Zleva: Altuzarra, Prada

Zleva: Altuzarra, Prada Zdroj: Profimedia.cz

Džínové i zcela průhledné: Jak budou v roce 2023 vypadat trendy kabelky a boty?

Záplava denimu, fascinace transparentními materiály i hodinami baletu – to vše se promítne do trendů, které v sezóně jaro a léto 2023 ovládnou ty nejzásadnější doplňky: kabelky a boty. Na jaké modely se můžeme těšit?

Baletní piškoty

Saténové „ťapky“, které připomínají profesionální baletní obuv, byly k vidění už v podzimních kolekcích Miu Miu a Hermès. Něžnou estetikou, ve které se snoubí elegance a dívčí šarm, se ale značky inspirují i nadále a opět ji posouvají do nových souvislostí – jmenujme třeba kombinaci se sportovními ponožkami nebo širokými kalhotami. Tento zdánlivě minoritní trend je součástí širšího comebacku balerínek, které se překvapivě objevují už nyní v zimních měsících.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si historii balerínek, které milovala i Brigitte Bardot

Thom Browne
Thom Browne | Zdroj: Profimedia.cz

MM6 Maison Margiela 2
MM6 Maison Margiela 2 | Zdroj: Profimedia.cz

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 9

Etno

Třásně, dřevěné korálky, makramé. Na scénu se po letech vracejí háčkované kabelky, které naplno souzní s přírodní estetikou. Pravda, člověk se neubrání vzpomínce na pozdní devadesátky, které naplno ovládla fascinace východními kulturami (mimochodem, ať hodí kamenem, kdo tehdy nenosil podobné náramky z kůže). Nicméně do současnosti tyto kabelky přirozeně zapadají nejen kvůli nostalgii, ale i vyššímu zájmu o udržitelnost.

Isabel Marant
Isabel Marant | Zdroj: Profimedia.cz

Alberta Ferretti
Alberta Ferretti | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Barvy jara

Oblíbené kabelky v pastelových tónech získají prostor i letos na jaře. K vidění byly na obou přehlídkách návrháře Jonathana Andersona – JW Anderson a Loewe – ale i v aktuálních kolekcích Fendi nebo Prada, což jsou módní domy, které v této kategorii dovedou nastolovat trendy. Sázkou na jistotu jsou zejména menší kabelky do ruky, které využijete i na různé společenské události včetně svateb.

Loewe
Loewe | Zdroj: Profimedia.cz

JW Anderson
JW Anderson | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Y2K šněrování

Viktoriánské zavazování na botách letí v módě už několikátou sezónu. Letos získává poněkud odlehčenější ráz, který nám připomíná, že se nacházíme v éře nostalgie po Y2K trendech, kdy se sexy šněrování stalo samozřejmou součástí lesklých party šatů a těsně obepnutých bokovek. I v tomto případě platí, že šňůrka nemá být utažena napevno, naopak slouží k rafinovanému obnažení kůže a nohám dodává žádoucí erotický náboj.

Balmain
Balmain | Zdroj: Profimedia.cz

Givenchy 2
Givenchy 2 | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Plast a sklo

Kdybychom ze všech uvedených trendů měli vybrat ten největší, byly by jím překvapivě průhledné materiály, které se objevovaly napříč přehlídkami. Vedle značky Coperni, která představila skleněnou verzi své vlajkové kabelky Swipe, se transparentní plast uplatňuje především v obuvnickém designu (Valentino, Rick Owens, Missoni, Bottega Veneta nebo opět Coperni), a to v podobě „neviditelných“ podpatků, platforem a klínků. Popelka by mohla jen závidět!

Coperni
Coperni | Zdroj: Profimedia.cz

Valentino
Valentino | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

DIY denim

Letošní vládce všech materiálů – denim – nesmí chybět ani v tomto výčtu. Na přehlídkách byly často k vidění takzvané total looky, tedy džínové outfity od hlavy až k patě, doplňky nevyjímaje. Samotné džínové kabelky pak mohou zaujmout i ty, kterým tato velká modrá tsunami připadá poněkud děsivá. I když jsou jednoznačně ozvěnou nultých let, díky záměrně ošoupanému vzhledu mohou působit i jako vintage poklady třeba ze sedmdesátek.

Blumarine
Blumarine | Zdroj: Profimedia.cz

Givenchy
Givenchy | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Nové Mary Janes

Střevíce zvané Mary Jane, které se vyvinuly z dětské obuvi, se drží na výsluní už několikátou sezónu. A stále nás nenudí, neboť s nimi jednotliví návrháři zacházejí dle vlastních vizí. Miuccia Prada představila modely s masivním blokovým podpatkem a výraznou špičkou, zatímco Maria Grazia ChiurizDioru jim dopřála oblé tvary a historizující podpatek. Oblíbeným prvkem v roce 2023 jsou také platformy či několik řad pásků přes nárt (Valentino).

Prada
Prada | Zdroj: Profimedia.cz

Dior
Dior | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Summer shopper

Jednoduchá prostorná taška přes rameno, která připomíná svázaný ranec? Přesně takhle ležérně si designéři představují ideální shopper bag na léto, kam se vejde takřka cokoli. Gabriela Hearst nadále rozvíjí svůj oblíbený slouchy model Hildegard, zatímco Matthieu Blazy z módního domu Bottega Veneta, kterému fashion prognózy předpovídají velký vliv na letošní trendy, předvedl strukturovanější model připomínající proutěný košík.

Gabriela Hearst
Gabriela Hearst | Zdroj: Profimedia.cz

Bottega Veneta
Bottega Veneta | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Futuristické „žabky“

Žabky nebo také vietnamky jsou věčné a o jejich neotřesitelné pozici svědčí i to, že jejich hlavní prvek návrháři neustále rozvíjejí do nových designů. Za zmínku stojí fúze s kotníkovými botami, kterou se pochlubila značka Miu Miu, jen o něco futurističtější verzi představil i brand MM6 Maison Margiela (přístupnější odnož Maison Margiela). Tak trochu jiné boty pro první jarní dny, kdy už si můžete dovolit chodit naboso.

Miu MIu
Miu MIu | Zdroj: Profimedia.cz

MM6 Maison Margiela
MM6 Maison Margiela | Zdroj: Profimedia.cz