Puntíkaté šaty princezny Diany i nenáviděný vzor: Které trendy z 80. let stále nosíme?
Éra osmdesátek platí v historii módy za vůbec tu nejdivočejší a nejvíc kontroverzní. Zatímco k trendům ze 60. nebo 70. let se vracíme se železnou pravidelností, o pozdější dekádě mluvíme spíš negativně. Pravda ale je, že 80s nebyly jen obdobím neonových body a ponožkových návleků inspirovaných filmem Flashdance. Mnohé tehdy oblíbené kousky totiž nosíme s radostí i dnes, aniž bychom si uvědomovali, že jde pouze o cyklicky se vracející hit. Kterých sedm trendů obstálo v této 40 let dlouhé módní zkoušce a dodnes je najdeme v šatnících i na přehlídkových molech?
Kožené bundy a bombery
Kožené kousky byly esencí snad každé 80s party i každodenního, lehce rebelského života. Klasické křiváky se nosily především zapnuté a nakasané tak, aby hrudníku a ramenům dodaly na objemu a zároveň co nejvíce zvýraznily pas. Nezbytnou součástí pak též byly vyhrnuté rukávy.
TIP NA VIDEO: Odhalte historii koženého křiváku
Přestože dnes si již rukávy na křivácích tak často nahoru nekasáme, naše láska k nim rozhodně neutuchá. Střihy odkazující k 80. létům se poslední roky pravidelně objevují na přehlídkových molech i v instagramovém feedu módních influencerů.
Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
Nabírané rukávy a puntíky
Princezna Diana se při návštěvě Japonska v květnu roku 1986 na veřejnosti objevila v šatech s velkými červenými puntíky na bílém podkladu a měla k nim i ladící klobouk. Tento ikonický midi model, kterému kromě barevného vzoru dominovaly nabírané rukávy, zavinování a přestřižený pas, posléze posloužil jako vzor pro jeden z nejtypičtějších střihů šatů dekády.
Že puntíky i osmdesátková silueta mají na módním poli význam i dnes, potvrzuje třeba i současný šatník princezny Catherine. Například na loňské vzpomínkové mši se objevila v šatech, které v mnoha směrech odkazovaly právě ke zmíněnému japonskému outfitu princezny Diany. Přestože model byl v barvách i nabírání rukávů podstatně střízlivější, původ inspirace i celkové stylizace byl zcela jasný.
Perlové náhrdelníky
Vrstvené náhrdelníky v kombinaci se streetwearovými a sportovními prvky milovala v osmdesátkách nejen zpěvačka Madonna. Perlová obsese šla v 80. letech ruku v ruce s barevným i střihovým maximalismem. Z tohoto přístupu ve velkém čerpala i dnes již zesnulá návrhářka Vivienne Westwood: například v loňské kampani se naplno přihlásila k 80s módnímu odkazu a perlami posela krky nejen modelek, ale také modelů.
Trend pearlcore definuje současné módní trendy už druhým rokem. Perly se nosí nejen jako šperky, ale také jaké klíčový prvek využívaný při líčení i v manikúře.
Goth rock
The Cure, Bauhaus nebo Siouxsie and the Banshees. Kapely, které se vyvinuly z postpunkové vlny, vytvořily v 80. letech temnou hudební subkulturu s ojedinělou estetikou, která od zimy opět významně ovlivňuje aktuální trendy. Punk se mísí s viktoriánskými, renesančními i středověkými prvky, které v popkultuře ještě umocňuje seriálový hit Wednesday. Odstín černé střídá ještě ten o tón tmavší a prim hraje androgynní vzhled a výrazné kontrastní líčení. Je tedy ideální čas pustit si na Spotify Friday, I’m In Love a zvážit nákup nových bot Steel.
Volány a řasení
Když se řekne jméno herečky Joan Collins, slavné představitelky Alexis ze seriálu Dynastie, mnohým se nejspíš vybaví její typické 80s outfity, vynikající nabíraným střihem a volány. Není divu: střihový maximalismus a zdobné panely látek byly alfou a omegou tehdejších šatníků všech žen.
A jejich kouzlo obdivujeme i dnes. Balonové rukávy, důraz na odhalený dekolt, vázanky i mašle miluje nejedna současná fashion influencerka. Jen k nim místo pouzdrové sukně raději oblékne široké džíny nebo je zkombinuje se sportovní módou (jako to například udělala i značka Gucci, která vloni rozjela spolupráci s Adidas). Aby totiž obstály v různých érách, je právě pravidelné aktualizování trendů nezbytné.
Power suits
Historie dámských obleků je dlouhá a spletitá, vrchol své slávy ale kalhotové kostýmy zažily právě v 80. letech. Za kompletní redefinicí ženské módy, vytvořením takzvaného Power Suit a pomyslným módním odstartováním kultu ženy-ambiciózní byznysmenky tehdy stál italský návrhář Giorgio Armani.
Armani zcela setřel hranici mezi tím, které kousky mohou nosit pouze muži a které pouze ženy, a pomocí objemných vycpávek vytvořil ostrou blejzrovou siluetu s širokými rameny a útlým pasem, z níž mnozí designéři inspiraci čerpají dodnes. Stačí si vzpomenout na již několik let trvající fascinaci oversize saky, která mnozí tak rádi loví ve vintage shopech. Móda se v cyklech vrací a toto je jeden z mnoha důkazů.
Zvířecí vzory
Čím více, tím lépe. Divoké vzory nebyly v osmdesátkách ničím neobvyklým, na malé módní safari jste tak mohli vyrazit prakticky denně. Stačilo k tomu obléct si kousek s leopardím, zebřím, nebo dokonce žirafím vzorem. A co víc, obsese divočinou se tehdy objevovala i v interiérovém designu.
Ani dnes nejsou zvířecí vzory žádnou módní výjimkou. Pravidelně se objevují především s příchodem podzimu a zimy, kdy se stávají příjemným zpestřením jinak monochromatického šatníku. Jak už to ale se všemi výraznými motivy bývá, i k „leopardům“ a „zebrám“ je potřeba přistupovat obezřetně. Mnohdy tak stačí třeba kombinace vzorované košile nebo kabátu a černých kalhot.