Foto ze seriálu High Fidelity.

Foto ze seriálu High Fidelity. Zdroj: Hulu

Foto ze seriálu Holky z Derry.
Foto ze série Mrs. America.
Foto ze série Mrs. America.
Foto ze série Mrs. America.
Foto ze seriálu Úžasná paní Maiselová (Marvelous Mrs. Maisel).
26
Fotogalerie

Tohle stojí za vidění: 10 nejlepších seriálů o ženách a (nejen) pro ženy

Jsou o ženách, ženy je ve většině případů napsaly a natočily, jejich hlavní cílovou diváckou skupinou jsou rovněž ženy. Jsou ale tak dobré, že by je měli vidět úplně všichni. Následující desítka seriálů stojí za zhlédnutí, baví-li vás chytrý humor a komplexní hrdinky, se kterými se můžete ztotožnit.

V titulku článku sice stojí 10 seriálů o ženách a pro ženy, nejprve si ale řekněme, co to ty seriály pro ženy – holčičí seriály – vlastně jsou. Ještě v 90. a nultých letech primárně asi Sex ve městě a Gilmorova děvčata, v roce 2023 ale tenhle pojem zahrnuje mnohem širší škálu. Na někoho může působit pejorativně: jako nálepka pro něco růžového, jednoduchého a přeslazeně romantického. Faktem ale je, že seriál pro ženy je prostě takový, jehož hlavní cílovou skupinou jsou ženy, a tudíž z logiky věci rozebírá ženská témata. A právě jejich záběr se proměnil.

Zatímco dřív popkultura za ženská témata považovala hlavně milostné vztahy a snahu ulovit muže, dnešní tvůrci chápou, že moderní holky zajímá mnohem víc než to – a když už řeší vztahy, řeší je autenticky, s nadhledem a humorem, jak dokázaly třeba seriály Girls (2012–2017) nebo Potvora (Fleabag, 2016–2019). Je to samozřejmě i tím, že ženské scenáristky a režisérky mají nyní mnohem více prostoru a tvůrčí svobody. A tak vznikají silné ženské hrdinky, které se vymaňují ze stereotypních šablon a mají plnohodnotné charaktery.

I když si mnoho z nás (ať už přiznaně, nebo na tajňáka) čas od času užívá eskapistická guilty pleasures, jako jsou třeba Bridgertonovi nebo Emily v Paříži, chceme prostě víc než hezké obrázky. Chceme postavy, se kterými se můžeme ztotožnit a jejichž osudy nás budou zajímat. Chceme v televizi vidět ženy, které řeší špeky, menstruaci, potraty, sexualizované násilí, šovinismus. Ženy, které ukazují nejednoznačnost toho, co jim bylo stovky let podsouváno jako hlavní smysl jejich životů.

A právě seriály, které takové hrdinky a témata nabízejí, jsem do tohoto žebříčku zařadila. Některé jsou aktuální, jiné starší, ale všechny rozhodně stojí za vidění.

Holky z Derry

Britský komediální seriál, který je k vidění na Netflixu, měl premiéru v roce 2018. Děj se točí kolem čtveřice náctiletých kamarádek, které řeší klasické problémy puberťáků od nic nechápajících rodičů (kteří jsou navíc specifičtí tím, že jsou přísně věřící) až po kluky. I když to takhle zní jako poměrně jednoduchá podívaná pro teenagery, důležité je vysvětlit, že se Holky z Derry odehrávají na konci 90. let a na pozadí konfliktu v Severním Irsku. V Británii slavil pořad úspěch právě proto, že dokázal autenticky zachytit společenské proměny té doby a zpodobnit, jak vypadalo dospívání během The Troubles (jak se konfliktu přezdívá). Čtyřka hlavních hrdinek si srdce diváků získala natolik, že má v Derry svůj vlastní obří mural. A pokud patříte mezi fanoušky zmiňovaných Bridgertonových, jistě vás potěší i to, že jednu z hlavních holek z Derry hraje Nicola Coughlan, nyní známá hlavně jako důvtipná Penelope Featherington.

Tuca & Bertie

Animované seriály pro dospělé jsme si po vzoru Simpsonových dlouho spojovali se satirou a komedií. Pak ale přišel BoJack Horseman, který ukázal, že kreslený svět plný bizarních postaviček může posloužit jako tíživé zrcadlo odrážející témata závislostí, depresí a dalších psychických problémů, sexismu nebo rasismu. Seriál Tuca & Bertie, který vytvořila animátorka BoJacka Lisa Hanawalt, vypráví o dvou ptačích kamarádkách, které se perfektně doplňují: Bertie je pracovitá a svědomitá, Tuca ráda paří. Rozkol mezi nimi nastane, když si Bertie najde přítele a on se k ní nastěhuje. Seriál plný vizuálních podivností a humoru na první dobrou rozhodně neprozradí, že v sobě kromě velmi relevantních postřehů ze života současných žen nese také tíživý příběh o osobním traumatu a (ne)vyrovnávání se s ním. První sérii najdete na Netflixu, druhou a třetí na HBO Max.

