Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Co se děje s Britney Spears? Dohání ztracené mládí a testuje naši otevřenost

Loni v listopadu soud definitivně ukončil opatrovnictví Britney Spears a fanoušci si oddechli: jejich hvězda je volná a po neuvěřitelných třinácti letech může vzít život do vlastních rukou. Třeba si konečně pořídit vysněné třetí dítě. Způsob, jakým někdejší popová princezna svoji svobodu prezentuje na sociálních sítích, však vzbuzuje řadu otázek.

Britney Spears před pár dny na Instagramu oznámila smutnou zprávu: potratila. S manželem Samem Asgharim tak přišli o radost, se kterou se fanouškům svěřila jen nedlouho předtím, 11. dubna. Způsob, jakým prezentovala informaci o potratu, byl standardní – společné oznámení a na konci žádost o respektování soukromí. Jen jedna věta v člověku vyvolávala mudrlantské mručení: „Možná jsme s oznámením měli nějakou dobu počkat, ale byli jsme tak nadšení, že jsme se museli podělit.“ Právě určitá nedočkavost, dětinská spontaneita a pozoruhodná autentičnost jsou atributy, které provázejí většinu příspěvků Britney Spears. A patří k nim také nebývalá otevřenost, s níž prezentuje svou tělesnost. 

TIP NA VIDEO: Životní příběh popové královny Madonny

Video placeholde

První příspěvky, na nichž si zpěvačka zakrývá ňadra jen dlaněmi, se začaly objevovat už loni v létě a po oznámení těhotenství ještě nabraly na intenzitě. Nezvyklý je nejen počet nude snímků, ale i repetitivnost, která vyvolává dojem, že slavná popová princezna netuší nebo ignoruje, jak by se sociálními sítěmi měla pracovat. „Oops, she did it again,“ napsal pobaveně jeden fanoušek v narážce na zpěvaččino album z roku 2000 a také na fakt, že jedna fotka ze sprchy nestačí. Britney zveřejňuje druhou, pak třetí a intimní partie si přitom zakrývá emoji srdíčky. Člověk může mít opravdu jakkoli progresivně nastavenou mysl, připomínat si, že slut shaming je špatný a že žena má právo prezentovat svoje tělo, jak sama uzná za vhodné, nicméně stejně se neubrání dojmu, že tohle je přinejmenším… zvláštní.

Leckdo si přitom může vybavit Instagram Dády Patrasové, která si upravovala selfie různými bizarními filtry a fanoušci jásali, jak je jejich múza nádherná. Nepoznala, že si dělají legraci? Nebo si byla dobře vědoma toho, že stvořila fenomén, a jen přikládala pod kotel? Pohled na sluncem spálenou Britney svíjející se na pláži jen ve spodním díle plavek českému publiku nechtěně připomene ještě jinou pěveckou hvězdu zkoušenou osudem – Ivetu Bartošovou, jejíž začátky aktuálně sledujeme v minisérii Iveta. Obě talentované blondýnky vstupovaly do šoubyznysu velmi mladé, obě si prošly cestou na vrchol, skandály, zhroucením, toxickými vztahy a obě také dokázaly při vystupování obdivuhodně předstírat, že jsou jejich životy v pořádku – alespoň do určité doby. Tady ale paralela končí. Bartošová si v roce 2014 vzala život, zatímco Spears dostala loni šanci na nový, který si užívá plnými doušky. 

Covidovou pandemii často hodnotíme jako dva ztracené roky, které nyní musíme dohánět. Britney Spears těch let dohání třináct. Bylo jí sedmadvacet, když nad ní její otec získal opatrovnictví, zbavil ji takřka všech rozhodovacích práv a učinil z ní stroj na peníze. V době, kdy mladí lidé naopak definitivně přebírají zodpovědnost za svůj život, ona volnost ztratila. Nesměla žít se svým partnerem, nesměla znovu otěhotnět, ba ani sednout do auta a vyrazit jen tak na kafe s kamarádkou. Vlastně není divu, že přinejmenším navenek působí, jako kdyby se v tomto světě neuměla pohybovat. Jak pravil make-up artista Matt Bernstein na Twitteru: „Lidé asi zapomínají, že Britney byla posledních třináct let ve vězení, které pro ni navrhl její otec. Prošvihla léta, kdy jsme byli všichni na Instagramu trapní a používali jsme nevkusné filtry.“

A netýká se to jen filtrů: ikona přelomu milénia budí dojem, že zamrzla v čase – do nesouvislých textů na sociálních sítích často vkládá například vzpomínky na to, jak ji dříve pronásledovaly desítky paparazzi. Dokonce i outfity, ve kterých se fotografuje, působí jako z roku 2006 – a ne proto, že se právě teď móda nultých let vrací. „Britney, potřebuješ stylistu,“ opakují jí fanoušci, zatímco ona s entuziasmem zveřejňuje další sérii svých „fashion finds“. Zpěvačka tak ze všeho nejvíc připomíná popkulturní příběhy o hrdinech či hrdinkách, kteří jdou spát jako teenageři a probudí se o mnoho let později nebo o řadu let starší. Tělo mají zralé, ale jejich mentalita zůstává na úrovni puberťáka a oni pak svou bezprostředností formují své okolí. Těžko v tomto případě říct, kdo s koho. Možná se Britney naučí, že photo dump na Instagramu by měla mít určitou úroveň. Anebo dojde na slova, která sdílela před pár dny: „You will never influence the world by trying to be like it.“