Ceny BAFTA 2023: Nenápadné vítězky, šaty z minulých let a princezniny náušnice ze Zary
V neděli večer se v londýnské Royal Festival Hall konal 76. ročník britských filmových cen známých pod zkratkou BAFTA. Které celebrity si nenechaly slavnostní ceremonii ujít, kdo vynesl stejné šaty jako před lety a jak ocenění v hlavních kategoriích zamíchala „předoscarovými“ kartami?
Ceny BAFTA jsou po amerických Zlatých glóbech nebo Critics' Choice Awards další kulturní předzvěstí toho, jak by mohly 13. března dopadnout hlavní ceny filmové sezony – Oscaři. Ceny BAFTA jsou nicméně mediálně přitažlivé i díky dvěma speciálním hostům, kteří se po loňské pauze opět usadili v první řadě – princi Williamovi, který je od roku 2010 prezidentem cen, a princezně Catherine, jež je známá tím, že na tuto událost pravidelně recykluje své starší róby. A stejnou módní strategii zvolila i letos, byť ve skutečnosti šlo spíše o upcyklaci.
TIP NA VIDEO: Jaké šaty poletí v roce 2023?
Princezna z Walesu oblékla splývavou asymetrickou bílou róbu z dílny Alexandra McQueena, ve které na BAFTA debutovala již v roce 2019. Květinovou aplikaci, která jí tehdy zdobila rameno, však letos vystřídala mašle. Větší pozornost ale budily sametové „operní“ rukavice, které éterickým šatům v souladu s aktuálními trendy dodaly edgy prvek a současně propojily její outfit s Williamovým, který oblékl sametové sako. A trendy aktualizaci dodaly i zlaté květinové náušnice, které vzdáleně evokují opulentní styl značky Schiaparelli. Ve skutečnosti byly ze Zary, kde jsou už sice vyprodané, ale když si pospíšíte, chytnete ještě náhrdelník.
K dalším nepřehlédnutelným hvězdám večera patřila bezesporu herečka Florence Pugh, která zářila v tmavě oranžové plisované róbě se strukturovaným dekoltem, kterou navrhl Harris Reed. Designér, který nyní započíná dráhu kreativního ředitele značky Nina Ricci, se inspiroval archivem této legendární návrhářky, konkrétně kolekcí z roku 1988. Hvězda filmu To nic, drahá a Irský zázrak se strukturou šatů sladila i účes, který opět připomněl typický prvek Reedovy tvorby, jímž je motiv kruhu.
Půvabnou shodu ve výběru outfitu na červený koberec – elegantní kalhotový kostým – předvedly herečky Michelle Yeoh a Emma Thompson, které byly obě nominované na cenu nejlepší hlavní herečky roku. Nakonec tuto kategorii ovládla Cate Blanchett za své ztvárnění dirigentky Lydie Tár. Blanchett je rovněž známá tím, že na červený koberec recykluje své dřívější šaty. Tentokrát sáhla po minimalistické černé róbě Maison Margiela, kterou vynesla před osmi lety na Oscarech – jen ji dozdobila jinými šperky.
Také ostatní dvě vítězky v hereckých kategoriích působily na červeném koberci spíše nenápadně. Čerstvá držitelka ocenění Vycházející hvězda Emma Mackey, kterou diváci znají ze seriálu Sexuální výchova a z životopisného filmu o spisovatelce Emily Brontë, oblékla jednoduché lurexové šaty Saint Laurent. A Kerry Condon, která za svůj výkon ve filmu Víly z Inisherinu získala ocenění nejlepší herečka ve vedlejší roli, vsadila na decentně třpytivé šaty Armani Privé z kolekce 2019.
Pánské herecké kategorie ovládli Austin Butler za film Elvis a Barry Keoghan za Víly z Inisherinu. Oscarovými predikcemi pak výrazně zamíchala nová adaptace protiválečného románu Na západní frontě klid (Netflix), která proměnila sedm ze čtrnácti nominací, včetně té nejdůležitější – nejlepší film. Vedle toho získala i ocenění za nejlepší cizojazyčný film. Sošku v podobě divadelní škrabošky si odnesl také režisér snímku Edward Berger a kameraman James Friend. A ocenění se dočkal také český zástupce Viktor Prášil, který se spolupodílel na zvukové složce.