...

... Zdroj: Istock.com

Chůze a hubnutí: Jde to dohromady!

Nevydrželi jste u běhání a nebaví vás trávit hodiny ve fitness centru? Chůze je nejjednodušší a nejpřirozenější pohyb, který také pomůže shodit pár kilo, když víte, jak na to. Chodit můžete kdykoliv a kdekoliv, zadarmo, a navíc neriskujete zranění nebo přílišnou zátěž kloubů a páteře. Vytvarujte problémové partie a zbavte se stresu díky svižné chůzi alespoň hodinu denně. Pojďte s námi do toho.

Schody: Ideální na rychlé spalování kalorií

Schody mají zázračný účinek na problematické partie. Pomůžou vám k hubnutí a tvarování stehen a také ke krásnému pevnému zadečku. Náš tip: našlapujte na každý druhý schod, díky tomu svaly zatížíte a zpevníte mnohem víc. Studie ukázaly, že chůze do schodů se považuje za intenzivní fyzickou aktivitu, při které můžete spálit více kalorií za minutu než při běhání. Pokud budete tuto činnost provozovat pravidelně, zlepšujete kondici svého kardiovaskulárního systému, a můžete tak předejít jeho onemocnění.

Chůze s kočárkem na hubnutí po porodu

Chcete zpět svou postavu před otěhotněním, ale máte po porodu a nechcete začít příliš zhurta? Každodenní hodinová až dvouhodinová procházka s kočárkem vám pomůže shodit poporodní kila a alespoň na chvíli pročistí hlavu od starostí. Choďte ostrým tempem, rychlostí 4 až 6 kilometrů za hodinu. Úplně nejefektivnější variantou je střídání tempa. Několik minut jděte středně rychle a poté několik minut velmi rychle. Takový typ chůze bude zvyšovat vaši kondici.

Jak často chodit

Aby mělo hubnutí chůzí kýžené výsledky, choďte pravidelně minimálně hodinu denně po dobu alespoň 3 měsíců. Zdravá a efektivní chůze by měla být středně rychlá, plynulá a je dobré zapojit i ruce. Čím více prodloužíte krok, tím více posílíte vnitřní i vnější stehenní svaly. Důležité je správné držení těla: ramena tlačit dolů a dozadu, vztyčit bradu a hledět rovně před sebe.

Tepová frekvence na hubnutí

Organismus pracuje v aerobním režimu na 60 až 80 % maximální tepové frekvence. Svoji maximální tepovou frekvenci si můžete snadno vypočítat tak, že od čísla 220 odečtete váš věk. Z této hodnoty je tedy potřeba 60 až 80 % k tomu, aby se nastartoval proces hubnutí, a je třeba v pohybové aktivitě takto setrvat po dobu nejméně 30 minut. Čím déle, tím samozřejmě lépe. Pokud s cílenou chůzí začínáte, zvolte nejprve mírnější tempo a například jen 4 dny v týdnu, abyste se hned na začátku příliš nepřemáhali. Pro váš přehled o počtu nachozených kroků, kilometrů, spálených kalorií apod. je na trhu nepřeberné množství fitness náramků, hodinek či mobilních aplikací. Základem pro úspěch je pozitivní přístup a musí vás to bavit!

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.