Jaký vzkaz skrývala čelenka Kate? Podívejte se na klíčové módní momenty z korunovace

2 min čtení

2 min čtení

Velká Británie společně s celým světem v sobotu zažila událost, kterou za posledních 70 let neměl nikdo možnost spatřit. V londýnské katedrále Westminster Abbey proběhla korunovace nového britského krále, Karla III. Pojďme si shrnout nejdůležitější módní momenty, které korunovační den provázely.

Asi nikoho, kdo se delší dobu věnuje tématu britské královské rodiny a módy, nepřekvapí, že hlavní pozornost nebyla upřená na nikoho jiného než na princeznu Catherine, která opět dokázala, že dodržení přísného královského protokolu nemusí stát v cestě vyjádření symbolických vzkazů skrz zvolené oblečení. Catherine – stejně jako na své svatbě s následníkem trůnu Williamem v roce 2011 – zvolila slonovinovou róbu z dílny Alexander McQueen, kterou doplnila o robustní květinovou čelenku, která vznikla ve spolupráci značky Alexander McQueen a Jess Collet.

TIP NA VIDEO: Jak probíhá korunovace britského panovníka?

Nikomu z přihlížejících nejspíš neuniklo ani módní zkoordinování Catherine s její dcerou, princeznou Charlotte. Ta po vzoru matky oblékla jednoduché slonovinové šaty s vyšívanou kápí (též z dílny Alexander McQueen) a hlavu jí zdobila menší verze stejné čelenky s květy. Zajímavostí je, že v tomto případě nejde pouze o roztomilé sladění královské matky a dcery, třpytivé květiny na čelence totiž odkazují k zelenému mužíkovi, postavě z britského folkloru, která se stala jedním ze symbolů celé korunovace Karla III. Tzv. Green Man je pro Brity symbolem jara a znovuzrození.

Nebyla by to ovšem princezna Catherine, aby svůj slavnostní outfit nezavršila ještě několika symbolickými odkazy přímo ke královské rodině. Uši jí zdobily náušnice s diamanty a perlami z roku 1981, které dříve patřily princezně Dianě. Poctu Alžbětě II. zase složila prostřednictvím náhrdelníku, který vloni zesnulé panovnici nechal vyrobit v roce 1950 její otec, král Jiří VI.

Princezna Catherine / Zdroj: Profimedia.cz

Princezna Charlotte s princem Louisem / Zdroj: Profimedia.cz

Pro Česko velmi netradiční, zato vynikající zprávou je, že květnová korunovace měla také významnou českou stopu. Na královskou událost se vydal český prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Prezidentský pár – jak už to u nich bývá zvykem – zvolil barevně sladěné outfity, tentokrát v odstínu právě kvetoucího šeříku. Eva Pavlová oblékla šaty od české návrhářky Beaty Rajské a doplnila je kloboukem od modistky Jolany Kotábové. Na korunovační recepci navíc česká první dáma vynesla ještě nádhernou vyšívanou kabelku od Andrey Vytlačilové, která vznikla přímo pro tuto unikátní příležitost.

Loading