Rihanna v březnu na přehlídce Dior

Rihanna v březnu na přehlídce Dior Zdroj: Profimedia.cz

Rihanna a další power moms: Jak slavné ženy mění náš pohled na mateřství

V pátek 13. května porodila zpěvačka Rihanna svoje první dítě – syna, kterého má s hudebníkem ASAP Rockym. Informace se na veřejnost dostala o šest dní později. Od oznámení těhotenství na začátku roku stihla diva z Barbadosu několikrát zbořit konvence těhotenské módy – její odhalené břicho se stalo symbolem mateřské síly a inspiruje i jiné slavné matky. Bude podobně otevřená i s prezentací svého děťátka?

Poslední lednový den roku 2022 patřil Rihanně. Právě tehdy totiž zveřejnila první těhotenské fotografie. Pózovala na nich s otcem dítěte, rapperem ASAP Rockym, a na sobě měla dlouhou křiklavě růžovou bundu Chanel rozepnutou pod prsy, aby vyniklo břicho. Mnozí si tehdy ťukali na čelo – lednová kosa a nahé bříško. Dnes už víme, že to byl teprve začátek Rihanniny fashion cesty, během které s pobaveným úsměvem překročila hranice běžné těhotenské módy ještě mnohokrát.

TIP NA VIDEO: Rebelka Madonna – připomeňte si její příběh.

Video placeholde

Nebyla zdaleka první slavnou ženou, která své těhotenství dávala pyšně takto na odiv. S odhaleným bříškem tančila na party CyndiLauper, jež rodila v roce 1997, magazínové prvenství zase už nikdy nikdo nevezme Demi Moore, kterou v roce 1991 pro Vanity Fair ikonicky zvěčnila Annie Leibovitz. Také na červeném koberci se v průběhu let objevovaly dámy, které se ani v těhotenství nevzdaly průsvitných materiálů – v roce 2011 takto upoutala pozornost Charlotte Gainsbourg na filmovém festivalu v Cannes. Rihanna nicméně ukazovala bříško zdaleka nejčastěji – v podstatě pokaždé, když někam vyrazila. Když ji pak Annie Leibovitz fotila pro aktuální číslo americké Vogue, v podstatě neměla jak vzbudit zvědavost – svět už Rihanninu linea negru viděl ze všech úhlů a dávno předtím.

Zajímavé bude sledovat, jak moc veřejně, nebo naopak soukromě bude Rihanna vystupovat coby matka malého syna. Ukáže ho na Instagramu? Naváže na svou těhotenskou jízdu a bude dál posouvat hranice módy? Stane se propagátorkou veřejného kojení? Než budeme znát odpovědi na tyto otázky, pojďme si připomenout její slavné souputnice, jejichž cestu za mateřstvím jsme sledovali nedávno a které se ve veřejném prostoru zasloužily o kult power moms.

Pokračování 2 / 6

Emily Ratajkowski

„Dívám se na svého syna a říkám mu, že je nádherný alespoň jednou denně,“ prozradila modelka Emily Ratajkowski v rozhovoru pro Marie Claire. Matkou syna, kterému dali s manželem Sebastianem Bearem-McClardem jméno Sly (Sylvester), se stala 8. března 2021. Také ona byla jednou z těch, které nastolily módu nahých těhotenských břich – třeba když si oblékla džíny, kabát a bílou košili pod ním nechala zčásti rozepnutou. Na Instagramu později sdílela akty v pokročilé fázi těhotenství, ale třeba i koláž snímků, které zachycují její tvář během porodu, a následně i několik fotografií, na kterých svého syna kojí. Modelka, jež zanedlouho oslaví třicítku, je také autorkou knihy My Body: sbírky esejů na téma ženskost, feminismus a ženská síla, kterou, jak sama říká, napsala v pauzách mezi kojením.

