Navazujte kontakty a nejen vaše kariéra půjde vzhůru

2. října 2018 • 06:00
Právě síťuji a můj život dostává šťávu
Právě síťuji a můj život dostává šťávu • Foto: iStock.com

Můžete mít sebečervenější diplom, absolvovat tolik školení, že už se vám nevejdou do životopisu, ale na vaši vysněnou pozici se stejně nedostanete. Jak to? Možná nemáte ten správný kontakt a doporučení. Jen se zeptejte svých přátel: Jak se dostali k práci, kterou teď dělají?

Schopnost dobře navazovat kontakty je velkým přínosem pro kariéru. Jak říká Mark Zuckerberg: „Nic nepůsobí na lidi víc než doporučení od přítele, kterému věří.“ Trochu odbočme od práce a zamyslete se, jak nakupujete kosmetiku, jak vybíráte dovolenou, jakou firmu volíte, když potřebujete stavební práce? Kamarádka vám doporučí krém, ze kterého je nadšená, vy jí věříte a zkoušíte také a to samé platí s ostatním. Než hledat hodiny na internetu firmu, která vám postaví terasu, zmíníte se před kamarády, a jakmile o někom ví, volíte ho a už jiné nehledáte.

A v pracovním prostředí je to stejné. Navazování kontaktů, doporučení schopných lidí a budování networkingu je prostě výhodné, a to pro všechny strany. Dostala jste v práci projekt a chybí vám designér? Snažíte se vymyslet, kdo by vám mohl být nápomocný, a ejhle, bratr vaší kamarádky zrovna je. Oslovíte ho. On má chuť a čas vám s projektem pomoci a spolupráce je na světě. A stejně tak to funguje s vámi, kdy i vás někdo zná a doporučí. Vaše sít kontaktů je jedním z nejlepších zdrojů informací, moudrosti, zkušeností a příležitostí. Jenže jak se seznamovat a jak kontakty vytvářet?

Dobrý den, já jsem...

Obvykle nejběžnější překážkou ve vytváření kontaktů je, že nevíte, koho oslovit, a jste rozpačitá, protože se vám to zdá až moc účelné a obchodní. Rozdávat a sbírat vizitky na potkání vám, ano pravda, moc nedá, mnohem lepší si je během konference, večírku, workshopu vytvořit silnější pouto s jedním člověkem. Jak říká výkonný ředitel amerického obchodu Zappos Tony Hsieh:"Soustřeďte se prostě na vytváření vztahů a poznávání lidí jen jako lidí, bez ohledu na jejich postavení. Když přijdete na to, jak mít skutečný zájem s cílem získat přátelství a ne zisk, téměř vždy se stane něco, z čeho budete mít přínos buď vy osobně, nebo vaše firma.“ Zkuste si navazování kontaktů představit jako vztahovou a ne obchodní zkušenost. Networking je o tom, že se chcete skutečně od druhého něco naučit, ne z něho něco dostat. To, že ukážete zájem, pro druhého znamená, že si ho vážíte, a kontakt nabývá na síle a pouto je pevnější.

Tvořte síť

Jak doporučuje i Ivanka Trump ve své knize Přepišme pravidla úspěchu, nejlepší je rozšiřovat svou síť napříč odvětvími. Protože, když se budete seznamovat jen s lidmi z vašeho oboru, budete získávat informace a zkušenosti, které jsou těm vašim velmi podobné. Když budete mít kontakty s lidmi z různých odvětví, rozšíří se vám obzor, znalosti a dokážete získat i jiný úhel pohledu. Druhým důležitým zdrojem kontaktů jsou dle sociologa Marka Granovettera tzv. „spící pouta“, což jsou lidé, které jste znávala z dětství, z vysoké či z předchozích zaměstnání. Studie prokázaly, že těmto lidem díky dřívějším silným poutům více důvěřujete, jste ochotni jim zavolat o radu či se na ně obrátit s pracovní nabídkou, i přestože nejste v častém a úzkém kontaktu. Pokud jste se k sobě chovali dříve dobře, i oni o vás budou smýšlet jako o silném a důvěryhodném kontaktu.

Čím rozmanitější vaše kontakty jsou, tím spíše z nich později získáte jak osobní, tak podnikatelský užitek. A když navíc budete svou síť kontaktů rozvíjet proto, že máte lidi opravdu ráda, a ne jen z kariérních důvodů, poskytnou vám tyto vztahy odměnu. Sama jste si to na sobě už určitě ověřila. Dohodila jste kamarádce fajn práci a ona si na vás vzpomněla, když její setra prodávala byt a vy jste zrovna řešila bydlení. Seznámila jste se s novými nájemníky a zjistila jste, že soused je učitel angličtiny. Doporučil vám skvělý kurz a vy jste svou angličtinu upgradovala tak, že jste díky ní získala možnost pracovně vycestovat. A mohli bychom pokračovat dál. Nové kontakty posouvají váš život dál. A to chcete, nebo ne? Tak začněte síťovat.

Klíčová slova:  prácekariéraosobní rozvoj
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy