Jak to mezi námi je?

Jak to mezi námi je? Zdroj: iStock.com

Jak poznáte, zda máte s partnerem fungující vztah? A jak ho napravit?

Jsou pryč doby, kdy vztah byl o tom, že žena přinesla do sňatku věno, muž jí byl vybrán a panoval mezi nimi vztah mnohdy na hony vzdálený láskyplnému. Nyní však více než kdy jindy toužíme mít v partnerovi přítele, milence, rádce a pomocníka při neštěstí. Zdravý důvěrný vztah měřme tedy podle moderních standardů. Jak je na tom ten váš?

Když se jí porouchá auto, volá svému manželovi. První, komu oznámí radostnou zprávu, že je povýšená, je její manžel, který ji záhy objímá. Neustále mezi sebou cukrují jako dvě hrdličky a na společných aktivitách se podílejí dohromady. Vy se s problémy raději obracíte na rodiče a na veřejnosti vás váš drahý za ruku už dávno nevezme. Závidíte kamarádce takový vztah a toužíte mít podobný?

V první řadě si řekněme na rovinu, že nikdo není ideál. A že vztahy, které se navenek jeví úplně fantasticky, mohou mít – a často mívají – spoustu skrytých chyb. Každopádně každý vztah s partnerem jde vylepšit a člověk by o to měl usilovat. David Klowl, manželský a rodinný terapeut přednášející na Univerzitě v Chicagu, uvádí pět znaků zdravě důvěrného vztahu a ostatní odborníci z manželského poradenství se k němu připojují. Ve kterých oblastech tedy můžete svůj vztah vylepšit?

VIDEO: Proč je ve vztahu důležitá tolerance?

Pokračování 2 / 6

1. Hádáte se dobře

Starý způsob, jak se měřil fungující vztah, bylo, že se pár nehádal. V dnešní době se názor lehce změnil. Hádky by na vašem denním pořádku být neměly, ale čas od času je nutné se konfrontovat. Jste dvě rozdílné osobnosti, nemůžete se ve všem absolutně shodnout. Určité věci si musíte vyjasnit a hádce se nevyhnete. Avšak byste měli dojít ke konečnému konstruktivnímu řešení. „Spousta párů problémy zametá pod kobereček, aby působily šťastně a vyrovnaně. Ty však mají ke zdravému vztahu daleko,“ upozorňuje David.

Co dělat, pokud ne?

Pokud jste ve vztahu, v němž problémy zamlčujet, a když jsou, raději o nich nemluvíte, je nutné tento způsob komunikace změnit, začít spolupracovat s partnerem a vymýšlet způsoby řešení. Někdy bývá kámen úrazu, že opakujete chování z původních rodin. Promluvte si s partnerem, jak řešili problémy jeho rodiče. Možná vám to odkryje to, proč, když chcete mluvit o problému, vyráží raději na kolo nebo za kamarády na fotbal.

Pokračování 3 / 6

2. Váš sex je relaxační

Páry často hodnotí zdraví svého sexuálního života tím, že měří, jak je vášnivý. Předpokládají, že jen divoký sex je pro vztah správný. A když se milují jednou za týden, přemýšlí o tom, že asi není něco v pořádku.

Ale nemusíte se nutit do zkoušení nových poloh. „Moderní páry nepotřebují sex jako další úkol. Chtějí v něm cítit intimní spojení a uvolnění. Ve vztahu, který funguje zdravě i po stránce sexu, se oba partneři cítí uvolněni, otevřeni a spojeni,“ uklidňuje často své pacienty David.

„Páry jsou často znepokojeny tím, jak často mají sex, a chtějí vědět, jaká je normální četnost. Nedávný průzkum ukazuje, že manželské páry, které mají sex jednou týdně, jsou nejšťastnější.“ Klíčový je pocit sounáležitosti a intimity, a ten nedosáhnete každodenním sexuálním maratonem. Moderní zdravé vztahy nemusí mít sex každý večer, ale mít sex, který je milující a oba uspokojuje.

Co dělat, pokud ne?

Pokud sex ve vašem vztahu není relaxační, cítíte se v napětí, že musíte splnit počty a limity, sama byste klidně zvolnila a více si sex i méně často užívala, pak je dobré si o tom s partnerem promluvit. I opačná situace, kdy má počet vašeho milování menší číslo než je kalendářních měsíců, stojí za partnerský rozhovor.

Pokračování 4 / 6

3. Cítíte se klidně a jistě

Je to ten vnitřní pocit, že víte, že jste vedle správné osoby. Důvěřujete si, cítíte lásku a nezpochybňujete každou situaci, která se vám přihodí. Že partner odjede na týden s kamarády a těší se jako malý kluk a vůbec mu nevadí, že nejedete taky? Ve zdravém vztahu žena ví, že ji partner nemá méně rád, a přeje mu radost. Problémem mnoha párů, dle Davida Klowla, je, že se potřebují neustále utvrzovat ve vzájemné lásce. Potřebují cítit jistotu. Neustále interpretují chování svých partnerů a pitvají se v každém zamračení a úsměvu, což jim pak způsobuje psychický stres. Moderní zdravý vztah je ten, ve kterém je ten malý hlas ve vaší hlavě klidný a důvěra v pevnost vztahu převažuje.

Co dělat, pokud ne?

Pokud cítíte neustálou vnitřní nejistotu a s každým večerem, který partner tráví bez vás, ve vás narůstají strachy a obavy, že vás opustí, je načase tyto hlasy vyhnat z hlavy, pokud tedy k tomu nejsou opodstatněné důvody. Na místě zde je i návštěva odborníka, který může odhalit příčiny vašich strachů.

Pokračování 5 / 6

4. Neskrýváte pláč

Ve zdravém vztahu můžete plakat, smát se, křičet, rozčilovat se a mluvit otevřeně. Své emoce před sebou páry neskrývají. Že pláč je projev slabosti? To už dávno neplatí. Ani pro chlapy. Emoce ke komunikaci patří. Zdravě fungující páry umí mluvit a naslouchat. Na druhou stranu také vědí, že když člověka ovládají emoce, není čas na boj ani na řešení.

Co dělat, pokud ne?

Zkusit mluvit o svých emocích, sdělovat je, nebránit se jim. „Dnes mám strach. Obávám se, že ta prezentace nedopadne dobře.“ Ventilujte to, co cítíte. Neřešte, jen sdílejte. A klidně požádejte o pomoc. Nechte ho nahlédnout do vašeho vnitřního světa, on je váš nejbližší a měl by mít do něj přístup.

Pokračování 6 / 6

5. Stáváte se zodpovědnější

Dobrý vztah nepoznáte podle toho, že se v něm jen všechno daří. V minulosti takový názor platil, ale moderní vztah, zdravý vztah se může dopouštět chyb, nemusí vše jen dobře klapat. Důležité je, že se lidé učí z chyb a jsou zodpovědnější a osobnostně rostou. Mýlit se je lidské, každý člověk má své slabosti, ale důležité je, aby bral zodpovědnost za svá rozhodnutí, i když jsou špatná. Uznat chybu a nesvalovat ji na jiné. Partneři své slabosti znají, ale člověka s nimi přijímají a i tak ho milují.

Co dělat, pokud ne?

Nebojte se přiznat, že něco neumíte, nevíte. A i naopak si přiznejte, že ani váš partner není ve všem dokonalý. Milujete ho snad méně? Uvidíte, že napětí a zbytečné hádky vymizí. Často se tento problém týká sebevědomí, které nebývá velké. Je čas na něm tedy zapracovat.