České ženy na ZOH 2022: Od nejmladší sportovkyně po legendy

Letošní zimní olympijské hry v Pekingu s největší pravděpodobností nebudou patřit mezi zlaté hřeby českého sportu. Tedy alespoň co se počtu cenných kovů týká. Jak se ale říká, důležité je zúčastnit se. A že na tom něco skutečně je, dokazují letos hlavně české sportovkyně. Naše účast na stupínku vítězů sice není hojná, již teď ale víme, že Peking do historie českých olympioniček zapíše hned několik momentů, na které se bude vzpomínat i za mnoho let.

Mnozí z nás ještě mají v živé paměti emocemi nabité judistické finále Lukáše Krpálka nebo suverénní dominanci v tenisové čtyřhře, která pasovala Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou do role olympijských vítězek. Euforie z úspěšných letních olympijských her v Tokiu nás ještě ani neopustila a už zase sledujeme boje o medaile. Tentokrát ovšem na 100% technickém sněhu v ocelovém městě, jak mnozí v posledních dnech nazvali čínskou olympijskou metropoli.

TIP NA VIDEO: Seznamte se s Terezou Voborníkovou, nejmladší českou biatlonistkou na ZOH v Pekingu

Že v Pekingu půjde o olympiádu prazvláštní, bylo jasné už před slavnostním zahájením. Ponechme stranou politický bojkot, státní dozor nad sportovci i novináři nebo covidová opatření včetně absence diváků. Mnozí potvrdí, že správnému olympijskému naladění chybí i tradiční dvouletá pauza – LOH a ZOH tentokrát kvůli předloňskému posunutí tokijského klání dělilo pouhých pět měsíců.

Podíl na jisté sportovní rozmrzelosti ovšem mají chtě nechtě i samotné výkony. Prognózy operovaly s tím, že Česko má letos reálně šanci na zhruba čtyři cenné kovy, v tom nejoptimističtějším případě na osm. Pro připomínku dodejme, že před čtyřmi lety se z Koreje naše výprava vrátila se sedmi medailemi, ze Soči v roce 2014 dokonce přivezla ještě o jednu víc.

Každá sportovní historie však zná jak vzestupy, tak pády. A že současný stav českého zimního sportu není ideální, je očividné. Finální soudy už ponechme povolanějším a pojďme se raději zaměřit na pozitiva, která nám dosud letošní hry poskytly. A že jich nebylo málo! A hned k několika z nich přispěly české ženy.

Článek pokračuje na další straně. >>>