...

... Zdroj: iStock.com

Dukanova dieta: Zdravé hubnutí bez hladovění, nebo další šílený výstřelek?

Dukanova dieta patří mezi hity posledních let. Pochází od francouzského odborníka na výživu Pierra Dukana a díky ní údajně zázračně zhubla například maminka vévodkyně Catherine. I sama Kate Middleton je prý její velkou příznivkyní. Díky této dietě byste měli snadno dosáhnout optimální váhy bez hladovění, což zní velmi lákavě. V čem spočívá a jak s ní naložit, aby člověku spíš neublížila?

Vedle vévodkyně Kate a její matky Carole Middleton na ni nedají dopustit například Jennifer Lopez nebo Nicole Kidman. Dieta slibuje dosažení vaší ideální váhy, kterou pro vás má být posléze jednoduché si udržet. Dukanova dieta je založena na omezení sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin. Je rozdělena do čtyř fází.

TIP NA VIDEO: Jaké jsou zásady zdravé výživy?

Video placeholde

1. fáze Dukanovy diety: Attack (Útok)

V této fázi jsou povoleny pouze bílkoviny. V praxi to znamená libové maso (vařené, dušené, grilované nebo pečené), případně vajíčka (pouze bílky, žloutky jsou omezeny na 4 týdně), nízkotučné jogurty a nízkotučné sýry. To celé je potřeba doplnit pitím nejméně dvou litrů vody denně a jednou a půl čajovou lžičkou ovesných otrub, které pomohou s vyprazdňováním. Pokud by tato fáze měla trvat více než 5 dní, přidejte do vody šumivé vitamíny, aby tělu nehrozil jejich nedostatek.

Délka fáze závisí na tom, kolik chcete zhubnout, a také na tom, kolik je vám let. Pokud chcete zhubnout do 5 kilogramů, stačí vám jeden až dva dny, pro patnáct kilogramů je to 5 dní. Tato fáze by rozhodně neměla přesáhnout 7–10 dní.

Co jíst nesmíte: brambory, rýži, těstoviny, pečivo, vepřové maso, kachnu, tučné výrobky, alkohol, ovoce a zeleninu.

Příklad jídelníčku: k snídani omeleta, k svačině kefír, k obědu grilovaná ryba, k svačině tvaroh a k večeři kuřecí prsa.

2. fáze Dukanový diety: Cruise (Dosažení ideální váhy)

Ve druhé fázi můžete přidat vybranou zeleninu. Podle doktora Dukana máte střídat čistě bílkovinné a bílkovino-zeleninové dny. Můžete začít v poměru 1:1 (tedy jeden čistě bílkovinný a druhý bílkovino-zeleninový) a tento interval prodlužovat (2:2, 3:3 až na 5:5, záleží na tom, co vám bude nejvíce vyhovovat). V této fázi hubnete přibližně rychlostí půl kila za tři dny. Její délka závisí na tom, kolik chcete shodit, setrváte v ní do té doby, než dosáhnete své ideální váhy.

Ze zeleniny jsou povoleny například rajčata, okurky, mrkev, papriky, ředkvičky, cibule, dýně, špenát, brokolice, chřest, pórek, zelí, houby, celer nebo fenykl. Nezapomeňte na 2 čajové lžičky ovesných otrub denně.

Doktor Dukan také doporučuje pohyb – alespoň 30 minut rychlé chůze denně.

3. fáze Dukanovy diety: Consolidation (Upevnění ideální váhy)

V této fázi postupně přidáváte ovoce, ale opatrně, tak, aby se ztracené kilogramy zase rychle nevrátily zpět. V této fázi Dukanovy diety hrozí nejvíce jo-jo efekt, proto je potřeba postupovat pomalu a mít trpělivost. Můžete přidávat jedno ovoce (až na výjimky, jako jsou banány, hroznové víno či třešně), dva krajíce celozrnného chleba a 40 g sýru denně. Během týdne si můžete dopřát dvě jídla obsahující škrob: těstoviny, kuskus, čočku, rýži nebo brambory – maximálně však 200 gramů. A jedenkrát za týden musíte dodržovat čistě bílkovinný den. Doktor Dukan navrhuje stanovit si jeden den v týdnu – například čtvrtek.

Na každé kilo, které chcete shodit, připadá přibližně jeden týden v této fázi.

4. fáze Dukanovy diety: Stabilization (Udržení ideální váhy)

Toto je fáze, ve které byste měli setrval do konce života. Můžete jíst vše s tím, že jednou týdně si dáte bílkovinný den. Doktor Dukan spoléhá na to, že se řada lidí během tří předchozích fází naučí, co jejich tělu dělá dobře, a bude to následovat. Stále doporučuje tři lžičky ovesných otrub denně a poslední radu: Kdykoliv to jde, jděte po schodech raději pěšky než výtahem.

Pokud byste o takové dietě uvažovali, vezměte v potaz dvě věci: Každá dieta, která člověka nutí omezovat se po určitou dobu, jednou skončí. Pokud ji člověk vnímá jako boj, po kterém si zase bude dopřávat, může počítat s tím, že kila budou velice rychle zpátky nahoře a k nim i nějaká navíc.

Odborníci na hubnutí se shodují, že mnohem efektivnější je zařadit zdravé stravovací návyky do vašeho života postupně, ale natrvalo. "Dukanova dieta staví na výrazném omezení příjmu sacharidů a na zvýšeném příjmu bílkovin. Zařazovat více bílkovin do stravy v průběhu hubnutí je vždy žádoucí, ale přílišné omezování sacharidů taková výhra není," říká přední česká odbornice na výživu Karolína Hlavatá. "Rizikem může být touha po sacharidech s jejich nadměrnou konzumací po skončení diety, ale i nedostatek vlákniny, vitaminů B skupiny či podrážděnost. Podobné diety proto nejsou dlouhodobě únosné. Mnohem lepší cestou je trvalá úprava životního stylu, postupné osvojování změn, což nám přinese nejen kýžené ovoce v podobě zhubnutých kilogramů, ale i radost a potěšení."

Doporučujeme

Načíst další články