Jak si sbalit na dovolenou snů?

Jak si sbalit na dovolenou snů? Zdroj: iStock.com

Jak si správně zabalit na dovolenou? Co z kufru vyhodíte, už do něj nevracejte

Nezapomínejte, že způsob, kterým jste si zabalili, utváří vaši cestu. Každý zkušený cestovatel vám řekne totéž. „Dříve jsem se tahal s kufrem, teď mi stačí velká taška.“

Méně je více

Psychologové zatím nedokázali rozluštit šifru, proč se tolika zabalených věcí na dovolené ani nedotkneme, a naopak až na místě zjistíme, kolik těch opravdu potřebných jsme nechali doma. Zčásti to může být tím, že většina z nás má skon brát si s sebou tím víc věcí, čím méně toho víme o zemi, do které se chystáme. „Více než polovina věcí, které pro nás byly doma důležité, pro nás ztrácí hodnotu ihned po přistání někde ve Vancouveru,“ tvrdí odborník na psychologii cestování Jan Chipchase. 

TIP NA VIDEO: Kam v červnu vyrazit na výlet?

Video placeholde

Kdyby jsou chyby

Přesuny na cestách si sami už předem komplikujeme tím, že si záměrně pokaždé balíme věci, které máme ve škatulce „co kdyby náhodou“. Ale vlastně je ani nemáme v plánu použít. Zkuste začít s redukcí zavazadel třeba tak, že vyskládáte na podlahu veškeré věci, které jsou podle vás potřebné. Poté si udělejte minimálně třikrát revizi s tím, že co z kufru nakonec vyhodíte, máte zákaz vrátit zpět. V tomto případě se oprostěte od vět typu: „I když letím do tepla, jeden rolák se přece neztratí. Ani ta lehká bundička. A čtvery boty.“ Později vám poděkuje především vaše tělo, které se nebude muset táhnout se dvacetikilovým přecpaným kufrem. 

Taška místo kufru? 

Zkušení cestovatelé tvrdí, že kufr je dobrý do té doby, kdy jste doma a idealizujete si představu jednoduché přepravy v podobě zavazadla na kolečkách. Dokud na letišti nenarazíte na nefungující eskalátory či neletíte do Benátek, kde je jedno schodiště vedle druhého. Ve všem je zkrátka dobré myslet na své pohodlí a uvažovat prakticky. Pokud neletíte zrovna na odpočinkovou dovolenou a čeká vás dobrodružství v podobě několika desítek nachozených kilometrů a po hotelu ani stopy, myslete také na samotné zavazadlo, nejen na to, co máte v něm. 

Tiskněte a promýšlejte

Myslete dopředu a vytiskněte si veškeré náležitosti, které po celou dovolenou budete potřebovat. Nejen letenky, cestovní smlouvy a informace k hotelu. Pokud hodláte dobrodružně procestovat všechna možná zákoutí, předem si doma připravte a naplánujte možné trasy. Mnohdy lidé počítají s mobilními daty a mapou v chytrém telefonu, ale i ty vás někdy mohou zradit. A pokud se vydáváte za dobrodružstvím do zemí, jako je Makedonie, nečekají tam na vás označené autobusy, doba příjezdů a odjezdů, a dokonce ani značené zastávky. Štěstí přeje připraveným!

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 7/2018.

Udělejte si test Mojí psychologie: Co vám komplikuje život a jak ze sebe dostat to nejlepší?

Doporučujeme

Načíst další články