Můžu běhat i těhotná

Můžu běhat i těhotná Zdroj: iStock.com

Běhání v těhotenství. Jaká pravidla dodržovat?

Tak jako vás zaplavila vlna radosti z uběhnutého půlmaratonu, stejně tak s úsměvem přijímáte radostnou zprávu o očekávání miminka. V jedné ruce třímáte tenisky a v druhé těhotenskou průkazku. Co teď? Máte si dát devítiměsíční běžeckou pauzu?

Stejně jako každá žena je jiná i jejich těhotenství se budou lišit. Proto pouze jednou univerzální radou je: poslouchejte své tělo a ono vám řekne. Rozhodně to ale není vhodná doba na to s běháním začít. "Pokud jste před těhotenstvím sportovala a jste zdravá, nemusíte nutně přestávat. Pokud chcete začít, počkejte s tím nejdříve do doby po šestinedělí. Vše však zkonzultujte s lékařem, zejména po císařském řezu,“ doporučuje běžecká trenérka Mattoni FreeRun, Martina Němcová.

Většina aktivních žen bude moci s pohybem pokračovat i během těhotenství. Pohyb prospívá fyzicky i psychicky. O svých běžeckých plánech ale vždy informujte svého lékaře. Zapomeňte také na nějaké překonávání limitů a spor si spíše užívejte.

V prvním trimestru se naučte pravidla

První trimestr probíhá různě. Můžete jím projít tak, že ani nevíte, že jste těhotná. V takovém případě pokračujte ve svých trénincích. Hlídejte si trochu více dech, abyste se příliš nezadýchala, vaše miminko totiž potřebuje dostatek kyslíku. Nedoporučuje se také překračovat hranici tepové frekvence 140 tepů za minutu. Nejlépe je udržovat konverzační tempo.

Nezapomínejte ani na vyšší míru tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci, a doplňujte hlavně minerály a hořčík. V těhotenství také přichází zvýšená únava a touha po odpočinku, proto některé tréninky kldině vynechte či snižte jejich frekvenci. Bolestivá a nateklá prsa vyřeší kvalitnější a pevnější podprsenka a časté močení výběhy za keříky. Trápí-li vás ranní nevolnosti a jste ráda, že se držíte na nohou, vyběhněte, až se budete cítit lépe.

Řadu z žen napadne, jestli otřesy při běhání nemohou poškodit plod nebo způsobit potrat v rané fázi těhotenství. Odbroníci se shodují: pokud žena sporotvala před těhotenstvím a pokud se jedná o zdravý plod, běh mu neuškodí.

V druhém trimestru myslete na těžiště

Druhý trimestr bývá nejpohodovější. Nevolnosti většinou ustávají a odeznívá i zvýšená únava. Cítíte-li se dobře, klidně běhejte. Tím, že vám začíná růst bříško, se mění těžiště těla, proto si dejte pozor na pády, zejména v nerovném terénu či horším počasí. Tělo totiž produkuje hormon relaxin, který uvolňuje během těhotenství vazy. Nejvýraznější účinky má v oblasti pánve, kde způsobuje bolesti. Uvolněné vazy nejsou tak stabilní, a riziko zranění se tak zvyšuje.

Jak říká autorka blogu a stejnojmenné knihy Těhu v běhu, Anna Štumpf, je čas myslet na kvalitní doplňky: „A tím teď nemyslím ty potravinové. Pořiďte si kvalitní podprsenku, obuv, v závěru těhotenství uvítáte i těhotenské legíny. Já ve druhém trimestru nedala dopustit na tejpy, kterými jsem si zafixovávala bříško. Ve třetím trimestru jsem se neobešla bez podpůrného těhotenského pásu," říká běžkyně. Nepodceňujte ani volbu oblečení, volte těhotenské legíny a dbejte na to, abyste se kvůli špatně zvolenému oblečení nepřehřála či naopak neprochladla. A že už nemůžete jako dřív? To je normální. Klidně se zastavujte, prodýchávejte, kopce nahoru či dolu vyjděte a sejděte.

V třetím trimestru zpomalte

V tomto období už to s během nebude tak horké. Vyměňte ho za rychlou chůzi, kterou zvládnete už i s velkým bříškem. Přemýšlejte tajé o tom, jestli nesportovat s doprovodem, zvláště na konci těhotenství mohou začít kontrakce nebo se objevit komplikace. Terén volte spíše měkčí, jako jsou lesní cesty, a stále pamatujte na kvalitní odpruženou obuv, která tlumí nárazy. Mějte při sobě vždy láhev s vodou a pravidelně tekutiny doplňujte.

Pro celé těhotenství je dobré střídat sportovní aktivity, proto přiberte jógu, plavání, protahování či posilování. A těšte se, jak se k běhu po porodu zas vrátíte.