Za Tucou a Bertie stojí ilustrátorka a producentka BoJacka Horsemana LIsa Hanawalt.
Za Tucou a Bertie stojí ilustrátorka a producentka BoJacka Horsemana LIsa Hanawalt. | Zdroj: Adult Swim

Minx

Otevřená diskuze o ženské sexualitě, její osvobození od stereotypů a patriarchálních okovů a podporování jejího zdravého rozvoje vždy byly (a stále jsou) důležitou součástí feministického boje. Americký komediální seriál Minx vrací diváky do 70. let a zavádí je do slunného Los Angeles. Sexuální revoluce je v plném proudu a mladá feministka Joyce (Ophelia Lovibond) toho chce využít: touží založit první erotický magazín pro ženy. Spojí proto síly s vydavatelem podřadných plátků, protože nikdo jiný nemá pro tuhle revoluci pochopení. Střet odlišných světů nakonec vygeneruje nečekaně hluboká pouta v prostředí, kde by to nikdo ze zúčastněných nečekal. Osvěžující a chytře zábavný počin vznikl ve spolupráci s HBO, po odvysílání první řady ale televize show bez vysvětlení zrušila. Druhá řada přitom v tu chvíli už byla skoro dotočená; ujala se jí kabelová televize Starz, která ovšem v našich končinách není dostupná. I těch úvodních deset epizod ale rozhodně stojí za váš čas.

Ophelia Lovibond jako zapálená feministka Joyce.
Ophelia Lovibond jako zapálená feministka Joyce. | Zdroj: HBO Max

Na mušce

Seriál, který vytvořila Phoebe Waller-Bridge (stojí i za výše zmiňovanou Potvorou), sleduje dvě ženy – sociopatickou vražedkyni Villanelle a agentku Eve, která má za úkol ji polapit. Letos v únoru měla premiéru čtvrtá a poslední série, a pokud jste zatím neměli tu čest, je načase to dohnat: všechny díly najdete na HBO Max. Tenhle špionážní thriller totiž dalece přesáhl škatulku obyčejného seriálu. Chemie mezi představitelkami hlavních rolí Jodie Comer a Sandry Oh je nedostižná, stejně jako vztah mezi Villanelle a Eve. Ženy se postupně stanou posedlé jedna druhou a vznikne mezi nimi pouto, které přesahuje standardní romantický nebo sexuální vztah; díky střízlivému uchopení queer vztahu (bez klišé a heteráckých vlhkých snů) se seriál stal senzací mezi členy LGBTQ+ komunity. Svou vlastní roli tu hraje luxusní šatník Villanelle, který funguje jako samostatný vyprávěcí prvek a redefinuje archetyp femme fatale. Dokonce dokázal ovlivnit i módu ve skutečném světě – vzpomínáte, jak červený koberec na Oscarech 2019 zaplavily obří nadýchané a zářivě růžové róby? Přesně takový model z dílny designérky Molly Goddard na sobě měla Villanelle ve druhé epizodě první řady seriálu o rok dřív.

Jodie Comer v seriálu Na mušce v ikonických růžových šatech.
Jodie Comer v seriálu Na mušce v ikonických růžových šatech. | Zdroj: Sid Gentle Films

Můžu tě zničit

Máte-li zkušenost se sexuálním napadením, Můžu tě zničit možná nedáte, zároveň má ale schopnost vás posílit. Aniž bych britskému seriálu, který najdete v nabídce HBO Max, chtěla dělat přemrštěnou reklamu, věrnost, s níž vykresluje, co se po psychické i fyzické stránce odehrává s obětí znásilnění, je až bolestivá a v některých momentech těžko koukatelná. Neonové barvy nočních klubů a divoký střih střídá apatie a pomalé tempo, standardně půlhodinové epizody se mnohdy zdají nekonečné – záměrně. Dvanáctidílný částečně autobiografický pořad napsala scenáristka Michaela Coel, která zároveň sama ztvárnila i hlavní roli. Její Arabella je spisovatelka a mileniálka se vším všudy, která se nejprve musí vypořádat se samotným aktem sexualizovaného násilí, protože se jí vzpomínky na něj vracejí po částech, a posléze se snaží život rozbitý na padrť složit zase zpátky dohromady. Traumatická událost jí ale do cesty staví překážky a ona naráží na limity své osobnosti, těla, ale i svého okolí, které její zkušenost vnímá ještě jinak – a různě.

Foto ze seriálu Můžu tě zničit (I May Destroy You).
Foto ze seriálu Můžu tě zničit (I May Destroy You). | Zdroj: HBO Max

High Fidelity

High Fidelity – Hi-Fi – je pojem pro označení vysoké věrnosti reprodukce akustického signálu používaný audiofily. Mezi ty patří i Rob (Zöe Kravitz), ultimátní hudební fanynka a majitelka brooklynského obchodu s deskami. Popkulturu miluje a má v ní neuvěřitelný přehled, s milostnými vztahy je to u ní ale přesně naopak. Po dalším, dramatickém rozchodu se rozhodne zrekapitulovat všechny svoje dosavadní vztahy a zjistit, co dělá pořád dokola špatně. Pokud je vám to povědomé, máte pravdu: kromě toho, že seriál vychází ze stejnojmenné knihy Nicka Hornbyho, existuje už filmová adaptace z roku 2000 s Johnem Cusackem – a náhodou patří do zlatého fondu žánru romantických komedií. Změnit titulní postavě gender je ale příjemný moderní twist, kvůli kterému stojí za to desetidílný seriál zhlédnout. A talentovaná Kravitz v hlavní roli je třešničkou na dortu. K vidění na Disney+.

