...

... Zdroj: iStock

Pětifaktorová dieta: Jak funguje, komu bude vyhovovat a na co si dát pozor?

Pětifaktorová dieta není dietou v pravém slova smyslu. Její tvůrce, fitness trenér Harley Pasternak, říká, že je to spíš ucelený životní styl. To potvrzují i mnozí další odborníci na hubnutí a v podstatě se shodují, že člověku může pomoci na cestě k ideální váze. V čem spočívá a na co si dát pozor?

Zásady pětifaktorové diety

Všechno se točí kolem čísla pět: pět jídel denně, která obsahují pět složek a jsou jednoduchá na přípravu. K tomu patří 5x týdně pohyb (neděste se, nejde o žádné náročné cvičení) a to nejlepší nakonec – 5x za pět týdnů můžete i hřešit. Počítá se zkrátka se vším!

Co dieta neslibuje, je dramatický úbytek váhy během krátké chvíle, a to z jednoho prostého důvodu: takové rychlé diety z drtivé většiny škodí zdraví a rozhodně se nedají držet dlouho. Na rozdíl od této.

Základní principy pětifaktorové stravy

Každé vaše jídlo je složeno z pěti složek. Jsou to bílkoviny, sacharidy, kvalitní tuky, vláknina a voda. Jedna porce by měla mít v průměru 1260 kJ, což dělá 6300 kJ denně. Klíčové ovšem je vybírat si potraviny zdravé a kvalitní a také s nízkým glykemickým indexem, které vám nerozhodí hladinu cukru v krvi.

Vláknina: celozrnné neslazené cereálie, celozrnné pečivo, tmavá rýže, zelenina a ovoce

Doporučené bílkoviny: libové maso, ryby, skyr, jogurty řeckého typu s nízkým obsahem tuku, vajíčka, luštěniny a podobně

Zdravé tuky: netučné maso, mléčné výrobky, olivový olej, ořechy a podobně

Nesladké nápoje: voda, čaj, káva

Cvičení při pětifaktorové dietě

Pohybu byste se měla věnovat 25 minut denně. Jak jinak – ideální v pěti pětiminutových sekvencích. Pasternak doporučuje:

  • zahřátí

  • procvičení horních partií těla

  • posilování středu těla

  • cvičení boků a stehen

  • aerobní pohyb

Výhody

Pětifaktorová dieta se zdá být opravdu vhodným prostředkem k nové cestě za zdravějším životním stylem. Může pomoci zhubnout, jíst zdravěji a odborníci ji zcela nezatracují. „Je to dobrý odrazový můstek pro nastartování nového, zdravého systému stravování,“ říká fitness koučka a výživová poradkyně Alena Vídeňská. „Nepřináší pouze jednostrannou předepsanou dietu, naopak dává volnou ruku, jaké zdravé potraviny si můžete vybrat. Díky tomu se naučíte o jídle přemýšlet,“ říká.

Nevýhody

Problémem podle odbornice může být ale pevně stanovený denní příjem kJ. „Ten je u každého člověka rozdílný, nedá se stanovit jednotné číslo. Denní energetický příjem každého člověka musí zohledňovat bazální metabolismus, denní aktivity, stres, termický efekt potravin a sportovní aktivity,“ vysvětluje. Pokud tedy chcete začít zdravě jíst a i hubnout, vypočítejte si svůj denní energetický příjem a od toho se odrazte.

„A pokud vás nebaví si něco počítat, nebo dokonce vážit, jezte vědomě, jídlo si vychutnávejte a uvidíte, že vaše tělo si řekne, kdy je nasyceno. Při snaze zhubnout se opravdu vyplatí konzumovat menší porce několikrát denně, jíst vyváženě a racionálně, pravidelně cvičit, vynechat cukr a bílou mouku,“ dodává Alena Vídeňská.

Výhody pětifaktorové diety:

+ nebudete hladovět

+ dosáhnete své ideální váhy

+ jde o životní styl, takže nehrozí jojo efekt

+ naučíte se přemýšlet o kvalitních a zdravých jídlech

+ nehrozí, že si poškodíte zdraví

Nevýhody

- pomalejší výsledky

- plán neřeší specifika každého člověka

- jídla si musíte připravovat a nakupovat dopředu

Základní informace o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

Odborná spolupráce: Mgr. Alena Vídeňská, odborná výživová poradkyně a fitness trenérka