Čokoláda jako lék: Kterých 5 oblastí vašeho života dokáže skutečně zlepšit?

Je hříchem, potěšením, antidepresivem, touhou, štěstím… Jaký vztah určuje vás a čokoládu? Není nad to poválet v ústech svou oblíbenou příchuť. Když si dopřáváme tento požitek s mírou, může nám čokoláda jen prospět a dokonce i řadu oblastí vylepšit.

Málokdo odmítne nabízenou čokoládu. Když už, tak je to nejspíše kvůli příchuti, kterou nepreferuje. Většina však po čokoládě sáhne. Čokoládový dárek se málokdy setká s nevolí a také dlouho nevydrží. Dle studie společnosti KPMG sní Čech za rok 6 kilo čokolády. 30 % Čechů ji konzumuje alespoň jednou týdně. Ten zbytek i několikrát. Zkuste si udělat malou domácí statistiku. Kolik čokolády jste za tento týden snědli? Pokud to nebylo každý den a nepadla denně tabulka čokolády, spíše vám bude prospívat. Minimálně v těchto oblastech.

TIP NA VIDEO: Připravte si skvělé čokoládové sušenky

O sto procent lepší nálada

Potvrzeno na vlastní kůži každého z nás. Děje se tak proto, že složky obsažené v čokoládě aktivují tvorbu pozitivních hormonů – endorfinů a serotinu. Čokoláda, dle výzkumů studie z roku 2009 zveřejněné v Journal of Nutrition, má proto antidepresivní účinky, působí na centrální nervový systém, posiluje mozek, povzbuzuje organismus, zlepšuje náladu, někdy zmírňuje migrénu a působí jako afrodiziakum. Nic kvůli čemu bychom měli být smutní. Cítíme se po ní více bdělí a plní života. To je při konzumaci kvalitní hořké čokolády, která obsahuje antioxidanty, zejména flavonoidy a polyfenoly. Bylo prokázáno, že kakao má dokonce tak vysoký obsah polyfenolů a flavonoidů, že převyšuje jejich obsah ve víně a čaji. Čím vyšší podíl kakaa čokoláda má, tím vyšší bude obsah antioxidantů. Je využívána při léčbě deprese a při podpoře soustředění.