...

... Zdroj: Istock

Jak běhat rychleji, zlepšit vytrvalost i běžecký výkon?

Chystáte se začít běhat, ale potřebovali byste nějaký přibližný plán, jak často a kolik trénovat? Běháte už nějaký čas a chcete zrychlit a uběhnout více? Jak uběhnout 5 nebo 10 kilometrů, jak trénovat na půlmaraton nebo maraton?

Začínáte běhat a řešíte, jak poznat správné tempo? Vše o správné tepové frekvenci a o tom, jak často na začátku trénovat, si přečtěte zde:

Možná přemýšlíte o tom, že začnete běhat, a chtěli byste v brzké době uběhnout pět kilometrů. Jenže rada "prostě začni a tělo si řekne" vám nestačí a potřebovali byste nějaký plán? Máme ho pro vás: Během deseti týdnů se bez kondice připravíte na pětikilometrový běh, který zvládnete ve slušném čase a bez zastavení. Více si přečtěte zde:

Možná už běháte a chcete se zlepšit. Vaší metou je uběhnout deset kilometrů. Jak na to? Zkusit to rovnou, nebo přidávat postupně? I pro vás máme tréninkový plán:

Pokud chcete zrychlit nebo dodat svému běhu sílu a výbušnost, můžete do svých tréninků zařadit i běh do schodů. Více o správné technice a jak často do schodů běhat, si přečtěte zde:

Nejste běžecký začátečník, máte přehled o své tepové frekvenci, času na kilometr a víte, co vám svědčí. A teď jste si vytyčili další metu: půlmaraton. Zajímá vás, jak upravit běžecký trénink? Víme, jak to zvládnout i bez trenéra: