Výstava Paris of the North v Severském muzeu.

Výstava Paris of the North v Severském muzeu. Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

.
Vstup do Severského muzea.
Výstava Paris of the North v Severském muzeu.
Výstava Paris of the North v Severském muzeu.
42
Fotogalerie

Velký průvodce Stockholmem: Od skandinávské módy po umění

Švédské hlavní město je synonymem pro udržitelnou módu, design, zdravý životní styl i nekonečnou zimu. Za návštěvu tato různorodá metropole ale rozhodně stojí i mimo letní sezónu. Stačí si přibalit prošívaný kabát, který místní stylové ženy tak milují, a vyrazit na výlet, na který nezapomene žádný fanoušek módy a umění.

Je sto různých způsobů, jak se dají dny ve Stockholmu prožít, a žádný z nich nebude špatný. Můžete nasadit pohodlnou obuv a během pár dní toto kouzelné město, rozkládající se na čtrnácti ostrovech, projít křížem krážem. Stejně tak můžete splynout s místními a ve znamení pomalého života vyzkoušet zdejší gastronomickou scénu; užívat si to, čemu Švédi říkají fika – tedy pohodový čas strávený v kavárně popíjením kávy a uzobáváním kardamomového motance – a nikam nespěchat. Další variantou je do Stockholmu vyrazit ryze za účelem poznání proslaveného skandinávského stylu, módy a umění.

TIP NA VIDEO: Poznejte skandinávský styl oblékání

Video placeholde

Skandinávská móda bez stereotypů

Styl seveřanek v posledních letech výrazně konkuruje tomu pařížskému, který byl po mnoho dekád synonymem skutečné prvotřídní módy. Jenže časy se mění a oblíbenost tlumených barev a oversize siluet stoupá. Ale přeci jen to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Skandinávský styl nelze tak jednoduše popsat, neboť v každé ze severských zemí znamená něco trochu jiného. Zatímco Dánky se v poslední době stále častěji pouští do experimentů s výraznými barvami a vzory, milují žabky v kombinaci s velkými svetry a svůj život tráví z velké části na kole, Švédky razí trochu jiný směr.

Stockholm je bezesporu městem s jednou z největších koncentrací stylových lidí. Ženy i muži si tu skutečně potrpí primárně na kvalitní materiály a pomalé značky. Hravé barvy zde jen tak neuvidíte. Na plné čáře vítězí černá, béžová, šedá a hnědá. Siluety jsou ve většině případů lehce oversize, ale outfity jsou vždy perfektně vybalancované – místním k tomu pomáhají hlavně pásky nebo oblíbená kombinace širokých kalhot s vypasovanějším koženým sakem.

Stylovost je tu vždy zcela nenucená. Na podpatky tu nikdy nenarazíte. Místní milují pohodlí, a tak se Stockholm proměnil v jednu velkou výstavu všech možných tvarů tenisek. Dokonce tu téměř nejsou vidět ani žabky, které jsou tak často se skandinávským šatníkem spojované.

Móda a design se ve Stockholmu ovšem dají zažít i jinak, než jen pozorováním kolemjdoucích na ulici. Město na moři, kde je vzduch tak čistý, že máte pocit, že jste vlastně celou dobu v přírodě, a kde čas plyne trochu jinak než v jiných evropských uspěchaných metropolích, je totiž prošpikované muzei, která upoutají i nezasvěcené, módními výstavami i osobitými čtvrtěmi, díky kterým se do místního života zamilujete ještě víc.

Velký módní a umělecký průvodce tímto městem začíná na další straně. >>>

Pokračování 2 / 4

Které čtvrtě nesmí milovníci módy a umění minout?

Stockholm je unikátní hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že každý městský ostrov je úplně jiný. V Gamla stanu se zatoužíte celý den toulat úzkými uličkami, lemovanými vyššími domy snad ve všech odstínech béžové, žluté, oranžové a červené. V útulné kavárně Sara's Art & Coffee, kde to voní po skořici, kardamomu a horké čokoládě, si vychutnáte pravou švédskou fika a poté můžete vyrazit obhlédnout několik z nespočtu místních maličkých prodejních galerií.

Pokud si potrpíte na tradiční luxus a zvučné značky, pak se rozhodně vydejte do čtvrti Östermalm, na ulici Birger Jarlsgatan (která je ve Stockholmu mimochodem jednou z vůbec nejdelších). Na ní, stejně jako v přilehlých uličkách, najdete úplně vše – od Gucci přes Chanel až po Bottega Venetta či Mulberry. Jen počítejte s tím, že před těmito obchody se často tvoří dlouhé fronty.

A až vás nákupy v této oblasti unaví, rozhodně si zajděte na drink do A Bar Called Gemma – útulného baru, který je držitelem ceny za Nejlepší nový bar roku 2019 a Nejlepší koktejlový bar roku 2020. Už od odpoledne ale bývá plný, určitě se tedy vyplatí zarezervovat si stůl předem. A pokud by se náhodou pro vás žádné místo nenašlo, zajděte o ulici dál do Mikkeller Stockholm – pivního baru, který si zamilujete pro obrovský výběr craftových piv, milou a nápomocnou obsluhu i pohodovou atmosféru při svíčkách.

