Pomerančová kůže na zadku a stehnech: Nejlepší tipy a triky, jak se jí trvale zbavit

9. dubna 2018 • 06:00
• Foto: Istock.com

Celulitida se nejčastěji objevuje na zadku a stehnech a bohužel postihuje především ženy. Mohou za to naše podkožní tukové buňky, které snadno rostou, navíc mají kulovitý tvar a při zvětšení tak vytvářejí ony nevzhledné ďolíčky. Jak a proč celulitida vzniká ovšem není ta nejdůležitější otázka. Ta pochopitelně zní: Jak se jí zbavit?

Ačkoliv je celulitida považována spíše za kosmetický problém, její zanedbání může způsobit i zdravotní obtíže. Vyskytuje se ve čtyřech stádiích a pokud ji necháte zajít do toho posledního, šance na léčbu jsou minimální. Proto je dobré pustit se do boje již při prvních příznacích.

Jak se zbavit celulitidy

V boji s celulitidou vyhrávají ti, kteří útočí na více frontách a jsou vyzbrojeni vytrvalostí a trpělivostí. Pro potlačení příznaků celulitidy je vždy účinnější komplexní přístup. Trojice vašich spojenců se nazývá vyvážená strava, masáže a pohyb.

Zdravá strava a zelený čaj

Jestliže vás trápí dolíčky na hýždích a stehnech, je pravděpodobné, že zde přibíráte jako první. V jídle si proto dávejte pozor na jednoduché cukry, které se s oblibou ukládají právě do problémových míst, což stav celulitidy ještě zhorší. Strava by určitě měla být bohatá na vitaminy a antioxidanty (především díky čerstvé zelenině a ovoci) kvalitní bílkoviny a vápník. Ze zeleniny jsou neúčinnějšími pomocníky červená řepa, okurka a celer, z ovoce si dopřávejte citrusy, avokádo, broskve, meruňky, jahody a lesní plody.

Důležitý je také pravidelný pitný režim, a to minimálně 2 litry tekutin, ideálně čisté neperlivé vody nebo neslazených čajů. Zkuste i zelený čaj – obsahuje zmíněné antioxidanty, které mohou výrazně zpomalit už samotný nástup celulitidy. Zároveň dokáže zvýšit rychlost spalování přijaté energie a spalování tuků, což je přesně to, co potřebujeme.

Lymfatická masáž nebo přístroje?

Co ještě můžete dělat? Masírovat, masírovat a zase masírovat. Pokud vám celulitida teprve začíná nebo máte jen lehkou formu, stačí hrubá žínka, kterou si promasírujete postižená místa při sprchování. Na pokročilou fázi platí lymfatické masáže, při kterých se z těla odvádí škodlivé látky a stav pokožky se díky tomu zlepší.

Další možností jsou přístroje, které pomáhají likvidovat nahromaděný tuk. Existuje jich celá řada, stav celulitidy by měl proto posoudit odborník a vybrat pro vás ten správný. Jedním z často používaných je přístroj LPG, kterým se provádí mechanická masáž, při níž dojde k narušení tukových buněk a ty tělo následně vyloučí. Rázová vlna zase přechodně aktivuje enzymy štěpící tuky a funguje i jako prevence v nižší fázi celulitidy. Pokud vám pomerančová kůže teprve začíná objevovat, může pomoci také injekční lipolýza, při níž se do postiženého místa aplikuje fosfatidylcholin (lecitin), jenž má schopnost tuk rozštěpit na malé části. Tukové buňky dokáže likvidovat také ultrazvuk, laser nebo radiofrekvence.

Cviky na celulitidu

Jeden z nejúčinnějších způsob, jak se celulitidě bránit, je ale rozhodně pohyb. Při něm se zbavujete tuku, navíc se vám rozproudí krev i lymfa, a tím se z těla dostanou škodlivé toxiny, které přispívají ke vzniku nehezkých ďolíčků. Další výhodou je, že na zpevněné kůži je celulitida méně vidět. Přečtěte si zde, jaké sporty a jaké cviky vám pomohou.

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

Autor: redakce Ženy.cz,redakce Moje zdraví
Jdi na homepage Zpět na začátek