.

. Zdroj: Profimedia.cz

.
.
.
.
.
10
Fotogalerie

Emily v Paříži 3 je jako Mekáč: Předvídatelná, ale jednou za rok neuškodí

Emily Cooper, nevkusná Američanka s protivně roztomilou tváří Lily Collins, se vrátila na Netflix s třetí řadou seriálu Emily v Paříži. Málokteré současné dílo přitom vyvolává tak rozporuplné pocity – nejen napříč publikem, ale i uvnitř hlavy každého jednoho diváka. Je to tak hloupoučké, až je to zábavné? Obléká se Emily záměrně jako kolotočářka, nebo to má být pokus o novou Carrie Bradshaw? A proč mě to štve, ale současně nutí dodívat se do konce?

Stává se z toho vánoční tradice. Jen pár dní před Štědrým dnem, 21. prosince, měla na Netflixu premiéru třetí řada seriálu Emily v Paříži. Druhou jsme přitom měli možnost sledovat loni přesně touhle dobou a čtvrtá, která je již schválena, bude nejspíš načasována obdobně. Poslední dny před svátky, kdy všichni padáme na ústa únavou, zatímco v hlavě máme jako v úlu, je přesně takový seriálový výplach mozku potřeba – chce to něco, u čeho není třeba přemýšlet, ale je to natolik estrádně přitažlivé, že z toho nemůžete spustit oči. V tomto ohledu je Emily v Paříži dokonalým produktem. Ale funguje to samo o sobě i napotřetí? Anebo nové díly přinášejí i něco svěžího?

TIP NA VIDEO: Pomáháme kreativcům nastartovat byznys, říká zakladatelka Tvůrců v praxi

Video placeholde

Odpověď se divák dozvídá už v prvních minutách po začátku nové série. Zatímco v jeho životě uplynul rok, příběh Emily Cooper navazuje přesně tam, kde před 364 dny skončil – přemotivovaná markeťačka s vizáží panenky se rozhoduje, jak bude pokračovat její vztah s britským bankéřem Alfiem (Lucien Laviscount), zatímco kamarádka Camille (Camille Razat) je zpátky u sexy šéfkuchaře a majitele restaurace Gabriela (Lucas Bravo). Charismatická šéfka Sylvie (Philippine Leroy-Beaulieu) právě odešla z čela marketingové firmy Savoir, odkud ji vyštípala Madeline, Američanka bez špetky noblesy (Kate Walsh). A sympatická kamarádka a spolubydlící Mindy (Ashley Park) je stále zamilovaná do chudého pouličního hudebníka (Kevin Dias), s nímž se následně postará o několik nekonečných pěveckých výplní už tak plytkého děje.

Stará známá (otravná) Emily

Zatímco v případě druhé řady bylo nasnadě se ptát, jestli se Emily změnila a jestli bude konečně trochu víc chic Pařížankou, u třetí řady již tahle otázka postrádá smysl. Emily se nemohla změnit, protože dějově se nehnula z místa – jediný posun tkví v tom, že si na začátku třetí série ze samé nerozhodnosti, pro koho pracovat a s kým být, ustřihne ofinu. Jinak tvůrci opakují nachlup stejný postup. I třetí řada Emily v Paříži nabízí tentýž mix karikaturních postav, náhodně poskládaných outfitů, teatrálních suchých polibků, kýčovitých světel Paříže a odlesků z metalických kozaček, na jaký jsme zvyklí z předchozích dvou sezón. Je to, jako když jdete na hamburger do Mekáče: přesně víte, co dostanete, a nemá smysl očekávat víc (a příznačně nás Emily hned v první epizodě právě do Mekáče i vezme. Bon Appétit!).

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Nepatřím k haterům tohoto seriálu. Naopak, první řada mě stejně jako ostatní loajální diváky zastihla v tom správném rozpoložení a zafungovala jako dokonalý eskapismus v době tvrdých covidových opatření. A pak je tu ještě jedna relevantní věc. „Přiznejme si, že důvod, proč se na Emily v Paříži díváme, není postava Emily,“ zaznívá často v reakcích na seriál. Mnohem atraktivnějšími postavami jsou od začátku její francouzští přátelé – ať už jde o hezouna Gabriela, jeho scandi-chic přítelkyni Camille, anebo přísnou šéfku Sylvii, jejíž sex-appeal válcuje o generaci mladší herečky. Právě oni ve srovnání se strojenou snaživkou Emily doposud působili jako ti autentičtí, blazeovaní a přirozeně krásní Francouzi, kvůli kterým mělo smysl seriál plný stereotypů dokoukat.

„Je to strašný, ale nemůžu přestat“

Jenže ani jejich šarm a styl nestačí, aby okořenili novou řadu, která působí spíše jako napotřetí ohřívaný pokrm. Emily už v Paříži dávno není nováčkem, takže postupně ubývá humorně laděných scén, které mají popisovat kontrasty mezi americkou a francouzskou mentalitou (i když „dávno“ je relativní, vzhledem k tomu, že postava Madeline v první i ve třetí sérii čeká stále jedno a totéž dítě). Postupně ubylo i fuck-upů, kterým musí roztomilá zmatkářka čelit, naopak – divák má pocit, že Emily, jež nepřestává pracovat ani na opalovacím lehátku a vždy má hlavu plnou geniálních nápadů, se daří, na co sáhne. Ostatně, potvrzují to i zmíněné tři francouzské postavy, které se v poslední sérii stávají poněkud bezzubými štěňátky. Ta mají za úkol pouze přikyvovat a potvrzovat, jak je ústřední postava úžasná a talentovaná.

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Také ze žhavé romance mezi Emily a Gabrielem z první série se stala vychladlá nastavovaná kaše. Současný přítel protagonistky Alfie se navíc jeví jako nudná, ale téměř bezproblémová partie, takže si divák láme hlavu, jakým kostrbatým způsobem se Emily znovu dostane do Gabrielovy náruče a jak dlouho se v ní ohřeje (protože o čem by pak byla čtvrtá řada?). Anebo se ptá: Proč by ti dva spolu vlastně měli být? Namísto nedostupného muže se zlomeným srdcem se totiž Gabriel čím dál víc jeví jako ňouma, který prostě čeká, která z jeho lásek bude mít větší zájem. A Camille, již Gabriel s Emily na konci první řady podvedl, se odevzdaně snaží udržovat se svou sokyní přátelství, jako kdyby šlo o nejlepší kamarádku ze střední školy, nikoli o člověka, kterého poznala před pár měsíci.

„Je to strašný, ale nemůžu na to přestat čumět,“ popsala mi kamarádka upřímně svoje dojmy z nové řady Emily v Paříži. „Nenávidím to a stejně zkouknu všechny díly,“ přidávají se hlasy na Instagramu. Seriál totiž i nadále vychází z jednoduché dějové struktury, která mixuje jalové vztahy s barvitými večírky a víceméně nereálnými eventy na fotogenických místech. Skrze to vás postupem času prostě chytne, i když se zprvu bráníte. Možná se dokonce i trochu zasmějete. A když Gabriel pozve Emily do michelinské restaurace s výhledem na nádhernou krajinu Provence, který ředí detailní záběry na lahodné pokrmy, začnete tomu zase přicházet na chuť. Emily v Paříži sice stále zůstává obyčejným předvídatelným hamburgerem z Mekáče, ale… Není přesně tohle to, co chce konzumovat člověk zmožený „kocovinou“ z předvánočního maratonu?

Podívejte se na záběry ze 3. řady seriálu Emily v Paříži

.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz