Velký průvodce Stockholmem: Od skandinávské módy po umění

Švédské hlavní město je synonymem pro udržitelnou módu, design, zdravý životní styl i nekonečnou zimu. Za návštěvu tato různorodá metropole ale rozhodně stojí i mimo letní sezónu. Stačí si přibalit prošívaný kabát, který místní stylové ženy tak milují, a vyrazit na výlet, na který nezapomene žádný fanoušek módy a umění.

Je sto různých způsobů, jak se dají dny ve Stockholmu prožít, a žádný z nich nebude špatný. Můžete nasadit pohodlnou obuv a během pár dní toto kouzelné město, rozkládající se na čtrnácti ostrovech, projít křížem krážem. Stejně tak můžete splynout s místními a ve znamení pomalého života vyzkoušet zdejší gastronomickou scénu; užívat si to, čemu Švédi říkají fika – tedy pohodový čas strávený v kavárně popíjením kávy a uzobáváním kardamomového motance – a nikam nespěchat. Další variantou je do Stockholmu vyrazit ryze za účelem poznání proslaveného skandinávského stylu, módy a umění.

TIP NA VIDEO: Poznejte skandinávský styl oblékání

Skandinávská móda bez stereotypů

Styl seveřanek v posledních letech výrazně konkuruje tomu pařížskému, který byl po mnoho dekád synonymem skutečné prvotřídní módy. Jenže časy se mění a oblíbenost tlumených barev a oversize siluet stoupá. Ale přeci jen to není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Skandinávský styl nelze tak jednoduše popsat, neboť v každé ze severských zemí znamená něco trochu jiného. Zatímco Dánky se v poslední době stále častěji pouští do experimentů s výraznými barvami a vzory, milují žabky v kombinaci s velkými svetry a svůj život tráví z velké části na kole, Švédky razí trochu jiný směr.

Loading

Stockholm je bezesporu městem s jednou z největších koncentrací stylových lidí. Ženy i muži si tu skutečně potrpí primárně na kvalitní materiály a pomalé značky. Hravé barvy zde jen tak neuvidíte. Na plné čáře vítězí černá, béžová, šedá a hnědá. Siluety jsou ve většině případů lehce oversize, ale outfity jsou vždy perfektně vybalancované – místním k tomu pomáhají hlavně pásky nebo oblíbená kombinace širokých kalhot s vypasovanějším koženým sakem.

Loading

Stylovost je tu vždy zcela nenucená. Na podpatky tu nikdy nenarazíte. Místní milují pohodlí, a tak se Stockholm proměnil v jednu velkou výstavu všech možných tvarů tenisek. Dokonce tu téměř nejsou vidět ani žabky, které jsou tak často se skandinávským šatníkem spojované.

Móda a design se ve Stockholmu ovšem dají zažít i jinak, než jen pozorováním kolemjdoucích na ulici. Město na moři, kde je vzduch tak čistý, že máte pocit, že jste vlastně celou dobu v přírodě, a kde čas plyne trochu jinak než v jiných evropských uspěchaných metropolích, je totiž prošpikované muzei, která upoutají i nezasvěcené, módními výstavami i osobitými čtvrtěmi, díky kterým se do místního života zamilujete ještě víc.

Velký módní a umělecký průvodce tímto městem začíná na další straně. >>>