.

. Zdroj: Istock.com

...
.
.
4
Fotogalerie

Madla lásky: Zhubněte podle typu postavy. Komu pomůže omezit tuky a komu sacharidy?

V mnoha kulturách se velké boky považují za znak krásy a plodnosti. Jestli to vidíte jinak a chcete obvod kolem boků přeci jenom zmenšit, posviťte si ve svém jídelníčku na sacharidy. A ze sportů vyberte takový, který není zaměřený pouze na vaši problémovou zónu, ale na celé tělo. Jak se zbavit tuku na břiše a bocích?

Ženy, které přibírají na bocích, by se daly rozdělit do dvou skupin. Ty s postavou typu jablko, které kromě velkých boků většinou řeší i břicho, a ty s postavou hruška. Těm se tuk ukládá spíše v dolní části boků a k tomu na stehnech a hýždích.

Typ jablko - hlídejte si sacharidy

Pokud se vám tuk ukládá v oblasti břicha, zařaďte do jídelníčku víc zdravých tuků a zároveň méně sacharidů. Skvělé jsou pro vás ořechy, avokádo a panenský olivový olej, které prospívají srdci a zároveň podporují proces spalování.

A když už sacharidy, pak takové, které obsahují vlákninu! Tyto požadavky splňují například luštěniny, obiloviny a celozrnné pečivo, ovoce nebo zelenina. Vláknina je pro postavy typu jablko klíčová, protože působí jako čistička střev, pomáhá uvolňovat energii pozvolna, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Cviky na hubnutí

Ani v tomhle případě nemůže chybět správně namíchaný mix pohybových aktivit. Měly by to být zhruba tři čtyřicetiminutové seance aerobního cvičení týdně – například plavání, běhu nebo jízdy na kole. Přispějete tak k posílení nohou a vybalancování dolní a horní půlky těla. K vytvarování postavy vám skvěle pomůže cvičení, které posiluje mimo jiné i střed těla, například pilates nebo powerjóga. Ideální frekvence pro doplňková cvičení je dvakrát týdně.

Jídelníček

Snídaně: 1 míchané vejce s 1 šálkem špenátu a 2 lžícemi strouhané mozzarelly, 1 plátek šunky, 1 celozrnný toast

Svačina 1 jablko a 1 šálek bílého jogurtu

Oběd: Salát: 2 šálky míchané zeleniny, 1 rajče, vařená kuřecí prsa, 1 vejce natvrdo, 1 avokádo, 1 lžíce nízkotučného sýra feta se dvěma lžícemi italského dresinku a 6 celozrnnými krekry

Svačina: 1 hruška a kousek sýra (korbáčik)

Večeře: 1 grilovaný steak ze svíčkové marinovaný ve lžíci sójové omáčky a pomerančového džusu, 1 pečená brambora se lžící light zakysané smetany s pažitkou, 1 hrnek brokolice vařené v páře

Dezert: 1 šálek jogurtu se lžící ovesných vloček a 1 kiwi

Typ hruška - omezte tuky!

Podle některých teorií totiž slouží tuky v oblasti boků a stehen jako rezervy energie na těhotenství a kojení. Klíčem k hubnutí je snížení příjmu „nezdravých“ tuků, mezi které patří především ztužené tuky nacházející se například ve smažených jídlech či sušenkách. Z nich si totiž organismus vytváří tukové zásoby velmi lehce, zatímco skladování přijatých sacharidů a bílkovin stojí tělo víc vydané energie. „Hrušky“ by se měly soustředit na celozrnné pečivo, luštěniny, kuřecí a rybí maso.

Cviky na štíhlejší boky a zadek

Oblé boky zeštíhlíte hlavně díky aerobním aktivitám, při kterých trénujete spodní část těla – jako je například běh nebo jízda na kole. Naordinujte si je třikrát týdně po dobu nejméně třiceti minut a dvakrát je doplňte posilovacím cvičením. V posilovně se zaměřte hlavně na horní část těla. Vyvážíte tak hruškovitý tvar těla s „těžkým spodkem“.

Jednoduchý posilovací cvik na boky, který se dá dělat třeba u televize, to je úklon s činkou nebo PET lahví. Zátěž si dejte do jedné ruky a ukloňte se tak, aby ruka klesala podél těla. Dejte si 30 úklonů na každou stranu a pokračovat můžete dalším účinným cvikem. Lehněte si na bok, opřete se o předloktí a odlepte bok od země tak, aby bylo tělo v jedné přímce. Zpevněte celý střed těla, jinak posilování nebude mít takový efekt. Opakujte 3x na každou stranu a nenechte se odradit tím, že v této pozici ze začátku vydržíte jen pár sekund.

Jídelníček

Snídaně: 1 balíček ovesné kaše, 1 střední banán, 1 šálek džusu

Svačina: 6 pšeničných krekrů, mozzarella

Oběd: Sendvič ze dvou krajíčků celozrnného chleba se lžičkou light majonézy, 1 plátek rostbífu, 1 plátek nízkotučného sýra, listový salát a rajče, 5 baby karotek, 10 celerových paliček, 1 šálek hroznového vína

Svačina: 1 šálek bílého jogurtu, 1 jablko

Večeře: Vykostěná grilovaná kuřecí prsa s omáčkou s 1 šálkem černých fazolí a 1 šálkem čerstvých krájených rajčat, 1 šálek zelených salátů a 2 lžíce strouhaného nízkotučného sýra se lžící nízkotučného dresinku, 1 šálek zelených fazolek vařených v páře, 1 celozrnný rohlík

Dezert: 1 čokoládový pudink bez cukru

Tip: Jablečný ocet na hubnutí

Ať už je vaše postava jakákoli, ve vašem jídelníčku samozřejmě nesmí chybět kvalitní bílkoviny a zdravé tuky, třeba v podobě panenského olivového oleje, který přidáte do salátu. Mimochodem, do zálivky dejte i jablečný ocet, který zlepšuje zpracování tuků a snižuje hladinu cukru v krvi. Takže pomáhá při hubnutí (i když spoléhat se jenom na něj logicky nemůžeme) a navíc je prevencí proti cukrovce.

Zumba: Až 500 kalorií za hodinu

A poslední rada: Na tuk na bocích nevyzrajete tak, že se zaměříte jenom na tyto problémové partie. Tuk totiž odchází z celého těla a to, kde zhubneme jako první, je dané geneticky. Často shazujeme nejdříve tam, kde nechceme, a faldíky, které nás trápí, jdou až jako poslední. 2 až 3x týdně si proto naordinujte nejméně půlhodinu zaměřenou na celkové spalování. Pokud rádi tančíte, zkuste zumbu, při níž spálíte až 500 kalorií za hodinu. A k tomu přidejte posilování (2x týdně, smysl má i pouhých 15 minut v kuse).

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.

TIP NA VIDEO: Chcete mít krásné boky? Zacvičte si tuto krátkou sekvenci.

Video placeholde