Balaclava: Nejžhavější i nejradikálnější módní doplněk letošní zimy!

13. ledna 2022 • 06:00
Balaclava slaví úspěchy zejména u generace Z. Sama si ji plete třeba Ella Emhoff, dcera viceprezidentky Kamaly Harris (vlevo) • Foto: Instagram @ellaemhoff @emilisindlev

Lyžařský trend, babuška styl, new hoodie, dětská čepička, praktický doplněk do zimy i do pandemie – tak definují média a influenceři nový trend, který vzal útokem letošní zimu. Přivítejte kuklu neboli balaclavu.

Je to paradox – v době, kdy lidé lkají nad tím, že si už nechtějí zakrývat tváře rouškami a respirátory, vykvete trend, který zakrývá i mnohem víc. Je to snad tím, že jsme si zvykli fungovat ve městě inkognito a nechceme se toho vzdávat ani tam, kde ochranné prostředky už nejsou potřeba? Anebo se nám jen líbí vyčnívat z davu, což balaclava umožňuje? Tento doplněk můžeme vnímat i jako extenzi dřívějších trendů, ať už jde o pleteniny obecně, úspěch praktické skandinávské módy na globálním poli, nebo Kim Kardashian, která si na Met Gala zakryla celý obličej. 

TIP NA VIDEO: Jaké džíny ovládnou rok 2022?
Trendy 2022: Jaké džíny budou nejvíce v kurzu? VIDEO Videohub

První reference názvu balaclava pochází z období krymské války, kde se mimo jiné odehrála bitva u Balaklavy (1854) – a britští vojáci při ní měli na sobě pletené kukly. Tehdy je tak samozřejmě ještě nenazývali, to přišlo až o tři dekády později. V 60. letech 20. století se balaclava stala elegantním doplňkem pod klobouk – od módního domu Dior si je kupovala třeba monacká kněžna Grace Kelly. Audrey Hepburn zase ve filmu Šaráda předvedla hnědou balaclavu Givenchy s oversize brýlemi a kožíškem a položila základy stylu, který dodnes milujeme jako après ski chic

Balaclava fascinuje i současnější návrháře – už před deseti lety s ní koketovali Raf Simons, Alexander McQueen i Margiela, nicméně tehdy jsme to vnímali jako jejich intelektuální rukopis, který není pro každého (samozřejmě až na Beyoncé, která LV kuklu nosila už v roce 2013).

Módní doplněk pak v roce 2017 vzkřísila Marine Serre, po ní Alessandro Michele z Gucci a dnes? Návrhářů, kteří se do ní zamilovali, je takřka nepočítaně: Jacquemus, Marc Jacobs, opět Raf Simons a nejspíš pod jeho vlivem i Miuccia Prada, jejíž kolekce pro Miu Miu představila balaclavu snad v každém looku. K vidění byla také u Givenchy, Tod's nebo Max Mary. A tiktokeři, kteří si balaclavy sami štrykují, jsou ještě docela samostatná kapitola!

Miu Miu Miu Miu Autor: Profimedia.cz
Raf Simons Raf Simons Autor: Profimedia.cz
Jacquemus Jacquemus Autor: Profimedia.cz
Max Mara Max Mara Autor: Profimedia.cz

Výhoda většiny kukel je jejich variabilita – dají se stáhnout na krk a použít jako nákrčník, imitují rolák nebo se dají zarolovat do čepice. Existují buď balaclavy, které zakrývají hlavu, nebo ty, které zamaskují i polovinu obličeje. Je to na váš vkus až moc radikální doplňek? Nemusíte hned kupoval pletenou kuklu – jako balaclavu si můžete uvázat i hedvábný šátek a myslet přitom na Grace Kelly.

Jestli jste víc na streetwear, můžete přes kuklu nosit i kšiltovku. V poslední době se také objevuje inspirace nosit klasickou šálu tak trochu jako balaclavu – přes hlavu a ležérně přehozenou kolem krku. Ať tak, či onak, už nyní je jisté, že s tímto trendem se setkáme i příští rok. 

Fotogalerie: Kde koupíte stylovou kuklu neboli balaclavu?

Fotogalerie

40 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy