Nejúčinnější cviky na celulitidu: Proč posilovat problémová místa a jak na to?

Jednou z nejsilnějších zbraní, s níž se dá bojovat proti celulitidě, je pohyb. Nejenže se při něm zbavujete přebytečných tuků, které jsou jedním z důvodů vzniku pomerančové kůže. Rozproudí se vám krev a lymfa, a tím se z těla dostanou škodlivé toxiny, které k jejímu vzniku také přispívají. A teď to nejdůležitější: Na zpevněném těle nejsou ďolíčky vidět tolik, jako na tukových polštářcích.

Na celulitidu je nejlepší méně intenzivní, ale dlouhotrvající pohyb, který děláte alespoň 40 minut. Ideální je svižná chůze, plavání, jízda na kole nebo in-linech, ve fitku třeba rotoped, krosový trenažér nebo běžící pás. Naopak squash, tenis a další výbušné sporty na pomerančovou kůži moc nefungují.

Co na celulitidu? Cviky, které fungují

Nejčastěji se pomerančová kůže objevuje na zadku a stehnech a na tyto problémové partie je tedy potřeba se zaměřit při posilování. Jaké cviky fungují?

Dřepy a výpady

Při dřepech a výpadech zaútočíte na spodní část těla ze všech stran. Víte ale, jak se dělá správný dřep a že výpady se mohou provádět v mnoha různých variacích? Více se dozvíte ve videu v úvodu tohoto článku.

Zvedání pánve

Položte se na záda a zvedněte pánev tak, aby bylo tělo v jedné přímce. V této poloze zpevněte zadek, chvilku vydržte a vraťte se zase dolů. Určitě je fajn, že tento cvik není moc náročný a posílíte při něm nejen zadeček a stehna (především jejich vnitřní část), ale i střed těla. Dejte si 20 opakování ve 3 sériích.

Pata nahoru

U tohoto cviku zabírá hlavně zadek a zadní strana stehen. Běžte do kleku na všech čtyřech (pozice kočky), lokty jsou pod rameny, kolena pod kyčlemi. Zanožte nohu tak, aby bylo stehno rovnoběžně se zemí a noha v pravém úhlu. Pak ji zvedněte o pár centimetrů výš, jako byste se patou chtěli dotknout stropu, a vraťte ji zpět do pozice, kdy máte stehno rovnoběžně se zemí (nepokládejte ji až na zem). Opakujte 20x ve 3 sériích a dávejte pozor, abyste se neprohýbali. Raději cvičte méně, ale precizně.

Unožování vleže

Klasika, při níž dáváte zabrat hlavně vnější straně stehen. Lehněte si na levý bok, levou ruku natáhněte a položte na ni hlavu. Pravou nohu zvedejte nahoru a zase pokládejte. Odcvičte 3 série po dvaceti a pak pokračujte na druhém boku. Jde o zdánlivě jednoduchý cvik, ale i u něj se dají udělat chyby. Hlídejte si střed těla – břicho držte zpevněné a neprohýbejte se v zádech.

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně a fitness trenérka Veronika Duží

Základní infromaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.