...

... Zdroj: iStock.com

Jak zhubnout 5 kilo tuku? Před cvičením se najezte a nepřepínejte se

Pěti kilo nad ideální váhou. Není to žádné drama, takže člověk někdy nebývá zase až tak extra motivovaný se svou váhou něco dělat. Ale pět kilo, to je také jedna konfekční velikost. Pět kilo může znamenat to, že vám najednou všichni začnou říkat: Tobě to dneska nějak sluší; nebo: Vypadáš mladší. Jdete do toho? S našimi tipy to zvládnete snadno a bez jojo efektu.

Abyste opravdu hubla tuky a svou váhu si udržela, zapomeňte na dietu. Kila navíc budete mít pravděpodobně proto, že jíte špatně. Takže pokud byste se po dietě zase ke svému současnému stravování vrátila, budete mít shazovaná kila zase nahoře a s nimi ještě nejspíš i něco navíc.

Mnohem efektivnější je udělat pár změn, které přijmete za své. Pokud třeba milujete sladké, je nesmysl, abyste si ho třeba na dva měsíce zakázala a celou dobu se těšila jen na to, jak "až zhubnu, zdlábnu tabulku čokolády na posezení". Mnohem radši si vymyslete jídelníček tak, abyste si sem tam kousek čokolády dopřála. Na co byste se tedy měla zaměřit?

5 kg dolů? Potřebujete vyvážený jídelníček

Nemáte náhodou mezi jídly příliš velké pauzy? Pokud ano, vaše tělo hladoví a bude si každou přijatou kalorii ukládat. Jezte každé tři hodiny, najezte se do hodiny po probuzení a nezapomeňte, že jídla musí být vyvážená: kvalitní sacharidy (tedy celozrnné pečivo nebo těstoviny), dostatek bílkovin (0,8–1 g bílkovin na 1 kg váhy, tedy pokud máte 70 kilogramů, měla byste sníst denně i 70 gramů bílkovin), vláknina a ovoce nebo zelenina. Takto vyvážené jídlo vás zasytí a nerozhodí vám krevní cukr, takže nebudete mít tolik chuť na sladké.

Možná jíte ovoce nebo zeleninu ke každému jídlu, pamatujte ale, že ovoce má hodně cukru. Možná i to je ten důvod, proč máte těch pár kilo nad ideální váhou. Podívejte se, jak vypadá takový zdravý jídelníček.

Jaký pohyb na hubnutí?

Bez cvičení sice hubnout jde, s pohybem to ale půjde lépe. A pokud cvičíte, zkuste změnu. Chodíte na kardio? Jakékoli kardio cvičení je skvělé pro pálení kalorií a hubnutí, ovšem pokud to přeženete, tělo je unavené a s energií šetří. Zkuste něco méně intenzívního, ale delšího. Rychlá chůze, běh, při kterém si celou dobu můžete povídat s kamarádkou, nebo chůze do schodů. Ideálně každý den.

Co jíst před cvičením

Pokud stále žijete v představě, že v tělocvičně se hubne rychleji nalačno, zbystřete. Studie hovoří jasně: Ať před cvičením jíte nebo nejíte, tělo spaluje stejné množství tuku. Pokud ale pravidelně cvičíte s prázdným žaludkem, můžete svému tělu způsobit vážnou ztrátu svalové hmoty a naopak nárůst tuku. To proto, že když máte hlad, vaše tělo při cvičení čerpá potřebné bílkoviny ze svalů, a tím oslabuje svalovou hmotu. V důsledku to může zpomalit váš metabolismus a mít vliv i na vaši váhu.

Ideální svačinkou před sportem jsou sacharidy (celozrnné pečivo) a kus ovoce či zeleniny, které doplníte menší porcí bílkovin (vejce, tvarohová pomazánky, řecký jogurt, drůbeží maso, luštěniny a někteří sportovci užívají i proteinové drinky).

Více o tom, co jíst před cvičením, čtěte zde.

Pozor na nedostatek spánku

Nedostatek spánku může mít vliv na to, že přibíráte. Během spánku se produkuje hormon leptin, který nám dává najevo, že jsme syti. Je jasné, co nastane, když nebudeme spát dostatečně. Málo spánku také zvyšuje produkci ghrelinu, po kterém nás honí mlsná a chutě. Podle vědců ale může hormony totálně rozhodit i přemíra spánku, kdy hormony nebudou vědět, v jakou dobu se správně vyplavovat. Ideální je tedy denně zalézt pod deku na alespoň šest, maximálně pak devět hodin.

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně Veronika Duží

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

VIDEO: Udržte se fit díky tomuto videu.Wourkout je extra krátký a vhodný pro všechny.

Video placeholde