Tohle stojí za vidění: 10 nejlepších seriálů o ženách a (nejen) pro ženy

7 min čtení

7 min čtení

Jsou o ženách, ženy je ve většině případů napsaly a natočily, jejich hlavní cílovou diváckou skupinou jsou rovněž ženy. Jsou ale tak dobré, že by je měli vidět všichni. Následující desítka seriálů stojí za vidění, baví-li vás chytrý humor a komplexní hrdinky, se kterými se můžete ztotožnit.

V titulku článku sice stojí 10 seriálů o ženách a pro ženy, nejprve si ale řekněme, co to ty seriály pro ženy – holčičí seriály – vlastně jsou. Ještě v 90. a nultých letech primárně asi Sex ve městě a Gilmorova děvčata, v roce 2022 ale tenhle pojem zahrnuje mnohem širší škálu věcí. Na někoho může působit pejorativně: jako nálepka pro něco růžového, jednoduchého a přeslazeně romantického. Faktem ale je, že seriál pro ženy je prostě takový, jehož hlavní cílovou skupinou jsou ženy, a tudíž z logiky věci rozebírá ženská témata. A právě jejich záběr se proměnil.

TIP NA VIDEO: Zajímavosti o seriálu Přátelé, které možná nevíte

Zatímco dřív popkultura za ženská témata považovala hlavně milostné vztahy a snahu ulovit muže, dnešní tvůrci chápou, že moderní holky zajímá mnohem víc než to – a když už řeší vztahy, řeší je autenticky, s nadhledem a humorem, jak dokázaly třeba seriály Girls (2012–2017) nebo Potvora (Fleabag, 2016–2019). Je to samozřejmě i tím, že ženské scenáristky a režisérky mají nyní mnohem více prostoru a tvůrčí svobody. A tak vznikají silné ženské hrdinky, které se vymaňují ze stereotypních šablon a mají plnohodnotné charaktery.

I když si mnoho z nás (ať už přiznaně, nebo na tajňáka, mě nevyjímaje) čas od času užívá eskapistická guilty pleasures, jako třeba Bridgertonovi nebo Emily v Paříži, chceme prostě víc než hezké obrázky. Chceme postavy, se kterými se můžeme ztotožnit a jejichž osudy nás budou zajímat. Chceme v televizi vidět ženy, které řeší špeky, menstruaci, potraty, sexualizované násilí, šovinismus. Ženy, které ukazují nejednoznačnost toho, co jim bylo stovky let podsouváno jako hlavní smysl jejich životů.

A právě seriály, které takové hrdinky a témata nabízejí, jsem do tohoto žebříčku zařadila. Některé jsou aktuální, jiné starší, ale všechny rozhodně stojí za vidění.

Holky z Derry

Britský komediální seriál měl premiéru v roce 2018, letos vyšla nová, už třetí řada – na Netflixu jsou ale zatím k vidění jen první dvě. Děj se točí kolem čtveřice náctiletých kamarádek, které řeší klasické problémy puberťáků od nic nechápajících rodičů (kteří jsou navíc specifičtí tím, že jsou přísně věřící) až po kluky. I když to takhle zní jako poměrně jednoduchá podívaná pro teenagery, důležité je vysvětlit, že se Holky z Derry odehrávají na konci 90. let a na pozadí konfliktu v Severním Irsku. V Británii slavil pořad úspěch právě proto, že dokázal autenticky zachytit společenské proměny té doby a zpodobnit, jak vypadalo dospívání během The Troubles (jak se konfliktu přezdívá). Čtyřka hlavních hrdinek si srdce diváků získala natolik, že má v Derry svůj vlastní obří mural. A pokud patříte mezi fanoušky zmiňovaných Bridgertonových, jistě vás potěší i to, že jednu z hlavních holek z Derry hraje Nicola Coughlan, nyní známá hlavně jako důvtipná Penelope Featherington.

Loading

Tuca & Bertie

Animované seriály pro dospělé jsme si po vzoru Simpsonových dlouho spojovali se satirou a komedií. Pak ale přišel BoJack Horseman, který ukázal, že kreslený svět plný bizarních postaviček může posloužit jako tíživé zrcadlo odrážející témata závislostí, depresí a dalších psychických problémů, sexismu nebo rasismu. Seriál Tuca & Bertie, který vytvořila animátorka BoJacka Lisa Hanawalt, vypráví o dvou ptačích kamarádkách, které se perfektně doplňují: Bertie je pracovitá a svědomitá, Tuca ráda paří. Rozkol mezi nimi nastane, když si Bertie najde přítele a on se k ní nastěhuje. Seriál plný vizuálních podivností a humoru na první dobrou rozhodně neprozradí, že v sobě kromě velmi relevantních postřehů ze života současných žen nese také tíživý příběh o osobním traumatu a (ne)vyrovnávání se s ním. První sérii najdete na Netflixu, druhou a aktuální třetí na HBO Max.

