Jak bych se zachovala já? Příběhy žen, které se staly tvářemi války na Ukrajině

8. března tradičně proběhne MDŽ, v jehož rámci si připomínáme inspirativní ženy, které něco dokázaly. Hrdinkami posledních dní se stávají především ženy z Ukrajiny, které o to ovšem za daných okolností rozhodně nestály. Často chtěly jen žít klidný život. Přesto je důležité ukazovat jejich tváře a vyprávět jejich příběhy. Protože jen skrze ně jsou lidé schopni si uvědomit, jak nesmyslná válka je a jak tvrdě bývá tohle hrdinství vykoupeno.

Olena Zelenska

O první dámě Ukrajiny Oleně Zelenské, stejně jako o jejím muži, prezidentovi Volodymyrovi Zelenském, neměl svět až do posledního únorového týdne příliš velké ponětí. On byl – podobně jako Ronald Reagan – tím hercem, který vyhrál prezidentské volby, ona po vzoru Michelle Obama napravovala stravovací návyky ukrajinských dětí. Nyní oba stojí na nejvyšším piedestalu hrdinství, alespoň z pohledu demokraticky smýšlejícího světa. A současně jsou v pekle – v epicentru války, která v moderní Evropě nemá obdoby.

TIP NA VIDEO: Kdo je Volodymyr Zelenskyj?

Odmítli nabídku USA k evakuaci a dál společně se svým národem čelí agresivní invazi. Jen za minulý týden se ruští bojovníci třikrát pokusili Volodymyra Zelenského zavraždit – Putin ho označil za terč číslo jedna, jeho rodinu za terč číslo dva. Co ukrajinský prezidentský pár prožívá si lze jen stěží představit. Olena Zelenska, která v únoru oslavila 44. narozeniny a je matkou sedmnáctileté Oleksandry a devítiletého Kyryla, si jen přála žít v klidu a ve stínu svého muže.

Loading

Nyní se vystudovaná architektka a profesí scenáristka musí i s dětmi skrývat a doufat, že manžela ještě někdy uvidí živého. Ostatně jako stovky tisíc ukrajinských žen, které se rozhodly opustit vlast. Současně podporuje ty, co zůstávají a brání ji. Třeba těmito slovy: „Jste neuvěřitelní, drazí krajané! Za ty dva dny jste se všichni stali armádou. V metru, protiletadlových krytech, s dětmi a domácími mazlíčky – děláte svou práci, staráte se o druhé, pomáháte si. (…) My jsme armáda, armáda jsme my. A děti narozené v protileteckých krytech budou žít v mírumilovné zemi, která se ubránila.“

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>