Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy

Olympijské hry jsou pro drtivou většinu sportovců absolutním vrcholem jejich kariéry. Jenže během této dvoutýdenní oslavy sportu se často neřeší jen úspěchy a zlaté medaile. Hry pravidelně otevírají spoustu témat, která se sportem souvisí více i méně. Letošní olympiáda v Tokiu není výjimkou, ba dokonce se nejspíš s odstupem času zařadí mezi vůbec ta nejdůležitější klání, kdy se konečně rozpustila spousta předsudků a stereotypů spojených hlavně se ženským sportem.

Už během loňského roku bylo jasné, že Tokio 2020 nebude úplně tradiční olympiádou. Covidová pandemie udělala své, a tak se mimo jiné dlouho uvažovalo o tom, že by sportovní klání bylo tentokrát zrušeno. Bez ohledu na světovou situaci by to byla obrovská škoda hned z několika důvodů. Jedním z nich by rozhodně byla nemožnost poukázat na problémy, které dosud ve sportu platily hlavně za nenápadné kostlivce ve skříni. Nastěstí je teď ale vše jinak.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na olympijskou cestu mílařky Kristiiny Mäki

To, že platí dvojí metr na mužské a ženské sportovce, není nic nového. Jenže občas je potřeba vyhrocených situací i nečekaných zvratů, aby se konečně diskuze naplno rozvířila a věci se daly do pohybu. Pojďme tedy doufat, že následující příběhy, které v posledních dnech zapsaly ženské atletky, tenistky, gymnastky i jezdkyně do sportovní historie, budou právě oním katalyzárotem nutných změn nejen v pravidlech, ale také v celkovém nastavení společnosti i sportovních fanoušků.

Článek pokračuje na další straně >>>