Cvik most vychází z pilatesu.

Cvik most vychází z pilatesu. Zdroj: Istock.com

.
.
...
...
5
Fotogalerie

Velký zadek? Pomůže cvičení a studená voda

Stěžujete si, že stačí jen pohled na dort a váš zadek je o číslo větší? Zkrátka že vaší problémovou partií jsou hýždě a veškerý tuk se vám ukládá pouze sem? Není to tak beznadějné. Klíčem je zrychlit metabolismus a taky pomůže, když se začnete otužovat.

Pokud vás trápí větší pozadí, máte možná postavu typu hruška (úzká ramena, široké boky) a vaše tělo má v těchto místech tendence ukládat si veškeré zásoby. Je fér říci, že tato partie se tedy při hubnutí změní až jako jedna z posledních. Nicméně kombinací správného jídla a cviků dosáhnete úspěchu, jen to chce trochu trpělivosti a nevzdat své úsilí předčasně.

Cviky na zadek

Při cvičení kombinujte celkové spalování a posilování. Vaším spojencem budou chůze, in-line brusle a běh. Svižná chůze je ideální pro lidi s nulovou fyzickou kondicí. Během jízdy na bruslích zase intenzivně posilujete hýžďové a stehenní svalstvo, a přitom nezatěžujete kolena ani kotníky, jako se to například děje při běhu. Pro výsledky je dobré sportovat minimálně 30 minut, hlídat si správnou tepovou frekvenci (pokud jedete ve dvou, dobrým ukazatelem je fakt, že můžete stále mluvit bez intenzivního zadýchání).

Čím větší zátěž, tím větší tendence má tělo k tvoření svalové hmoty. Pokud intenzitu o něco snížíte, budete se řídit správnou tepovou frekvencí a trénink protáhnete na delší dobu, dáte tak tělu impulz ke spalování tuků.

A skvělé posilovací cviky? Třeba zanožování, které bude ještě efektivnější, když si přiberete posilovací gumu. Navlékněte si ji nad kolena, opřete se o zeď nebo židli a zanožujte tak, abyste cítili lehký odpor (dejte si na každou nohu 3 série po 10 až 15). Břicho držte pevné a neprohýbejte se.

Další cvik – pánevní most – vychází z pilates. Položte se na záda, pokrčte nohy, zatněte hýždě a zvedněte pánev nahoru. V této pozici zatlačte nejdříve jedním a potom druhým chodidlem do země – zadek tím zabere ještě víc. Vraťte se do lehu a celé to opakujte 12 až 20x.

Pořádně se zapotíte třeba na skupinové lekci twerku. Jde o lehce provokativní taneční styl, pro který jsou typické dynamické pohyby zadkem a různé pózy v podřepu.

Jestli vás trápí velký zadek, tuk se vám pravděpodobně ukládá i na dalších partiích od pasu dolu. Podívejte se proto také na naše rady,jak zhubnout stehnaanohy.

Co jíst

Tuky v oblasti boků, hýždí a stehen slouží podle některých teorií jako rezervy energie na těhotenství a kojení. Klíčem k hubnutí je snížení příjmu „nezdravých“ tuků. Mezi ně patří především ztužené tuky nacházející se například ve smažených jídlech či sušenkách. Skladování přijatých sacharidů a bílkovin stojí tělo víc vydané energie. „Hrušky“ by se měly soustředit na celozrnné pečivo, luštěniny, kuřecí a rybí maso.

Jak zrychlit metabolismus

Důležitá je samozřejmě i rychlost metabolismu, kterou ovlivňuje spousta věcí. Některé, jako jsou genetika a věk, nemůžeme ovlivnit, ale to, jak se hýbeme a jíme, je jenom na nás. Důležité je nehladovět, protože při dietách si tělo začne vytvářet rezervy – kde jinde než na hýždích. Asi vás moc nepřekvapí, že do zásob se s oblibou ukládají právě nezdravé tuky.

Otužování a hubnutí

Při hubnutí pomáhá i otužování. Funguje to takhle. Když se polijete studenou vodou, tělo se bude snažit teplotu vyrovnat a zahřát se. Musí přitom aktivovat svaly a začne o něco více pálit tuky. Chladná voda navíc vypíná pokožku, zlepšuje imunitu a pomůže, pokud jste zimomřiví. S otužování začínejte pozvolna. Nejdříve se třeba jen ocákněte vlažnou vodou a postupně, jak vám chlad přestane vadit, teplotu snižujte.

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá BMI kalkulačka.

VIDEO: Vytvarujte si krásné hýždě pomocí krátkého videa.

Video placeholde