Foto ze seriálu High Fidelity.
Foto ze seriálu High Fidelity. | Zdroj: Hulu

Služka

Moje dcera se naučila chodit v útulku pro bezdomovce. Další seriál založený na pamětech je tíživá Služka z produkce Netflixu. Desetidílné drama vychází z autobiografie Stephanie Land. Když jí bylo třicet, sbalila Stephanie devítiměsíční dceru a odešla od násilnického přítele. Ocitla se tak zcela bez prostředků. S dítětem nocovala v bezdomoveckých ubytovnách, a aby měla alespoň nějaké peníze, pracovala jako hospodyně za minimální peníze. Tato zkušenost ji posléze motivovala k napsání knihy, v níž rozebírá nastavení sociálního systému v USA. V seriálu, který vytvořila Molly Smith Metzler, podává v hlavní roli vynikající výkon Margaret Qualley, v úloze její matky jí skvěle sekunduje hereččina skutečná máma Andie MacDowell.

Foto ze seriálu Služka (Maid).
Foto ze seriálu Služka (Maid). | Zdroj: Netflix

Úžasná paní Maiselová

Originální seriál Amazon Prime Video běží už od roku 2017, ale protože streamingová služba Prime Video se v Česku těší výraznější oblibě teprve pár let, dost možná vám utekl. Midge Maisel je klasická bohatá panička z Upper East Side 50. let. Poté, co ji opustí nevěrný manžel, ovšem objeví svůj dosud skrytý komediální talent. Vymaní se z nekonečného koloběhu pečení jablečných koláčů a sekané a rozhodne se stát profesionální stand-up komičkou. Možná vás ke zhlédnutí Úžasné paní Maiselové nalomí fakt, že ji vytvořila duchovní matka Gilmorek Amy Sherman-Palladino. Díky ní – a díky představitelce hlavní role Rachel Brosnahan, jež byla za svůj výkon oceněna dvěma Zlatými glóby – seriál disponuje chytrými a hravými komediálními dialogy a je okouzlující.

Foto ze seriálu Úžasná paní Maiselová (Marvelous Mrs. Maisel).
Foto ze seriálu Úžasná paní Maiselová (Marvelous Mrs. Maisel). | Zdroj: Amazon Prime Video

Penny Dreadful

Penny Dreadfuls byly ve viktoriánské Anglii oblíbené sešity, v nichž vycházely strašidelné příběhy na pokračování. Právě jimi je inspirován seriál z produkce Showtime, který měl premiéru v roce 2014. I když se tedy jedná o starší kus, stále ho najdete v nabídce HBO Max. A máte-li rádi temně nadpřirozenou atmosféru Londýna z konce 19. století, určitě vás osloví. Kromě penny dreadfuls totiž tvůrci vsadili také na slavné hororové romány té doby, jejichž protagonisty zakomponovali (v něčem funkčně, v něčem trochu na sílu) do vlastního děje: jednou z hlavních postav je Victor Frankenstein, mezi vedlejšími pak najdete například Doriana Graye… Tahounem příběhu je však Vanessa Ives (Eva Green), která se stane předmětem touhy samotného Ďábla. V první serii se čistě mysteriózní počin postupně proměňuje v takřka feministický manifest a chytře pracuje s motivem síly ženské sexuality, která je potlačována mužskou nadvládou, katolickou morálkou i chladně racionálním uvažováním moderního světa. Kvůli nákladnosti výroby a propadu ve sledovanosti bohužel natáčení skončilo se třetí řadou, kterou uzavírá definitivní a poněkud uspěchané finále.

Foto ze seriálu Penny Dreadful.
Foto ze seriálu Penny Dreadful. | Zdroj: Showtime

Mrs. America

O jedné z nejzásadnějších bitev amerických kulturních válek 20. století pojednává devítidílná minisérie Mrs. America z roku 2020 s úžasnou Cate Blanchett v roli Phyllis Schlafly. Konzervativní republikánka se v 70. letech vší silou opřela do předních představitelek druhé vlny feminismu a jejich boje ve snaze zabránit ratifikaci ústavního dodatku o rovnosti práv (ERA) – a uspěla. Seriál tvůrkyně Dahvi Waller sleduje události z pohledu všech přímých účastnic: jednotlivé epizody nesou jejich křestní jména a jsou pojaté jako portréty daných žen. TV show zároveň slouží coby zhuštěné, výpravně a kostýmně vyladěné kukátko do tehdejší politické a společenské nálady v USA. K vidění je na HBO Max.

Foto ze série Mrs. America.
Foto ze série Mrs. America. | Zdroj: FX Network