Chanel

Chanel Zdroj: Profimedia.cz

Alberta Ferretti
Dior
Klasické puntíky: Balenciaga
Street style v Kodani
Klasické puntíky: Christian Cowan
18
Fotogalerie

Divoké, klasické nebo prostě divné: 8 vzorů, které ovládnou šaty v roce 2022

Jaké trendy vzory v roce 2022 ovládnou šaty? Ty zvířecí budou mít opět navrch, možná ale budete mít problém identifikovat, o jakého tvora vlastně jde. Květiny se naopak přiblíží kýčovité romantice. A pruhy? I na ty se můžete těšit, ovšem v úplně jiné podobě, než je znáte.

Motýlí křídla

Motýlí vzor, respektive tematika, se do módy vrací spolu s trendy přelomu devadesátek a nového tisíciletí. Už v roce 1995 navrhl Gianni Versace šaty, které vypadaly jako sbírka motýlů, později zavládly abstraktnější motivy (památný je v tomto ohledu třpytivý top Emanuel Ungaro, který kdysi oblékla Mariah Carey). Letos jde podmanivá kresba křídel otakárka ruku v ruce s lehkostí a rozevlátostí, která vám skutečné dodá pocit, že můžete kdykoli vzlétnout.

TIP NA VIDEO: Znáte barvu roku 2022 podle Pantone?

Video placeholde

Chanel
Chanel | Zdroj: Profimedia.cz

Alberta Ferretti
Alberta Ferretti | Zdroj: Profimedia.cz

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Retro pruhy

Mini je zpět a spolu s ní i geometrická estetika šedesátých let. Maria Grazia Chiuri, kreativní ředitelka módního domu Christian Dior, se tentokrát inspirovala érou svého předchůdce Marca Bohana, který v roce 1961 představil Slim Look kolekci (jako protiváhu diorovskému New Looku 50. let). A do slavné historie pařížského módního domu Courrèges se ponořil i návrhář Nicolas Di Felice, který rovněž oživuje kombinaci mini a černobílých pruhů.

Courrèges
Courrèges | Zdroj: Profimedia.cz

Dior
Dior | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Klasické puntíky

Pokud máte plnou skříň puntíkatých šatů, můžete si oddychnout. Tento klasicky elegantní vzor nás bude provázet i v letošním roce. Nejčastěji se na přehlídkách objevovala kombinace černého podkladu a větších bílých puntíků, návrháři je však představili v novém světle a sloučili je s ryze aktuálními trendy – puntíky na průsvitné a přiléhavé látce najednou vyznívají jinak než na zavinovacích midi šatech. Balenciaga zase přidala cool objem.

Klasické puntíky: Christian Cowan
Klasické puntíky: Christian Cowan | Zdroj: Profimedia.cz

Klasické puntíky: Balenciaga
Klasické puntíky: Balenciaga | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Zahradní květy

A je to tu zase. „Flowers for spring? Groundbreaking!“ Květiny na jaře jsou zkrátka klišé, ale milé klišé. Někteří návrháři se inspirovali prchavým impresionismem, jiní ryzí anglickou romantikou s růžemi a pivoňkami velkými jako pěst. Tento článek je primárně o šatech, ale právě květinový vzor se letos snoubí i s různými edgy kousky, jako je přiléhavý overal (zde poděkujme módnímu domu YSL) a efektně bude vypadat také na kalhotách.

YSL
YSL | Zdroj: Profimedia.cz

Zahradní květy: CDLM
Zahradní květy: CDLM | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Rorschachův test

Co vidíte? Zebru? Abstraktního motýla? Nebo jiné zvíře? Letošní zvířecí vzory nabízejí mnoho výkladů a některé balancují až na hraně psychologie – připomínají známý Rorschachův test rozboru osobnosti. Skutečně to není jen zebra z jiného úhlu? Ať tak, či onak, vládne nejednoznačnost a tajemství. Vzory se spojují do zrcadlových skvrn a jsou extenzí aktuálně populární psychedelické vlny.

Christian Cowan
Christian Cowan | Zdroj: Profimedia.cz

Dolce Gabbana
Dolce Gabbana | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Maskovaný leopard

Také leopard se letos představuje v novém hábitu. Klasické černo-hnědé skvrny si jako svůj signature prvek ponechal jen Roberto Cavalli, u ostatních módních domů, jako je Christian Dior, Michael Kors nebo Dundas, se můžeme setkat s větší abstrakcí – vzor je jemnější, neurčitý, často se pojí s nezvyklými barvami, které maskují jeho divokost. Jestli jste se doposud leopardího vzoru obávali jako příliš výstředního, tohle by vás mohlo oslovit.

Dior
Dior | Zdroj: Profimedia.cz

Dundas
Dundas | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Barevné vlny

Pruhované šaty byly na aktuálních přehlídkách také zastoupeny, a to včetně milované námořnické klasiky anebo svislých pruhů na košilových šatech. Žhavým letním trendem by ovšem mohly být spíše barevné pruhy, které evokují zvlněnou přímořskou krajinu nebo písečné duny. U značky Staud jejich dynamiku podtrhl asymetrický střih, Koché zase přírodní ráz umocňuje bohémskou háčkovanou krajkou.

Staud
Staud | Zdroj: Profimedia.cz

Koche
Koche | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Psychedelické devadesátky

A jsou tu opět – naše oblíbené devadesátky s nádechem psychedelie a ezoteriky východních kultur. Téma free Tibet bylo tehdy hodně populární, stejně jako fascinace vesmírem a mimozemšťany. Současně ale do našich životů pomalu vstupoval internet. To všechno můžete vyčíst i na skládance šatů značky Coperni. Pro generaci mileniálů možná tyhle vzory zůstanou jen příjemnou nostalgií, ta tiktoková je ale určitě nenechá ležet ladem.

Psychedelické devadesátky: Coperni
Psychedelické devadesátky: Coperni | Zdroj: Profimedia.cz

Psychedelické devadesátky: Stella McCartney
Psychedelické devadesátky: Stella McCartney | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články