Pokračování 3 / 6

Serena Williams

Než se Serena Williams stala matkou, měla obavy, jestli v této roli obstojí. Jak prozradila americké Vogue, je totiž perfekcionistka a není příliš zvyklá dělat kompromisy: což jsou ostatně vlastnosti, které ji dostaly na vrchol tenisového žebříčku WTA. Její dcera Alexis Olympia Ohanian Jr. se narodila 1. srpna 2017, když bylo Sereně šestatřicet let. Holčička dostala jméno částečně po otci, kterým je americký podnikatel Alexis Ohanian. Tenistka také prozradila, že první měsíce po porodu ji celkem semlely. „Nikdo nemluví o odvrácených stránkách – tlak, který jako matka cítíte, nebo pocity zklamání, když nedokážete utěšit své dítě. Složila jsem se ani nevím kolikrát. Nebo mě popadnul vztek a pak jsem se cítila provinile ve stylu: Proč mi je tak bídně, když mám tak nádherné dítě?“ Dnes jsou její dcerce čtyři roky a stává se pro tenistku parťačkou – nejen na kurtu, ale i v módě.

Pokračování 4 / 6

Beyoncé

Jestli někdo odstartoval trend power moms, pak to bezesporu byla Beyoncé – matka desetileté Blue Ivy a čtyřletých dvojčat jménem Rumi a Sir, které má s hudebníkem Jay-Z. Zatímco během těhotenství s prvorozenou dcerou se prezentovala ještě v mezích konvencí, s dvojčaty nastolila nový směr. Těhotenství v roce 2017 oznámila dnes již ikonickou fotografií ve spodním prádle, s pozoruhodnou květinovou aranží za zády a se zelenkavým závojem přes hlavu, jejímž autorem je etiopsko-americký umělec Awol Erizku. Ten zpěvačku později vyfotil znovu, již s týden starými dvojčaty v náručí. Beyoncé byla díky této póze, silné a křehké současně, médii přirovnávána ke slavnému Botticellimu obrazu Zrození Venuše. A svou image supermatky pěstuje i nadále, jen už k tomu využívá i sílu módy. Naposledy se třeba s oběma dcerami vyfotila v oblečení z kolekce Ivy Park x Adidas.

Pokračování 5 / 6

Cardi B

Devětadvacetiletá zpěvačka a rapperka Cardi B své druhé těhotenství neoznámila standardní fotografií na sociálních sítích: zkrátka ho předvedla přímo na pódiu během vystoupení na BET Awards 2021. Při této příležitosti oblékla speciální třpytivý overal s kulatým transparentním panelem v oblasti břicha. Její typicky energická choreografie přitom zahrnovala i nejrůznější dřepy, otočky a divokou gestikulaci rukou. Syn, který přišel na svět letos v dubnu, dostal jméno Wave Set. Otcem je rapper Offset, se kterým se Cardi B už jednou málem rozvedla. Spolu mají i dcerku Kulture Kiari, která se narodila před čtyřmi lety a známá je mimo jiné tím, že ji oba rodiče extrémně rozmazlují. Fanoušky na Instagramu pobouřil třeba fakt, že holčička od rodičů dostává už v tak útlém věku miniaturní birkinky od Hermès.

Pokračování 6 / 6

Gigi Hadid

Modelka Gigi Hadid, která se stala maminkou v září 2020, možná tak úplně nezapadá do seznamu power moms; minimálně proto, že na rozdíl od předchozích dam svoji dcerku Khai, kterou má s hudebníkem Zaynem Malikem, světu nikdy úplně nepředvedla. Na druhou stranu, i v tom se v dnešní přeexponované době může ukrývat síla. Modelka původně plánovala rodit v newyorské porodnici, kvůli restrikcím a rizikům spojeným s covidem se však nakonec rozhodla pro domácí porod na rodinné farmě v Pensylvánii za přítomnosti duly, svého partnera, matky a sestry Belly. Nakonec zde svou dcerku i vychovává – prý sama, bez pomoci chůvy, zato s energickou babičkou Yoladnou Hadid, která kdykoli ráda pohlídá. I když to ve světě bohatých celebrit musíme brát s rezervou, Gigi je také single matkou – se Zaynem Malikem se rozešli, když byl dceři pouze rok.

Doporučujeme

Načíst další články