Loading

Mimino

Docela čerstvá novinka z produkce HBO Max má zatím venku jen první dvě epizody, už teď ale vypadá velmi slibně. Tvůrci ho popisují jako komediální horor, zatím to vypadá na 70 % hororu a 30 % komedie. I když, hodně to záleží na vašem vztahu k dětem – hlavní hrdinka Natasha (Michelle de Swarte) je nijak zvlášť nemusí, svoje nemá a ani je mít nechce. Navíc o tom často a otevřeně mluví, a to i před svými těhotnými kamarádkami, které ji proto postupně opouštějí. Pak jí ale jednoho vlahého večera přistane na dvorku mrtvola – a do náruče jí spadne Mimino. Ať se ho Tash snaží zbavit jakkoliv, nejde to: vždycky se znovu objeví, a navíc přitom někdo umře krvavou a nepříjemnou smrtí. Seriál, který společně vytvořily samé ženy, vtipně pracuje s tématy dotýkajícími se mateřství: co obnáší, jak ženu mění a jak ovlivňuje i ty, které se rozhodnou mámami nebýt. Vypadá to zábavně.

Foto ze seriálu Mimino (The Baby).

Na mušce

Seriál, který vytvořila Phoebe Waller-Bridge (stojí i za výše zmiňovanou Potvorou), sleduje dvě ženy – sociopatickou vražedkyni Villanelle a agentku Eve, která má za úkol ji polapit. Letos v únoru měla premiéru čtvrtá a poslední série, a pokud jste zatím neměli tu čest, je načase to dohnat: všechny díly najdete na HBO Max. Tenhle špionážní thriller totiž dalece přesáhl škatulku obyčejného seriálu. Chemie mezi představitelkami hlavních rolí Jodie Comer a Sandry Oh je nedostižná, stejně jako vztah mezi Villanelle a Eve. Ženy se postupně stanou posedlá jedna druhou a vznikne mezi nimi pouto, které přesahuje standardní romantický nebo sexuální vztah; díky střízlivému uchopení queer vztahu (bez klišé a heteráckých vlhkých snů) se seriál stal senzací mezi členy LGBTQ+ komunity. Svou vlastní roli tu hraje luxusní šatník Villanelle, který funguje jako samostatný vyprávěcí prvek a redefinuje archetyp femme fatale. Dokonce dokázal ovlivnit i módu ve skutečném světě – vzpomínáte, jak červený koberec na Oscarech 2019 zaplavily obří nadýchané a zářivě růžové róby? Přesně takový model z dílny designérky Molly Goddard na sobě měla Villanelle ve druhé epizodě první řady seriálu o rok dřív.

Jodie Comer v seriálu Na mušce v ikonických růžových šatech.

Můžu tě zničit

Máte-li zkušenost se sexuálním napadením, Můžu tě zničit možná nedáte, zároveň má ale schopnost vás posílit. Aniž bych britskému seriálu, který najdete v nabídce HBO Max, chtěla dělat přemrštěnou reklamu, věrnost, s níž vykresluje, co se po psychické i fyzické stránce odehrává s obětí znásilnění, je až bolestivá a v některých momentech těžko koukatelná. Neonové barvy nočních klubů a divoký střih střídá apatie a pomalé tempo, standardně půlhodinové epizody se mnohdy zdají nekonečné – záměrně. Dvanáctidílný částečně autobiografický pořad napsala scenáristka Michaela Coel, která zároveň sama ztvárnila i hlavní roli. Její Arabella je spisovatelka a mileniálka se vším všudy, která se nejprve musí vypořádat se samotným aktem sexualizovaného násilí, protože se jí vzpomínky na něj vracejí po částech, a posléze se snaží život rozbitý na padrť složit zase zpátky dohromady. Traumatická událost jí ale do cesty staví překážky a ona naráží na limity své osobnosti, těla, ale i svého okolí, které její zkušenost vnímá ještě jinak – a různě.

Foto ze seriálu Můžu tě zničit (I May Destroy You).

Zavolejte porodní sestřičky

Retro seriál BBC Zavolejte porodní sestřičky běží už dlouhých deset let – první díl měl premiéru roku 2012, letos vyšla nová, už 11 série. Pořad sleduje osudy několika hrdinek a vychází z memoárů zdravotní sestry a porodní asistentky Jennifer Worth, která působila v 50. letech v londýnském East Endu, nejchudší čtvrti britské metropole, a pomáhala dětem zdejších žen na svět. Téma seriálu je tedy jasné a v kontextu aktuálního dění v Polsku a ve Spojených státech stále velmi živé. Stát, který zakáže legální potraty, se totiž v oblasti gynekologie a porodnictví vrací právě zhruba do těch 50. let (a možná do ještě temnější minulosti).

