Jsem hrdá sama na sebe

Jsem hrdá sama na sebe Zdroj: iStock.com

Dokážete být na sebe hrdá? Naučte se ocenit sebe sama

Dokončila jste školu, namalovala krásný obraz nebo připravila báječnou oslavu pro svého drahého? Měla byste se poplácat po rameni a dmout se pýchou, ale nějak vám to nejde? Je čas se to naučit. Z oceňování vlastních úspěchů, velkých i těch nejmenších, totiž pramení naše sebevědomí, sebejistota a sebeúcta.

„Na co jste ve svém životě hrdá?“ Tuto otázku pokládám, když vedu rozhovory s úspěšnými ženami. Vždy je tím zaskočím, přestože vyhrály soutěže, vedou obrovské firmy, cestují po celém světě. Očekávám vodopád slov, ale opak je pravdou. Přemýšlí, váhají a já se podivuji nad jejich přílišnou skromností.

Pokud tuto otázku položíte sama sobě, nejspíš na tom budete podobně. Čím to je? Chybí vám sebevědomí? Podceňujete sebe a své úspěchy? Nebo někde uvnitř číhá obava, že když o nich budete mluvit, budou vás považovat za pyšnou, namyšlenou a arogantní?

„Hrdost a sebevědomí pocházejí ze zdravé sebeúcty, pozitivních přesvědčení, které máte o sobě, o svém talentu a o svých úspěších. Nízká sebeúcta může způsobit, že o sobě smýšlíte špatně a pocit hrdosti v sobě hledáte marně,“ vysvětluje psycholog Paul Chernyak z Chicaga. Pokud chcete svou sebeúctu posílit, naučte se oceňovat své úspěchy. Pomůže vám několik jednoduchých strategií.

Veďte si o svých úspěších deník

Deník, který je zaměřený na úspěchy a radosti, vám pomůže cítit se více sebejistá a spokojená. Každý den si zapište něco, co se vám povedlo. Perfektně zacouvat do řady aut hned napoprvé? Šup s tím na seznam. Dokončit pracovní úkol včas? Připravit večeři, po které se všichni olizovali a pěli chválu? Další body na seznam hrdosti. Že jsou to malé, běžné věci? Ano, přesně o to jde. Skoro každý den najdete něco, na co můžete být hrdá. A když ne, přečtěte si, co jste dokázala v předchozích dnech. Hned se budete cítit silnější.

Napište si seznam svých silných stránek

Vedle konkrétních úspěchů si můžete vytvořit i seznam svých silných stránek. Určitě sama sebe znáte natolik, abyste dokázala říct, v čem jste dobrá a co vám opravdu jde. Pokud si nejste jistá, zeptejte se svých přátel, v čem vidí vaše silné stránky. Když vám bude nejhůř a nebudete si věřit nebo vás někdo znejistí, seznam si přečtěte. Je to skvělá první pomoc, pokud něco otřese vaším sebevědomím. Já nosím napsaný v diáři, takže ho mám kdykoliv po ruce, když o sobě začnu pochybovat.

Oceňte se klidně i za uklizený byt. Každý úspěch se počítá
Oceňte se klidně i za uklizený byt. Každý úspěch se počítá | Zdroj: Shutterstock

Sdílejte své úspěchy

Pochlubte se. Klidně ukažte ostatním, že ze sebe máte radost. Je to běžný způsob, jak získat podporu ostatních a tím si zvednout sebevědomí. Klidně sdílejte čas svého běhu, fotku nádherného dortu, který jste upekla, a třeba i to, jak vám to v nové sukni sluší. Samozřejmě, všeho s mírou!

Odpusťte si

Nezapomeňte, že je důležité si odpustit, když uděláte chybu nebo nedosáhnete vytouženého cíle. Místo sebeobviňování, které ničemu nepomůže, si zkuste říct: „Udělala jsem chybu, něco jsem nezvládla, ale to je v pořádku. To, že jsem pokazila jednu věc, nesnižuje moji celkovou hodnotu. Jsem stále chytrý, schopný člověk.“

Povzbuďte se

Chcete-li být na sebe hrdá, i když se vám nedaří, musíte se naučit sama sebe povzbudit. Pokud něco neproběhne tak, jak jste plánovala, zkuste znovu nastavit svá očekávání a povzbuďte se i za dílčí úspěch. Například pokud vaše prezentace nebyla stoprocentní, můžete si říct: „Moje prezentace nebyla dokonalá, ale ostatní vypadali, že je to zajímá, a kladli otázky. To znamená, že jsem splnila svůj základní cíl.“

Každá máme v sobě jinou bariéru, která brání ocenění vlastních úspěchů. Je čas ji zbořit a naučit se hrdosti. Posílíte své sebevědomí a budete se cítit šťastněji.

Doporučujeme