Které současné české podcasty si zaslouží váš čas? Tereza Kunderová, Česká televize

Které současné české podcasty si zaslouží váš čas? Tereza Kunderová, Česká televize Zdroj: shotby.us

Ženy, které stojí za to poslouchat: 6 českých podcastů o sexismu i o módě

Sexualita, body image, genderová nerovnost nebo třeba móda. Chcete proniknout do světa podcastů, ale nevíte, odkud začít? Následující šestice aktuálních českých podcastových sérií potěší nejen ty, kdo mají sklony k feminismu. Autorky vybraných audio pořadů totiž řeší témata, která aktuálně rezonují v celé společnosti. Nabízejí fakta a odbornost, autenticitu i tolik potřebný ženský úhel pohledu.

Krása

Vzbudila silné reakce ještě před uvedením prvního dílu, a už proto si zaslouží dostat šanci. Podcastová dokusérie Krása novinářky Lindy Bartošové se zaobírá tématy jako pretty privilege nebo sexualizace žen v popkultuře a řeší, jak vzhled ovlivňuje celý ženský život po fyzické i psychické stránce. Pořad nabízí autentické příběhy i poučené názory. Jednotlivé epizody mají 40 minut, ke každé pak vychází také zhruba dvacetiminutový doprovodný rozhovor, který tématu dodává odborný kontext.

TIP NA VIDEO: Jak se dá předejít rozvoji poruchy příjmu potravy?

Video placeholde

Tipy na další české podcasty, které stojí za to poslouchat, najdete v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 6

Hranice násilí

Neznámý muž v dlouhém kabátu, temný park, křik a souboj. Mýtus o takzvaném pravém znásilnění je nebezpečný přežitek, který musí zmizet. Podcastovou sérií Hranice násilí k tomu přispěla i publicistka Táňa Zabloudilová. Ta přinesla příběhy šesti mladých žen, které zažily sexuální násilí v partnerských vztazích, popřípadě byl pachatelem někdo z jejich blízkého okruhu. Podle průzkumů totiž sexualizované násilí v 90 % případů páchá někdo, koho oběť zná. Jednotlivé epizody mají 40 až 45 minut. Každý díl otevírá autentická výpověď, v jejímž rámci dotyčná reflektuje nejen traumatický zážitek, ale také to, jak se s ním vyrovnala. Na závěr je příběh doplněn názory expertek z různých oborů; od socioložek po právničky.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Pokračování 3 / 6

Vyhonit ďábla

Autorský podcast roku 2020 oceněný Křišťálovou lupou. Pokud vás Vyhonit ďábla dosud míjelo, je nejvyšší čas to napravit. Úspěšný projekt dvojice žen, pro které nic, co je lidské, není cizí. Vulvy, sperma, traumata, tělesnost, chlupy, orgasmy, výtoky, porno, stereotypy, sex, chtíč, fetiše; Zuzana Kašparová a Terézie Ferjančeková boří zažitá sexuální tabu a ničeho se nebojí. Podcast vyšel i v knižní podobě jako soubor esejů a fejetonů. Na iVysílání zase najdete sérii Na záchodcích, kde Kašparová a Ferjančeková nabízejí sexuální výchovu v takové formě, v jaké se jí třeba ještě generaci mileniálů rozhodně nedostalo.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Pokračování 4 / 6

Kvóty

Aktuální témata a zajímavé osobnosti, mezi kterými nechybí novinářky, režisérky či spisovatelky, ale ani právničky, antropoložky, sociální pracovnice, analytičky či aktivistky. Kvóty jsou feministická talk showApoleny Rychlíkové, jejímiž hostkami jsou pouze ženy – sorry not sorry. Jednotlivé epizody mají 30 až 45 minut.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Pokračování 5 / 6

Pay Gap

Pay Gap je termín označující průměrný rozdíl ve výdělcích mužů a žen. Zároveň je to ale také skvělý nový podcast, v němž kariérní poradkyně a lektorka Lucie Václavková a právnička a odborářka Šárka Homfray rozebírají témata související s genderovou nerovností na pracovním trhu – od zmíněných rozdílů v odměňování po kulturu sebevědomí a skleněný strop. Jednotlivé epizody mají 45 až 50 minut.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST

Pokračování 6 / 6

Šatníky

A teď něco docela jiného. Zajímá vás podoba módy mimo hlavní trendy? Máte už dost fashion influencerů, jejichž profily na sociálních sítích jsou jako přes kopírák? Odmítáte názor, že oblékání je povrchní záležitost, a chcete jít do hloubky? V podcastové sérii Šatníky zkoumá Veronika Ruppert obsah skříní českých osobností z řad hudebnic, fotografek, designérek, ilustrátorek nebo třeba moderátorek. Autorka pak analyzuje osobní styl a zjišťuje, co se dnes skutečně nosí a proč. Jednotlivé epizody mají 20 až 25 minut.

CODEX_SPOTIFY_PODCAST