...

... Zdroj: istock.com

Běhání a zdraví: Jaké jsou benefity, komu může uškodit a mohu běhat s rýmou?

Pohyb má pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví. Důležité ale je, aby člověk běhal správně a nepřetěžoval se. Je vhodné běhat, když jsme nachlazení? Jak šetřit klouby? S jakými onemocněními by člověk běhat neměl? A co v těhotenství, po porodu nebo co běhání s nadváhou?

To, že běh má spoustu zdravotních benefitů, ví každý. Prospívá srdci a oběhové soustavě, snižuje riziko infarktu a mrtvice, snižuje riziko obezity a tím i například cukrovky. Věděli jste ale, že běhání prospívá také vaší pokožce? Nebo že zlepšuje sexuální život? Více o tom, jaká pozitiva vám běh přinese, čtěte zde:

Běh je samozřejmě skvělým prostředkem, jak zlepšit své psychické zdraví. Odbourává stres, pomáhá proti depresím a zlepšuje paměť i soustřední. Více čtěte zde:

Řada lidí se domnívá, že běhání nemusí být dobré pro jejich klouby. Vše záleží na správné technice běhu, ale i třeba volbě bot, vhodně zvoleném tempu i tréninku. Pokud dodržíte pár základních pravidel, běhání naopak vašim kloubům prospěje. Více si přečtěte v následujícím článku:

Ne vždycky jsme ale stoprocentně fit. Nejen v zimním období vás může přepadnout nachlazení. Každý z nás se s ním vypořádává jinak, někdo ulehne, někdo se ho snaží vyhnat z těla sportem. Je ale dobré pokračovat v tréninku a věnovat se běhu, i když máte rýmu a kašel?

Menstruace sice není nemoc, ale běhání dokáže někdy znepříjemnit. Měl by člověk v těchto dnech změnit intenzitu tréninku, nebo se naopak chovat, že se nic neděje? Čtěte v následujícím článku:

Jak pečovat o své klouby, hlavně v zimě, čtěte zde.

Možná vás trápí kila navíc a přemýšlíte o tom, zda je vhodné začít běhat, jestli nebudou příliš trpět vaše klouby nebo srdce. Na pohyb určitě nerezignujte, i běhání je pro vás vhodné, stačí jen na začátku dodržovat specifická pravidla. Jaká, to si přečtěte v následujícím textu:

Pokud vás zajímá, jak běhat během těhotenství, podívejte se sem:

Pokud vás zajímá, při jakých onemocněních se běh nedoporučuje vůbec, odpověď najdete v následujícím textu:V poslední době se stává čím dál tím populárnější chůze na boso a čím dál tím více lidí na boso také běhá. Co potřebujete vědět, než si sundáte boty?