BMI kalkulačka - výpočet body mass indexu | Ženy.cz
 


Výpočet BMI

BMI je zkratka pro body mass index a značí index tělesné hmotnosti. Spočítáte ho snadno s naší kalkulačkou BMI. Výpočet vychází z váhy v kilogramech dělené výškou v metrech na druhou. 

Pro výpočet BMI zvolte posunem kolečka svou výšku a váhu.

Výška
cm
Váha
kg
BMI
Vaše váha je

Podváha
Méně než 18,5

Patří sem jak těžká podvýživa, tak i méně závažná podvýživa, často označovaná spíše jako podváha – závažná podvýživa nastává pod hodnotu BMI 15, podvýživa pod 18,5. Podváha většinou svědčí o tom, že člověka trápí porucha výživy (jde například o projev anorexie) nebo že trpí jiným zdravotním problémem. Část lidí má BMI pod 20, ačkoli se stravují normálně.

Normální
18,5 - 24,9

Udává se, že nejzdravější, co do prognózy zdravotního stavu nebo délky života, je BMI 20 až 22. Normální BMI se navíc s věkem mírně zvyšuje, u lidí starších padesáti let se tak ideál posouvá spíše k 24 až 25 vzhledem ke změně postavy a podobně. Je také třeba vzít v potaze tělesnou konstituci, protože například tuk váží méně než svaly – v praxi se tak může stát, že svalnatý sportovec bude mít BMI dokonce přes 25, zatímco člověk s BMI pod touto hodnotou může mít zdraví nebezpečné tukové zásoby. Normální váha se dá určit i podle množství tuku v těle – u žen má činit dle typu postavy 25 až 30 procent, u mužů do 20 až 25 procent.

Nadváha
25,0 - 29,9

Nadváha je méně riziková než obezita, ale těsně ji předchází. I u lidí, které trápí nadváha, se navíc mohou objevovat zdravotní problémy a stoupá pravděpodobnost rozvoje některých chorob. Například riziko zvýšeného krevního tlaku a nemocí srdce a cév je více než trojnásobné ve srovnání s člověkem, který má normální váhu. Cukrovka mu hrozí také téměř třikrát více, onemocnění kloubů a páteře dvakrát více. Nadváha se dá určit nejen podle BMI, ale také podle toho, kolik má člověk v pase – u žen činí hranice 80 centimetrů u mužů 94 centimetrů. Některé odborné prameny o nadváze hovoří jako o prvním stupni obezity.

Obezita
30 a více
  • obezita I. stupně (mírná) 30-35
  • obezita II. stupně (střední) 35-40
  • obezita III. stupně (morbidní) nad 40

Krom hodnot BMI se dá obezita stanovit také podle toho, kolik má člověk v těle tuku, nadváhou nebo obezitou trpí žena tehdy, pokud má v těle 30 a více procent tuku, muž pokud ho má více než 25 procent. Obézní lidé mají až sedmkrát vyšší riziko rozvoje cukrovky a až pětkrát vyšší riziko, že je postihnou nemoci srdce a cév.

Obezita se dá určit nejen podle BMI, ale také podle toho, kolik má člověk v pase – u žen činí hranice 88 centimetrů u mužů 102 centimetrů.

Jaké je vaše BMI?

Jak zhubnout

Partie Za jaký čas Kolik kg Jakým způsobem Jak zhubnout za týden Jak zhubnout za měsíc Břicho Zadek Stehna Boky Nohy Paže

V našem speciálu najdete vše, ať potřebujete zhubnout 5 kg, 8 kg, 10 kg nebo 20 kg. Všechny tipy jsou připravené ve spolupráci s odborníky. Víme, jak na ploché břicho, známe nejlepší cviky na zadek a stehna. Hubněte běháním, chůzí, plaváním, sexem nebo bez cvičení. Speciální tipy jak zhubnout po porodu. Komu pomůže Atkinsonova dieta, keto dieta, Dukanova dieta, pětifaktorová dieta a jaká jsou jejich úskalí? Jak na celulitidu, zdravý jídelníček a další tipy. Vypočítejte si své BMI. S námi zhubnete zdravě a napořád!