...

... Zdroj: iStock.com

Jak na oteklý obličej? Správně jezte a půjde to i bez plastik

S postavou jste spokojena, ale obličej máte jako baculatý andílek? A ať se trápíte v posilovně sebevíc, obličej se vám stále zdá odulý a nateklý? V tom případě jste tu správně: Máme pro vás tipy, co dělat, abyste měla štíhlý i obličej!

Pokud potřebujete zhubnout v obličeji, v první řadě si je potřeba uvědomit jednu věc: Máte-li nadváhu, nedá se očekávat, že to v obličeji nebude znát. Na druhou stranu, docela brzy se v něm projeví shozená kila – většinou už ztráta jednoho až tří kilogramů. Ale co dělat, když je postava v pořádku, a obličej nateklý? V první řadě změňte jídelníček.

Začněte odvodněním

Pokud vaše tělo trpí nedostatkem tekutin nebo jejich nepravidelným příjmem, pak se samozřejmě brání. Jeho reakcí je zadržet vodu, aby ji mělo do zásoby, až opět přijde stav nouze. Dejte tedy tělu signál, že se nemusí bát, a alespoň týden dostatečně pijte. „Nejlepší je pít čistou kohoutkovou vodu třeba s citronem nebo bylinkami. Hodí se i bylinkové čistící čaje, které podpoří činnost ledvin a pomohou z těla odplavit toxiny. Skvělé jsou odvary z mladých kopřiv a břízy,“ říká fitness trenérka a výživová poradkyně Alena Vídeňská.

A když už jsme u toho pití, všichni víme, jak odulá může být naše tvář ráno po povedeném večírku. Svou roli hraje samozřejmě také nevyspání, nicméně platí, že pokud na party přidáte vodu a omezíte alkohol, vaše tvář vám to vrátí v dobrém.

Omezte sůl

Na nadměrný příjem soli tělo reaguje opět zadržováním vody. Možná si říkáte, že se vás problém netýká, protože nejíte slané buráky a další podobné pochoutky. Sůl se ale schovává v mnoha potravinách, kde byste ji ani tolik nečekali, například v některých sladkých sušenkách. Jediný způsob, jak nad tím mít kontrolu, je sledovat etikety na potravinách.

„Doporučená denní dávka soli je cca 5 g. Dnes je tento příjem ale překračován ve velkém, což způsobuje nejen nárůst obezity, ale především hypertenze. Pro začátek zkuste vlastnoručně připravené jídlo tolik nesolit a k dochucení použít spíše bylinky,“ říká Alena Vídeňská.

Pozor na lepek a laktózu

Za nateklým obličejem mohou být i některé potraviny. Vaším nepřítelem číslo jedna jsou sója, kukuřice, lepek a mléčné výrobky. „Nevhodné jsou především doslazované jogurty a jiné mléčné výrobky, které v sobě skrývají spoustu jednoduchých skrytých cukrů, a jsou tedy strašákem pro osoby, které se snaží zhubnout. Tuk se ukládá totiž nejen na problematických partiích, jako jsou boky, stehna a bříško, ale i na tvářích. Pro celkovou redukci je proto důležité vybírat i vhodné a „čisté“ potraviny bez zbytečných cukrů a dalších přídatných látek,“ říká Alena Vídeňská. Hubnutí v obličeji naopak podporují potraviny bohaté na draslík a vápník. Zkuste banány, švestky, meruňky, vlašské ořechy, zázvor, cuketu, kokos, řepu nebo citron.

Nepodceňujte zdravý spánek

Regenerace během spánku nás udržuje nejen zdravé, pomáhá také udržovat i náš vzhled. Ve dvaceti jste možná spánkový deficit rychle dohnala, po třicítce to jde ale hůře. Dlouhodobý nedostatek spánku se na obličeji dřív nebo později projeví. A pokud vás trápí nespavost nebo špatně usínáte, čtěte tipy, jak se lépe vyspat, nebo se podívejte na video.

Video placeholde

Obličejové cviky

Obličejová gymnastika vás sice nezbaví tuku, pomůže ale proti vráskám, ochablosti a obličej bude vypadat lépe. Zkuste náš rychlokurz: Cvikem číslo jedna je vyslovování písmen „x“, „u“ a „q“ (vyslov „iks, ú, kvé“). Hezky přehnaně u toho artikulujte a celé patnáctkrát opakujte. Další ze cviků je otevírání úst co nejvíc dokořán, jako byste ze sebe chtěla dostat lví řev. Funguje také úsměv – koutky co nejvíce nahoru a hezky, křečovitě pár vteřin vydržet!

A pokud se zvládnete usmívat bez křeče i během dne, bude to mít podle Aleny Vídeňské i další pozitivní účinek: "Usměvavá tvář je krásná v každém případě. Pokud je žena s bezchybnou pletí sebehezčí, s kamenným pohledem nikoho nezaujme. Proto se usmívejte a berte život s radostí."

Zkuste masáž obličeje

Naše tvář, stejně jako zbytek těla, hromadí pod kůží lymfatickou tekutinu. Pokud obličej bříšky prstů lehce promasírujete, pomůžete lymfu rozproudit. Navíc obličej prokrvíte a odstraníte i šupinky nadbytečné kůže. Prsty tedy jemně celý obličej „proťukejte“. Nezapomeňte ani na místa pod čelistí, kde se lymfatické uzliny nacházejí. Stačí čtvrthodinka denně.

Otok v obličeji může být i příznakem některých onemocnění, například nemocí štítné žlázy, ledvin nebo jater. „Nateklost v oblasti krku či obličeje může způsobovat i hormonální antikoncepce, případně i některé jiné léky, které nutí tělo zadržovat vodu,“ říká terapeutka. Pokud budete mít pocit, že nic z výše uvedeného vás těchto potíží nezbavilo, navštivte lékaře. „Stav naší tváře je odrazem nejen našeho životního stylu, tedy toho, co jíme, pijeme, v jakém prostředí se pohybujeme, ale především i odrazem naší duše," uzavírá trenérka.

Odborná spolupráce: Alena Vídeňská, fitness trenér a výživový poradce

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.