.

. Zdroj: iStock.com

Máte při menstruaci běhat, nebo si dát raději pauzu?

Běhá se vám každý týden jinak? Není to nic neobvyklého, neboť váš výkon velmi často ovlivňujte to, v jaké části menstruačního cyklu zrovna jste. Jestliže znáte svůj cyklus, využijte ho ve prospěch svých tréninků, ale i pro plánování regenerace.

Většinou se vám běhá dobře, až na týden, kdy přichází menstruace. Mnohdy kvůli menstruačním křečím nejsme schopné vstát z postele a do toho jít ještě běhat? Možná se ptáte, zda je vůbec dobré v této fázi cyklu zatěžovat tělo fyzickou aktivitou. Sport v tomto období není rozhodně zakázán, jen je třeba ve zvýšené míře naslouchat svému tělu. Cvičení samo o sobě zvyšuje cirkulaci v pánevní oblasti a uvolňuje endorfiny, které působí proti prostaglandinům (hormonální látky, které způsobují, že se svaly dělohy stahují během menstruace).

Pravidelné cvičení se tedy doporučuje, a zejména pokud máte bolestivou menstruaci. Vliv na to, jak se cítíte a zda je dobré sportovat, má celková fyzická kondice, hladina hormonů, bolesti a svalové spasmy, eventuální psychická tenze. „Z obecného hlediska není vhodné se v období menstruace přetěžovat, neboť je to období s nejnižší hladinou pohlavních hormonů v krvi. Tyto hormony mají kromě své hlavní funkce vliv i na svalovou a pojivovou tkáň. V období menstruace, kdy hladina pohlavních hormonů poklesne, je tělo v nejnižší kondici. Na tom se podepisuje nejen hladina hormonů, ale i krvácení. Jednak u silnějšího krvácení dochází k významné ztrátě krve, jednak se musí tělo postarat o zhojení „rány", vysvětluje MUDr. Štěpánka Peštová, spoluzakladatelka Pesarshop.

Nasadíte-li si během menstruace vaše klasické tréninky či zvyšujete rychlost i intenzitu, velmi často se stává, že přetížíte zádové svalstvo, neboť při menstruaci hrají velkou roli i svalové spasmy. Na stahy dělohy reaguje více či méně i okolní svalstvo pánve a někdy i v bedrech. Proto není vhodné provozovat takové sportovní aktivity, které jsou na záda náročné.

Celkově zpomalte

Pokud se cítíte dobře, není nutné s tréninky přestávat, jen upravte tempo, zpomalte, běhejte pro radost, nikoliv na výkon. Takový typ tréninku pomůže ulevit od psychického napětí a bolesti, kterou můžete doslova vyběhat. Vhodné je lehký běh kombinovat s jógou, která podpoří regeneraci svalů a pomůže při zádových bolestech, což doporučuje i Alice Mičunek (jogavsouladu.cz): „V období menstruace je velmi vhodné cvičit jemnou jógu, která spíše protahuje a ulevuje od případné bolesti, jen s vynecháním obrácených poloh, jako jsou svíčka nebo stoj na hlavě a zvýšení nitrobřišního tlaku silovým posilováním svalů v podbřišku, aby se neobrátil tok krve z dělohy do břicha.“

Kdy si pořádně zatrénovat?

V období menstruace to nebude, ale už zhruba po šestém dnu menstruačního cyklu se začíná zvyšovat hladina estrogenů, psychika ženy je nejstabilnější, a tudíž je v tomto období i nejvýkonnější. Dochází k lepšímu prokrvení svalů, a co se týče vytrvalostních tréninků, budete podávat nejlepší výsledky. V tomto období je dobré plánovat závody. Avšak s přechodem do ovulační fáze výkonnost klesá, neboť v této fázi cyklu se organismus snaží šetřit glykogen, a dochází tedy k většímu spalování tuků, což ale ocení maratonské běžkyně, protože se v tomto období nejlépe ukládá svalový glykogen do nohou, a tím mohou při závodě o něco zvýšit svoji průměrnou rychlost.

S následnou blížící se menstruací u mnohých žen přichází premenstruační syndrom, dochází k mírnému zvýšení tělesné teploty, což vede i k vyššímu pocení. V tomto období mnohem více dbejte na správný pitný režim. Možná zaznamenáte i mírné navýšení tepové frekvence, což není neobvyklé a souvisí to s vysokou hladinou progesteronu, která stimuluje brániční nerv. Pro efektivní tréninky je dobré znát svůj cyklus a využívat jej pro kvalitnější plánování sportovních aktivit. Nemusíte přestávat běhat při menstruaci. Běhejte, jen pokud je vám to příjemné a nezpůsobuje opačný efekt a vy se necítíte ještě více unavená.