Zdroj: Profimedia.cz

Zdroj: Profimedia.cz

.
Elizabeth Debicki jako princezna Diana v 5. sérii The Crown
.
.
.
30
Fotogalerie

Fuck you, Charlesi! Příběh nejslavnějších šatů princezny Diany

První květnový víkend se nese ve znamení korunovace nového britského panovníka. Po dlouhých 70 letech vládnutí dnes již zesnulé Alžběty II. na trůn oficiálně usedne její potomek Charles, který s titulem krále přijal jméno Karel III. Přestože mnozí ostrovní monarchii stále bezmezně milují, zejména v řadách mladých Britů přibývá také jejích odpůrců. Pojďme proto dnešní korunovační oslavy okořenit trochou rebelie a připomeňme si jeden ze slavných momentů, kdy to novému králi doslova „natřela“ jeho bývalá žena, princezna Diana. Za vším tehdy stály jedny šaty, které dodnes známe pod označením revenge dress. Jaký byl jejich příběh a co jimi Diana Charlesovi tehdy vzkázala?

Někdo by se možná přel, že nejslavnější šaty princezny Diany jsou ty svatební – a rozhodně by se nemýlil. Ale sexy malé černé, které oblékla předposlední červnový den roku 1994, vyprávějí ještě zajímavější vztahové drama. Původně si je přitom princezna na galavečer magazínu Vanity Fair, který se konal v londýnské galerii Serpentine, ani neplánovala vzít. Na ramínku měla připravený model Valentino, jenže jeho podoba údajně unikla do médií. Údajně. Protože lady Di měla ještě jeden pádný důvod, proč si nakonec obléknout něco jiného – výraznějšího – o čem se bude mluvit ještě dlouho poté.

TIP NA VIDEO: Co mají společného princezna Diana a princezna Catherine?

Kdyby šaty mohly mluvit

Je známo, že přední členové britské královské rodiny musí pečlivě zvažovat své veřejné outfity a že v nich mnohdy bývá skryta i různá symbolika. Princezna Diana, toho času nejfotografovanější žena světa, se v neverbálním jazyce módy vyznala perfektně. Před odlukou s Charlesem (dnes králem Karlem III.) často nosívala outfity, které podtrhovaly její cudnost, současně však hrály výraznými barvami, aby byla v davu lidí vždy vidět.

Sexy obroda přišla až s devadesátými léty, kdy se po deseti letech vztah Diany a Charlese rozpadl. Najednou si královna lidských srdcí mohla dovolit vlastní styl – ten byl na jednu stranu minimalistický, na druhou konečně dostala prostor její ženskost.

Den, kdy se zrodil termín revenge dress, měl původně patřit Charlesovi. 29. června se totiž vysílal dokument, ve kterém tehdejší princ poskytl interview a nevyhýbal se ani otázkám ohledně svého vztahu s Dianou. Moderátor Jonathan Dimbleby tehdy položil dvě otázky: Zaprvé, jestli se Charles vždy snažil být Dianě věrný, a zadruhé, jestli byl vždy věrný. Zatímco na první odpověděl budoucí panovník bez váhání ano, na tu druhou váhavě připustil, že ano... aspoň do té doby, než bylo jasné, že je jejich manželství v troskách. Pořad tehdy sledovalo 13 milionů lidí a měl sloužit k vylepšení Charlesova mediálního obrazu. Jenže pak se Diana na poslední chvíli rozhodla změnit outfit.

Milionové rozhodnutí

Mohla sedět doma a skrývat se před světem, namísto toho se rozhodla zazářit jako nikdy předtím. „Chci vypadat jako milion dolarů,“ řekla prý Diana toho odpoledne své stylistce Anne Harvey. A vzpomněla si na šaty, které si pořídila už před třemi lety, jen na ně doposud nenašla odvahu. Malé černé šaty řecké designérky Christiny Stambolian s bardot výstřihem, asymetrickou sukní z hedvábného damašku a působivou vlečkou z hedvábného šifonu. Návrhářka později přirovnala Dianu k černé labuti Odile – jako kontrast k čisté a nevinné Odettě, kterou už dál rozhodně nechtěla být.