Skuteční milovníci pomalé módy, lokálního života i zdravé a inovativní kuchyně by pak rozhodně neměli minout čtvrť Södermalm, která v posledních letech platí za skutečné stockholmské hip místo. Srdcem této čtvrti je část, které místní přezdívají SoFo (South of Folkungagatan). V ní najdete vše, co si spojíte s moderním a ohleduplným životem Skandinávců – obchůdky lokálních designérů, cool vintage shopy a secondhandy a restaurace nabízející fantastická jídla z organických a bio surovin.

Pokračování 3 / 4

Obchody, které stojí za návštěvu

Jistě, i ve Stockholmu se dá nakupovat rychle. Zejména ulice v jižním cípu čtvrti Norrmalm k tomu doslova vybízí. Kromě klasických řetězcových značek, které najdete i v Česku, zde ale rozhodně není od věci navštívit také slavný Arket či & Other Stories. Pokud ovšem hledáte skutečný poklad, tyto ulice vezměte hopem a dojděte až na náměstí Hötörget. Každý den na něm v nespočtu stánků můžete pořídit čerstvé květiny nebo třeba čerstvě nasbírané houby. Nejlepší den na návštěvu je neděle, kdy se toto místo promění v jeden obrovský bleší trh. Jestli dáte přednost vinylovým deskám, nebo se pustíte do hledání osobitého módního kousku z plných huňatých vintage kabátů i pravých kožených křiváků, to je jen na vás.

Stockholm je ale stejně tak příležitostí navštívit obchod jedné z nejslavnějších švédských módních značek – Acne Studios. Po městě najdete minimálně čtyři pobočky, a to včetně jejich módního archivu. Stejně tak ale nevynechejte proslavený obchůdek Grandpa, který je definicí skandinávského života i módy. Zajděte také do ráje moderních dřeváků Swedish Hasbeens a do Nudie Jeans – to je místo, kde seženete pravé udržitelné džíny z pravého selvedge denimu, které vám vydrží celý život.

A pokud si libujete v nákupech z druhé ruky a vintage shopy jsou pro vás druhým domovem, neměl by vám uniknout ani nejslavnější stockholmský secondhand Lisa Larsson, stejně jako místní pobočka britského Beyond Retro a Sivletto.

Pokračování 4 / 4

Kam za kulturou?

Švédská metropole není ale jen centrem neskutečně stylových lidí, hipster obchůdků a výborného organického jídla. Stejně tak je to místo, kde si každý den můžete užívat různé formy umění, které se svou prezentací výrazně liší od českého podání. Jednou velikou veřejnou galerií jsou například zastávky metra – některé vypadají jako vstup do pekla, jiné ukazují švédský život na venkově nebo vzdávají hold LGBTQ+ komunitě. Pokud toužíte po klidném obdivování těchto skvostů bez davů lidí valících se z vlakových souprav, udělejte si malé turné v sobotu ráno, kdy je město doslova vylidněné.

Centrem umění v pravém slova smyslu je poté Djurgården, muzejní ostrov, na jehož prohlídku vám rozhodně nebude stačit jeden den. Najdete na něm například obrovský skanzen ukazující švédský život i historii v celé své kráse, muzeum zasvěcené skupině Abba či Vasa muzeum vystavující impozantní vrak válečné lodi ze 17. století.

Za návštěvu tento a příští rok ale rozhodně stojí také Severské muzeum (Nordiska museet). Od poloviny letošního září se totiž na rok stává místem výstavy Paris of the North, která mapuje švédský vývoj haute couture módy od přelomu 19. a 20. století. Součástí této expozice, na kterou se rozhodně vyplatí koupit lístky několik dní dopředu, je také nespočet dobových modelů, mezi nimiž nechybí návrhy od Balenciagy, Schiaparelli či Chanelu nebo třeba filmový kostým Grety Garbo.

Po navštívení této výstavy ale v Severském muzeu ještě chvíli zůstaňte. Kromě malé expozice nabízející vhled do historie skandinávského šperkařství se o patro níž nachází ještě jedna módní výstava: British – ever so Nordic mapující propojenost britské a skandinávské módy i celkového životního stylu – od nošení tartanu přes trenčkoty až po punkové boty Dr. Martens.

Poslední uměleckou zastávkou, která by vám neměla uniknout, je muzeum fotografie Fotografiska. Místo na první pohled odkazující k historické továrně je poměrně těžko přístupné, po dlouhé procházce ale budete náležitě odměněni. Muzeum v tuto chvíli nabízí výstavu fotografa Franka Ockenfelse 3, jehož snímky DavidaBowieho, KurtaCobaina nebo IggyhoPopa patří dnes již mezi ikony. Ve druhém patře pak na vás čeká výstava Nude zaměřující se na fotografie nahých těl. Nečekejte ale žádné lechtivé lascivní snímky. Tady jde o skutečné umění. Výstavy se ve Fotografisce ovšem rychle mění, i tyto výše zmíněné potrvají už jen pár týdnů. Že je ale nahradí minimálně stejně tak kvalitní novinky, je předem jasné.