Česká republika

Česká republika Zdroj: Instagram @olympijskytym

Česká republika
Česká republika
Česká republika
Olympijská kolekce Kanady, Česka a Velké Británie.
Česká republika
51
Fotogalerie

Móda v Pekingu 2022: Která země má nejstylovější olympijskou kolekci?

Zimní olympijské hry v Pekingu startují už za pár dní, a tak je nejvyšší čas podívat se, v jakém oblečení se jednotlivé země představí tentokrát. Která olympijská kolekce získá pomyslné módní zlato a kdo naopak skončí na chvostu tohoto fashion závodu? Pojďme si zanalyzovat deset zemí, z nichž většina má velké šance na medailová umístění.

Česká republika

Made in Czech Republic. Tak zní motto kolekce, kterou pro český olympijský tým opět vytvořila společnost ALPINE PRO. Po oblíbených bundách se zlatou podšívkou, které sportovci vynesli jak na OH v Soči v roce 2014, tak v Koreji o čtyři roky později, se tentokrát značka zaměřila na propojení české tradice, pověstné tuzemské šikovnosti a inovací. Tedy to, co dle slov tvůrců kolekce odjakživa definovalo naši zemi v zahraničí.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak vznikala česká olympijská kolekce pro ZOH 2022!

Video placeholde

Smysl pro funkčnost a praktičnost je pro Česko dlouhodobě typický, a tak není divu, že se projevuje i ve zpracování kolekce. Té totiž dominují nejnovější nanomateriály vyvíjené na Technické univerzitě v Liberci. Díky nim oblečení obstojí i při teplotě –30 stupňů Celsia.

Grafického návrhu se zhostil akademický malíř Milan Jaroš, jenž vycházel z motivu rozložených kousků české vlajky, a přestože to není na první pohled téměř vůbec viditelné, modré klíny by měly v celkovém rastru tvořit hvězdy. Součástí kolekce je stejně jako na předešlých OH také retro čepice Raškovka připomínající slavného skokana Jiřího Rašku, který v roce 1968 pro Československo vybojoval historicky první zlatou medaili ze zimní olympiády.

Článek pokračuje na další straně. >>>

Pokračování 2 / 10

Slovensko

Slovenští sportovci se do čínské metropole vypraví v kolekci z dílny společnosti 4F. Tvůrci se při návrhu inspirovali v arktické přírodě, které dominují skály, ledovce, horská jezera a svěží vzduch. Z těchto elementů vychází také barevná paleta kolekce: přírodně béžová, šedomodrá a tmavomodrá. Trojici odstínů doplňuje ještě kontrastní sytě červená, která zdobí například podšívku bundy, svetry i doplňky.

Klíčovým prvkem celé kolekce je motiv ze slovenského folkloru, konkrétně čatajský vzor, pomocí něhož mají Slováci do Asie přivézt trochu své země a který představili na svém oděvu už při loňských hrách v Tokiu. Motiv zdobí například i pletené palčáky, které bezesporu – stejně jako u českého týmu – patří mezi nejkurióznější součást kolekce.

Pokračování 3 / 10

Velká Británie

Ostrované znovu spojili síly se značkou Ben Sherman, která výpravu do Asie vyšle v kolekci, již sama nazývá jako ryze britskou. Zatímco mnohé státy staví své oblečení na funkčnosti a typicky sportovních prvcích, Britové tentokrát volí podstatně ležérnější styl s prvky připomínajícími městský život.

Na úvodním ceremoniálu se sportovci představí ve vlněných svetrech s rolákem, kterým dominuje britská vlajka Union Jack. Outfit doplní modré kalhoty se vzorem drobné kohoutí stopy, prošívaný kabát s krémovým beránkem a typické britské chelsea boots s červenou podrážkou. Olympijské hry poté Britové zakončí v kostkovaném svetru, k němuž vezmou oversize šálu a čepici s výrazným nápisem Great Britain.

Pokračování 4 / 10

Německo

Před osmi lety se v Soči Němci objevili v pestrobarevných duhových úborech, kterými vzbudili emotivní reakce a mnozí kolekci označili za prostou colour riot. V roce 2018 se poté do Koreji vydali v naprostém opaku – nevýrazných hnědých prošívaných kabátech. Letos se země ve spolupráci s Adidas snaží najít kompromis mezi oběma zmíněnými roky, a v Číně se tak představí v kolekci reprezentující takzvaný rebelský optimismus.

Barevné spektrum vychází z německé vlajky, přičemž zlatou barvu na většině míst nahrazuje odstín připomínající limetkově žlutou. Využití černé barvy se poté má stát prvkem, jenž spojuje Německo s Čínou. Viditelně jasnějším odkazem k hostující zemi je ale bezesporu motiv vodního tygra, jemuž je zároveň dle čínského horoskopu rok 2022 zasvěcen. Jeho zobrazení Adidas využil na nákrčnících.

Pokračování 5 / 10

Francie

Jako fénix z popela v posledních letech vstává značka Le Coq Sportif pocházející z malého ospalého městečka na řece Seině. Největším impulsem k růstu se pro ní stalo rozhodnutí Francie rozvázat olympijskou spolupráci se společností Lacoste a následné vypsání výběrového řízení na to, kdo oblékne francouzský tým nejen v Pekingu, ale také na domácích LOH, které se v Paříži budou konat v roce 2024.

