Puntíkaté šaty princezny Diany i nenáviděný vzor: Které trendy z 80. let stále nosíme?

3 min čtení

3 min čtení

Éra osmdesátek platí v historii módy za vůbec tu nejdivočejší a nejvíc kontroverzní. Zatímco k trendům ze 60. nebo 70. let se vracíme se železnou pravidelností, o pozdější dekádě mluvíme spíš negativně. Pravda ale je, že 80s nebyly jen obdobím neonových body a ponožkových návleků inspirovaných filmem Flashdance. Mnohé tehdy oblíbené kousky totiž nosíme s radostí i dnes, aniž bychom si uvědomovali, že jde pouze o cyklicky se vracející hit. Kterých sedm trendů obstálo v této 40 let dlouhé módní zkoušce a dodnes je najdeme v šatnících i na přehlídkových molech?

Kožené bundy a bombery

Kožené kousky byly esencí snad každé 80s party i každodenního, lehce rebelského života. Klasické křiváky se nosily především zapnuté a nakasané tak, aby hrudníku a ramenům dodaly na objemu a zároveň co nejvíce zvýraznily pas. Nezbytnou součástí pak též byly vyhrnuté rukávy.

TIP NA VIDEO: Odhalte historii koženého křiváku

Přestože dnes si již rukávy na křivácích tak často nahoru nekasáme, naše láska k nim rozhodně neutuchá. Střihy odkazující k 80. létům se poslední roky pravidelně objevují na přehlídkových molech i v instagramovém feedu módních influencerů.

Kožené křiváky v osmdesátkách často přidávaly ramenům na šířce a zároveň zvýrazňovaly pas. / Zdroj: Profimedia.cz

Atlein podzim/zima 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>