Norské plážové házenkářky by raději hrály v šortkách. V Norsku mohou, ne mezinárodních závodech je to problém, který sportovní federace řeší pokutami.

Norské plážové házenkářky by raději hrály v šortkách. V Norsku mohou, ne mezinárodních závodech je to problém, který sportovní federace řeší pokutami. Zdroj: Profimedia.cz

Šortky místo bikin, kombinéza místo body. Jak se změní dresy sportovkyň?

Kdo rozhoduje o tom, jak by se měly sportovkyně oblékat na závody, a proč to nemůžou být ony samy?

Norské plážové házenkářky v červenci na mistrovství Evropy v Bulharsku oblékly elastické šortky místo tradičních bikinových kalhotek. Prostě už měly dost toho, že do zápasů musí nastupovat v předepsaném úboru, který je co do množství látky ve velkém kontrastu s tím, co nosí jejich mužští kolegové. A že nemají na výběr. Reakcí byla pokuta 1500 eur, kterou Evropská házenkářská asociace (EHF) uložila nikoliv přímo týmu, jak se často v médiích uvádělo, ale Norské federaci házené.

I tak to vzbudilo veřejné pohoršení a debatu, ve které byl hlasitě slyšet například názor zpěvačky Pink: „To Evropská házenkářská federace by měla dostat pokutu za sexismus,“ napsala na Twitter a nabídla se, že tuto nesmyslnou částku, která na české peníze činí zhruba 38 tisíc, zaplatí. Dvojí standard, ozývaly se další hlasy, když pak začala po sociálních sítích kolovat fotografie zachycující mužské a ženské družstvo.

Nezůstalo však jen u pokuty a pohoršování se. Evropská házenkářská federace nakonec zaplacenou částku 1500 eur věnovala na mezinárodní sportovní nadaci, která podporuje rovnost žen a dívek ve sportu. A vydala prohlášení, že začíná podnikat kroky ke změně, ale nebude to přes noc – souhlasit musí ještě Mezinárodní házenkářská federace (IHF). „Milá IHF, mohla bys prosím tento bikinový nesmysl konečně opustit? Je to trapné, neuctivé a sexistické. Ničíš tím jak pověst sportu, tak i svou vlastní,“ shrnula argumenty na podporu hráček Lene Westgaard-Halle, členka norského parlamentu.

Tip na video: Hormony a ženský tenis. Jaký vliv mají na výkon hráček?

Není to samozřejmě poprvé, co se ve sportu řeší předepsané oblečení a sexismus nebo sexualizace sportovkyň. Například německý tým gymnastek bojuje proti sexualizaci ženského sportu tím, že nosí celotělové dresy namísto body, která odhalují nohy. „Chtěly jsme demonstrovat, že každá žena, respektive každý, si může nosit, co chce,“ pronesla za tým Elisabeth Seitz. Nutno dodat, že německé gymnastky neporušují žádné regule. Celotělové dresy jsou na závodech povoleny jako jedna z možností. Jediný požadavek je, aby (pokud jde o dvoudílný dres) spodní a horní díl barevně ladily.

V tenisu pro změnu přísná pravidla zpochybňuje granslamová královna a módní influencerka Serena Williams, pro kterou šije oděvy na zápas třeba návrhář Virgil Abloh a která má i vlastní oděvní značku. Když se v roce 2018 vracela na kurt Roland Garros, oblékla namísto vyžadované sukně, šortek či mini šatů černou kombinézu, které se také říká catsuit.

Serena Williams ve svém catsuit úbor, který přepsal pravidla ženského tenisového odívání.
Serena Williams ve svém catsuit úbor, který přepsal pravidla ženského tenisového odívání. | Zdroj: Profimedia.cz

Důvod byl zcela ospravedlnitelný, nejlepší tenistka světa prodělala několik měsíců před French Open císařský řez a stále jí hrozily krevní sraženiny. Outfit, který připomínal kostým superhrdinky, překvapil tehdy nejen protihráčku Kristýnu Plíškovou, ale také prezidenta Francouzské tenisové federace Bernarda Giudicelliho, podle něhož zašla hráčka svým oblečkem příliš daleko. Sportovní ikonu to ovšem nezastavilo. Nejen, že Williams nakonec Roland Garros vyhrála – Ženská tenisová asociace (WTA) zároveň záhy poté povolila catsuit, ale třeba i legíny, které byly do té doby rovněž zakázány.

Tenis, kterému se přezdívá bílý sport, vznikl v Anglii během viktoriánské éry jako aktivita pro vyšší vrstvy. Právě bílá barva odlišovala elity od pracující třídy a dodnes je součástí rigidní tradice Wimbledonu. Tam musí mít hráči kompletně bílé dokonce i tenisky, což se svými oranžovými podrážkami jednou nevychytal Roger Federer. Už v roce 1985 ale na zelený trávník nastoupila hráčka jménem Anne White, která oblékla podobnou kombinézu jako Serena. Zápas byl nakonec přerušen kvůli špatné viditelnosti, do druhého dne ale bylo White doporučeno, aby svůj outfit přehodnotila.

Přežité předpisy se otřásají v základech nejen ve světě ženského sportu. Například ukrajinské aeorlinky SkyUp navrhly pro své stevardky nové uniformy – namísto pouzdrových sukní a lodiček pohodlnější kalhoty a Nike Air. Co na ně říkáte?