Skrytou řečí bezesporu mluvil i perlový náhrdelník se srílanským safírem lemovaným diamanty, který princezna Diana k těmto šatům zvolila. Původně šlo o brož, kterou v den svatby s Charlesem dostala od Alžběty, královny matky. Později si z ní Diana nechala vyrobit sedmiřadý perlový choker a slavně s ním zazářila třeba na galavečeru v Bílém domě, kde si zatančila s Johnem Travoltou. Jinými slovy, vybrala si z královské klenotnice ten nejskvostnější kousek, který jednak symbolizuje tradici, ale také moderní přístup nezávislé ženy, jež hodlá dělat věci po svém.

Princezna Diana v šatech, pro které se vžil název revenge dress (tedy šaty, ve kterých se můžete pomstít bývalému tím, jak skvěle a nezávisle vypadáte)
Princezna Diana v šatech, pro které se vžil název revenge dress (tedy šaty, ve kterých se můžete pomstít bývalému tím, jak skvěle a nezávisle vypadáte) | Zdroj: Archiv firem

Druhý den

Mediální manželský střet (v té době byli Charles s Dianou už dva roky odloučeni, ale rozvedeni byli až o další dva roky později) pro následující den, ale i roky jednoznačně vyhrála Diana. Média její outfit počastovala různými názvy od „Já ti ukážu!“ šatů po hadí koktejl (podle názvu místa činu: Serpentine Galleries), nakonec se ale nejvíce vžilo pojmenování revenge dressšaty, kterými se můžete pomstít bývalému. Autorka Dianiných memoárů Tina Brown, která v roce 2007 napsala knihu The Diana Chronicles, vzpomíná, že módní editorky těmto šatům také říkávaly fuck-you dress.

Dianin vliv byl masivní. Nejenže se tyto šaty okamžitě zařadily mezi nejikoničtější modely historie (dopomohl tomu i jednoduchý a nadčasový design), ale současně v módě i v popkultuře odstartovaly novou kapitolu power dressingu. Autorka jiné Dianiny biografie, Georgina Howell, napsala, že tohle byly „asi nejlépe strategicky zvolené šaty, které kdy žena v moderní historii oblékla“.

Dodnes módní magazíny hovoří o revenge dress, jakmile se na červeném koberci objeví celebrita čerstvě po rozchodu – třeba Jennifer Aniston, Selena Gomez nebo Irina Shayk. Ale lekci si z toho může vzít prakticky kterákoliv žena na světě. Jestliže podle Coco Chanel bylo nemožné, aby měla žena špatnou náladu, když má na sobě skvělý outfit, tak Diana nás naučila, že nejlepší obranou před ponížením je protiútok pomocí sexy šatů. A to platí i po osmadvaceti letech.

Fotogalerie: Princezna Diana, celebrity a jejich revenge dress

Zdroj: Profimedia.cz
Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
Elizabeth Debicki jako princezna Diana v 5. sérii The Crown
Elizabeth Debicki jako princezna Diana v 5. sérii The Crown | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
Eva Longoria v roce 2011 vyrazila na Zlaté glóby poprvé od chvíle, so se rozešli s manželem Tony Parksem. Černá róba Zac Posen měla sexy výstřih na zádech
Eva Longoria v roce 2011 vyrazila na Zlaté glóby poprvé od chvíle, so se rozešli s manželem Tony Parksem. Černá róba Zac Posen měla sexy výstřih na zádech | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
Revenge nebyly první tohoto střihu. Tento outfit pochází už z roku 1992
Revenge nebyly první tohoto střihu. Tento outfit pochází už z roku 1992 | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
Listopadová titulka magazínu Harper's Bazaar z roku 1997 byla poctou Dianě. Fotka vznikla již roku 1991 a princezna má na sobě šaty Versace
Listopadová titulka magazínu Harper's Bazaar z roku 1997 byla poctou Dianě. Fotka vznikla již roku 1991 a princezna má na sobě šaty Versace | Zdroj: Profimedia.cz