...

... Zdroj: istock.com

Jak začít běhat a vydržet? Záleží na správné motivaci. Jak najdete tu svoji?

Kamarádka běhá a vypadá šťastně. Je to zadarmo a je to dostupné. Kolega trénuje na půlmaratón a vaše sestra po běhu skvěle zhubla. Tušíte, že běh je fajn a že byste vlastně chtěla, nebo možná měla, ale ten správný okamžik jaksi ještě nenastal. Možná je to dobře. Každý potřebuje své "tady a teď", svůj impulz, svoji motivaci a pro každého je ten jeho začátek někdy jindy. Jak se tedy správně motivovat k běhu jak poznat, že jsme připraveni vyrazit?

Běhání prodlužuje život, přináší lepší náladu. Běhat můžete kdykoliv a je to zadarmo. Všichni běhají. Znáte všechny benefity běhání, ale pořád se vám nedaří začít? Jste vždycky příliš unavení, zaneprázdnění nebo prostě líní? Možná jen prostě tyhle důvody nejsou tou správnou motivací zrovna pro vás. Ale jak přesně najít tu vaši, která vám pomůže vytrvat?

Hledejte své "tady a teď"

Je to podobné jako s hubnutím: pokud chcete změnu životního stylu kvůli pocitu, že byste "se sebou měli něco dělat", pak jste na nejlepší cestě proměnit celé vaše snažení v jedno velké trápení. Zkuste nejdřív přemýšlet o tom, proč vůbec o běhání uvažujete. Co vás na něm láká. Chcete v běhu nebo na výletech stačit svým čím dál tím rychlejším dětem? Máte pocit, že byste si zasloužila párkrát týdně hodinku pro sebe a svoje myšlenky?

A pokud si myslíte, že ten důvod máte, jděte ještě dál. Řekli jste si: "chci zhubnout" nebo "chci mít lepší kondici"? Zeptejte se proč. Proč je pro vás hubnutí tak důležité? Myslíte si, že se lidem budete víc líbit? Že budete šťastnější? Proč chete uběhnout závod? Proč chcete mít lepší kondici? Abyste mohli s rodinou chodit na delší výlety a trávit víc času spolu? Protože to je nakonec to, co vás baví nejvíce?

Připravte se na krizi

Myslete na to, že toto jsou důvody, které si budete muset říct ve chvíli, kdy se vám nebude chtít jít trénovat. Protože takové chvíle stoprocentně nastanou. Co vás donutí nazout boty a vyběhnout do zimy? Motivace typu "až uběhnu sto kilometrů, koupím si šaty" nebo "budu mít bezva post na facebooku" se v tuhle chvíli možná ukáže jako nedostatečná.

Pravděpodobně nebudete mít partičku lidí, které jste to slíbila nebo která na vás bude spoléhat, jako třeba při kolektivních sportech. Ano, domluvit se s kamarádkou možná je cesta, ale i ona může běžet sama, když se vám nechce. Počítejte s tím, že nezklamat ji také nebude tou nejsilnější motivací.

Začněte pomalu

Přemýšlejte o tom, jak začnete. Jsou lidé, kteří jdou do věcí po hlavě a zcela impulzívně začnou běhat kdykoliv na to jen budou mít čas. A jsou naopak ti, kteří si musí všechno naplánovat. Kdy si najdete čas? Co byste dělali místo toho a jste ochotni se toho vzdát nebo to někam přesunout?

A nebuďte na sebe přísní, pokud si přiznáte, že raději čtete knížku. Spíš najděte jiný čas, kdy byste se běhu mohla věnovat. Zkuste si udělat třeba dvě běžecká okna týdně a slíbit si, že minimálně tři týdny je budete dodržovat. A pak si upřímně přiznejte, jak vám to funguje. A také proč se vám třeba v tuhle dobu zrovna běhat nechtělo.

Možná zjistíte, že pondělí je náročné v práci, děti se večer vracejí pozdě z tréninku, celý večer je tak trochu chaotický a v úterý ráno spíš než běh potřebujete každou minutu spánku k dobru. Nevadí, středa je taky den!

Na začátku si také naordinujte pomalé tempo i menší vzdálenosti. Pokud jste nebyli zvyklí běhat, i půl hodina svižné chůze nebo indiánského běhu udělá své. A věřte, že zlepšení bude přicházet hodně rychle. Pokud byste začátek přepálili, budete unavení, tělo nestihne regenerovat a dobré pocity z pohybu se nedostaví. A to je pak jasné, že

Kašlete na ostatní

Uvidí mě sousedi, budu spařená, jako rajče, vypadám nemožně. I to jsou důvody, kvůli kterým se lidem do běhu moc nechce. Někomu to může připadat jako výmluva, ale pro někoho to jsou opravdu velké překážky. „To, co může zprvu vypadat jako lenost nebo výmluva, může mít závažné jádro,“ říká Adam Žaloudek z Kliniky ambulantní psychiatrie a psychoterapie Kappa. Proto je důležité zamyslet se nad tím, proč vám zrovna toto vadí. Upřímně – většině lidí jste jedno. A na trati nikdo neví, kolik jste toho uběhli – jestli jste začali před minutou, nebo jste v půlce maratónu. Určitě běhá i někdo těžší, se silnějšími stehny i někdo v obličeji červenější, než vy. A pokud vás tyto argumenty nepřesvědčí, možná bude potřeba zapátrat hlouběji nebo s terapeutem.

Nebuďte na sebe přísní

A pokud se náhodou někdy stane, že skončíte dřív, protože to prostě dneska nepůjde, nebo se nebudete držet plánu, tak se na sebe nezlobte. Možná vám jen tělo signalizuje, že toho má dost a že potřebujete delší odpočinek. A příště to půjde lépe. Pokud by se vám ale nechtělo častěji a měla jste pocit, že jste moc unavená, možná na takový výkon nemáte energii, protože špatně jíte. Podívejte se, jak by měl vypadat zdravý jídelníček a také na to, co jíst před tréninkem a co po něm.

Myslete na to, co vás baví

A pokud vyběhnete, zkuste si při tom uvědomovat, co vás přesně baví. Dívat se na hezká místa a na přírodu? Ten pocit, co máte po tom? Doběhnout do práce nebo naopak z nějakého výletu domů? Pokud budete opravdu hledat to, co vás na běhu baví a podporovat to, určitě jste na skvělé cestě. A pak je teprve čas na to se někde pochlubit. Protože - řekněme si to upřímně - palce nahoru potěší. Ale začít běhat jen kvůli nim je trochu málo.