Přestože uvedení kolekce provázelo také slavnostní odhalení nového loga francouzského olympijského a paralympijského týmu, celkový dojem z oblečení budí zklamání. Jednotlivé komponenty sice vycházejí z barev francouzské vlajky a svým zpracováním odkazují hluboko do historie, i přesto kolekce působí tak trochu bez života a bez nápadu. Uvidíme, jak bude zejména delší prošívaný kabát dublující francouzskou vlajku vypadat při úvodním ceremoniálu. Třeba úbory nakonec překvapí.

Pokračování 6 / 10

Švédsko

Po dvou dekádách se značka Uniqlo vrátila na olympijské výsluní. Zatímco v Salt Lake City oblékla japonskou výpravu, vloni se v Tokiu představila jako hlavní módní partner pro švédský tým. A nic se na tom nebude měnit ani letos v Pekingu.

Oproti jiným kolekcím může ta švédská působit podstatně jednodušeji a vlastně nenápadně. Její kouzlo se ovšem skrývá v materiálech, systému chytrého čtyřstupňového vrstvení a v celkovém důrazu na udržitelnost, který protíná všechny sféry života této skandinávské země. Barevně kolekce opět vychází z národní vlajky, naplno využívá recyklovaných komponentů a je omezená pouze na minimální počet nutných kousků, které ovšem sportovcům poskytnou veškerý komfort.

Pokračování 7 / 10

USA

Ikonická značka Ralph Lauren obléká americké výpravy od roku 2008 a za tu dobu se stala doslova olympijským symbolem. Současná kolekce je celá postavená na recyklovaných materiálech, z nichž některé byly vyrobené z plastových lahví. Součástí je také speciální inovativní materiál Intelligent Insulation, který se přizpůsobuje venkovní teplotě, a může tak pro sportovce vytvořit speciální izolační vrstvu chránící před čínským chladem.

Obdobně jako třeba Britové i američtí sportovci se představí v jiném úboru na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu. Zatímco Peking pozdraví ve výrazných anoracích skládajících se ze všech tří barev americké vlajky, loučit se budou v prošívaných bundách s modro-červeným kostkovaným vzorem typickým pro danou značku.

Ralph Lauren ovšem není jediná společnost, která se na sportovní módě letos podílí. O noční, domácí a spodní prádlo sportovkyň se totiž postará značka Skims, kterou založila Kim Kardashian. Olympijskou módní výbavu tak doplní i hřejivé sety a měkké župany.

Pokračování 8 / 10

Kanada

Když se cítíte dobře, podáváte ty nejlepší výkony. Tak zní motto, s nímž do Pekingu vyráží kanadský tým vyzbrojený oblečením od značky Lululemon. Jejich olympijská kolekce byla jednou z prvních odhalených a navzdory občasné kritice sklidila u veřejnosti především úspěch. Na rozdíl od jiných zemí totiž Kanada přichází s kompletně monochromatickými outfity vycházejícími z barev vlajky. Zatímco na zahájení se sportovci objeví v červených outfitech s výraznou péřovou parkou, na závěr se s Čínou rozloučí v minimalistických úborech v krémové barvě.

Není to ale jen maximální využití národních barev, čím tato země baví módní i sportovní svět. Efektní a zároveň velmi praktické je i netradiční vrstvení, kdy se kombinují bundy pověšené na kšandy s kabáty, ale třeba i dlouhými vestami či prošívanými šálami.

Pokračování 9 / 10

Austrálie

Elegantní, stylové a praktické. To jsou slova, která napadnou asi většinu z nás, když se podíváme na formální část australské olympijské kolekce. Země přizvala značku Sportscraft, která s olympijským týmem spolupracuje už od roku 1996, a ikonu mezi australskými výrobci bot, společnost Volley. Výsledkem jsou komplety skládající se ze šedivých roláků, vlněných kabátů a zelených kalhot, jež doplňují stylové světlehnědé pohorky a extra dlouhé šály.

Nebyli by to ale Australané, kdyby v kolekci nebylo ukryto hned několik důležitých detailů. Jedním z nich je třeba australský erb zdobící knoflíky kabátu nebo podšívka, která obdobně jako při LOH v Tokiu nese jména všech zúčastněných sportovců.

O ryze sportovní část kolekce, v níž by se Australané měli objevit i na zahajovacím ceremoniálu, se poté postarala značka Karbon. Výsledkem je lyžařský komplet kombinující australské národní barvy s kamuflážním vzorem.

Pokračování 10 / 10

Rusko

Oficiálně sice Rusové kvůli dopingové aféře stále nemohou závodit pod vlajkou ani názvem své země, jejich olympijská kolekce ale přesto patří mezi ty nejobsáhlejší. Dokázala to speciální módní přehlídka na ledovém okruhu, během níž značka ZASPORT představila rozsáhlou sbírku outfitů, v nichž se sportovci v Pekingu postupně představí.

Na obou ceremoniálech by se Rusové měli objevit v kompletech s modrým gradientem a potiskem mapy. Často opakujícím se motivem je také římská číslice XXIV odkazující k tomu, že letos půjde o 24. zimní olympijské hry v historii. A nechybí ani důmyslné jednobarevné overaly doplněné o letošní módní hit – kukly.

A přestože státní vlajka by se neměla objevit na žádném oblečení, obdobně jako při olympiádě v Tokiu i teď Rusové našli způsob, jak ji do kolekce zakomponovat. Nápovědu hledejte na levém rukávu u černých dlouhých bund.