Mám jít běhat?

Mám jít běhat? Zdroj: iStock.com

Máte běhat, když jste nachlazení? Kdy už raději ulehnout a jak se vrátit k tréninku

Nejen v zimním období vás může přepadnout nachlazení. Každý z nás se s ním vypořádává jinak, někdo ulehne, někdo se ho snaží vyhnat z těla sportem. Je ale dobré pokračovat v tréninku a věnovat se běhu, i když máte rýmu a kašel?

Běžci, kteří pravidelně trénují, pohybují se venku, bývají odolnějšími, co se týče různých virových onemocnění. Jenže když má v kanceláři každý rýmu, s velkou pravděpodobností ji chytne i běžec. A když přijde den, kdy normálně trénuje, řeší, jednu prostou otázku: Běhat, či neběhat?

Raději ulehnout?

Běžci i odborníci se většinou shodují na tom, že pokud máte problém od krku nahoru – jako třeba rýma nebo kýchání, běhat lze. Když vás ale trápí bronchitida či pobolívají svaly a klouby, raději doporučují nevybíhat. „Samozřejmě není rozumné při nemoci běhat, pokud máte zvýšenou teplotu, chřipku nebo různé bolesti v krku a dechové obtíže. To je lepší v klidu vyležet. Běhat, ale i chodit do práce, když berete antibiotika, je nezodpovědné vůči našemu tělu,“ varuje PhDr. Kryštof Kuba, vrchní fyzioterapeut McKenzie kliniky.

Je-li přítomna zvýšená teplota a bolest svalů, je třeba dát si tréninkové volno. V době nemoci se organismus dostává do zvýšené zátěže, tělo bojuje se zánětem a když mu naložíte další zátěž v podobě běžeckého tréninku, zcela ho vyčerpáte a umožníte nemoci ještě více zasáhnout. Z lehkého zánětu či běžného nachlazení se pak může vyklubat vážné onemocnění.

Lehčí rýma nevadí

Pokud jde o lehčí onemocnění, třeba o rýmu, může být lehčí trénink pro tělo přínosný. Pohyb prokrví zasaženou sliznici, uvolní nos a pomůže lépe dýchat. Stejně tak můžete potem vyplavit škodlivé látky. Řiďte se ale subjektivními pocity. Při nachlazení vám totiž zároveň hrozí přetrénování. Tělo se rychle vyčerpá. Žádná univerzální rada tedy neexistuje, je na vás, abyste při nachlazení vnímali své tělo: pokud se vám lépe dýchá a nejste unavení, trénujte. Říká-li vaše tělo, že už nemůže, běží se vám těžce a špatně dýchá, dejte si od tréninků alespoň na pár dní klid.

Návrat k tréninku

“Když odezní známky nemoci a přestaneme brát léky, můžeme se pomalu k běhu vrátit. Doporučuji začít kratšími vzdálenostmi, třeba i polovinou toho, na co jsme zvyklí. Další den si pak přidávejte podle toho, jak se cítíte. Obecně se doporučuje přidávat 20% zátěže každý týden, než se vrátíme do své původní formy,“ uvádí Kryštof Kuba.

Před závodem

A pokud vás čeká závod? Každý běžec, který se běhu věnuje už nějaký ten čas, ví, že vytrvalostní běh je záležitostí dlouhodobé přípravy. Vynechání tří nebo čtyř tréninků tedy nehraje tak významnou roli. Onemocníte-li před plánovaným závodem a předtím jste poctivě trénovali, dejte přednost odpočinku. Dodá vám sílu a energii. Nebojte, kilometry v nohách máte, tělo si je pamatuje.

Rychlá pomoc při nachlazení

Stará dobrá pravda při nachlazení je, že čím dříve si dopřejete klid, tím rychleji se zotavíte. Jak se rychle zbavit rýmy? Rozhodně doporučujeme teplé nápoje – čaje a polévky po malých doušcích a inhalovat teplé páry. V boji s nachlazením pomůže i zinek a vitamín C. A pokud potřebujete odbornou radu a zhodnocení vašeho stavu, navštivte lékaře, i s ním proberte možnost tréninku.