Foto ze seriálu Zavolejte porodní sestřičky.

Služka

Moje dcera se naučila chodit v útulku pro bezdomovce. Další seriál založený na pamětech je loňský počin Netflixu, tíživá Služka. Desetidílné drama vychází z autobiografie Stephanie Land. Když jí bylo třicet, Stephanie sbalila devítiměsíční dceru a odešla od násilnického přítele. Ocitla se tak zcela bez prostředků. S dítětem nocovala v bezdomoveckých ubytovnách, a aby měla alespoň nějaké peníze, pracovala jako hospodyně za minimální peníze. Tato zkušenost ji posléze motivovala k napsání knihy, v níž rozebírá nastavení sociálního systému v USA. V seriálu, který vytvořila Molly Smith Metzler, podává v hlavní roli vynikající výkon Margaret Qualley, v úloze její matky jí skvěle sekunduje hereččina skutečná máma Andie MacDowell.

Foto ze seriálu Služka (Maid).

Úžasná paní Maiselová

Originální seriál Amazon Prime Video běží už od roku 2017, ale protože streamingová služba Prime Video se v Česku těší výraznější oblibě teprve pár let, dost možná vám utekl. Letos v únoru byla navíc odvysílána čtvrtá série a právě se natáčí pátá. Midge Maisel je klasická bohatá panička z Upper East Side 50. let. Poté, co ji opustí nevěrný manžel, ovšem objeví svůj dosud skrytý komediální talent. Vymaní se z nekonečného koloběhu pečení jablečných koláčů a sekané a rozhodne se stát profesionální stand-up komičkou. Možná vás ke zhlédnutí Úžasné paní Maiselové nalomí fakt, že ji vytvořila duchovní matka Gilmorek Amy Sherman-Palladino. Díky ní – a díky představitelce hlavní role Rachel Brosnahan, jež byla za svůj výkon oceněna dvěma Zlatými glóby – seriál disponuje chytrými a hravými komediálními dialogy a je okouzlující.

Foto ze seriálu Úžasná paní Maiselová (Marvelous Mrs. Maisel).

Penny Dreadful

Penny Dreadfuls byly ve viktoriánské Anglii oblíbené sešity, v nichž vycházely strašidelné příběhy na pokračování. Právě jimi je inspirován seriál z produkce Showtime, který měl premiéru v roce 2014. I když se tedy jedná o starší kus, stále ho najdete v nabídce HBO Max. A máte-li rádi temně nadpřirozenou atmosféru Londýna z konce 19. století, určitě vás osloví. Kromě penny dreadfuls totiž tvůrci vsadili také na slavné hororové romány té doby, jejichž protagonisty zakomponovali (v něčem funkčně, v něčem trochu na sílu) do vlastního děje: jednou z hlavních postav je Victor Frankenstein, mezi vedlejšími pak najdete například Doriana Graye… Tahounem příběhu je však Vanessa Ives (Eva Green), která se stane předmětem touhy samotného Ďábla. V první sezóně čistě mysteriózní počin se postupně proměňuje v takřka feministický manifest a chytře pracuje s motivem síly ženské sexuality, která je potlačována mužskou nadvládou, katolickou morálkou i chladně racionálním uvažováním moderního světa. Kvůli nákladnosti výroby a propadu ve sledovanosti bohužel natáčení skončilo se třetí řadou, kterou uzavírá definitivní a poněkud uspěchané finále.

Foto ze seriálu Penny Dreadful.

Mrs. America

O jedné z nejzásadnějších bitev amerických kulturních válek 20. století pojednává devítidílná minisérie Mrs. America z roku 2020 s úžasnou Cate Blanchett v roli Phyllis Schlafly. Konzervativní republikánka se v 70. letech vší silou opřela do předních představitelek druhé vlny feminismu a jejich boje ve snaze zabránit ratifikaci ústavního dodatku o rovnosti práv (ERA) – a uspěla. Seriál tvůrkyně Dahvi Waller sleduje události z pohledu všech přímých účastnic: jednotlivé epizody nesou jejich křestní jména a jsou pojaté jako portréty daných žen. TV show zároveň slouží coby zhuštěné, výpravně a kostýmně vyladěné kukátko do tehdejší politické a společenské nálady v USA. K vidění je na HBO Max.

Foto ze série Mrs. America.