letech 2011 až 2016 Atifete Jahjaga. Osmani je také matkou dvou dcer.
Kosovská prezidentka Vjosa Osmani
Bez chanelky to nejde: Mýtus o nestárnoucí Pařížance živí bílé bohaté ženy
Ivona Horváth Souralová
Názory
Barbados: Sandra Mason (73)
V úřadu od: 30. listopadu 2021
Od roku 2018 vykonávala Sandra Mason funkci generální guvernérky Barbadosu, což znamená, že zastupovala hlavu státu, kterou byla v rámci Commonwealthu královna Alžběta II. 30. listopadu 2021 se Barbados stal republikou a Mason prezidentkou. K úřadu jí pogratulovala i nejslavnější rodačka karibského ostrova Rihanna, která získala titul národní hrdinky.
Prezidentka Barbadosu Sandra Manson se zdraví s Rihannou
Rihanna a další power moms: Jak slavné ženy mění náš pohled na mateřství
Ivona Horváth Souralová
Zaujalo nás
Honduras: Xiomara Castro (62)
V úřadu od: 27. ledna 2022
Honduraská prezidentka Xiomara Castro si již dříve vyzkoušela roli první dámy. Ve svém inauguračním proslovu se zaměřila na boj s drogovými kartely a rozvolnění protipotratového zákona. V tento slavnostní den ji přijela podpořit i americká viceprezidentka Kamala Harris, která ceremoniálu přihlížela z publika.
Prezidentka Hondurasu Xiomara Castro
„Co jsem si myslela?“ Looky z červeného koberce, kterých celebrity dodnes litují
Ivona Horváth Souralová
Móda
Maďarsko: Katalin Novák (44)
V úřadu od: 10. května 2022
Také Maďaři mají svou prezidentku, tu jim ale – na rozdíl třeba od Zuzany Čaputové Slovákům – závidět nemusíme. Katalin Novák byla totiž dlouholetou členkou vládní strany Fidesz Viktora Orbána a spojují je i politické postoje. Během inauguračního proslovu nicméně jednoznačně odsoudila Putinovu agresi a jeho snahy směřující k obnově Sovětského svazu.
Maďarská prezidentka Katalin Novák
První lékařka i indiánská bojovnice: 10 velkých „čarodějnic“ historie