Jak poznáte, zda máte s partnerem fungující vztah? A jak ho napravit?

Jsou pryč doby, kdy vztah byl o tom, že žena přinesla do sňatku věno, muž jí byl vybrán a panoval mezi nimi vztah mnohdy na hony vzdálený láskyplnému. Nyní však více než kdy jindy toužíme mít v partnerovi přítele, milence, rádce a pomocníka při neštěstí. Zdravý důvěrný vztah měřme tedy podle moderních standardů. Jak je na tom ten váš?

Když se jí porouchá auto, volá svému manželovi. První, komu oznámí radostnou zprávu, že je povýšená, je její manžel, který ji záhy objímá. Neustále mezi sebou cukrují jako dvě hrdličky a na společných aktivitách se podílejí dohromady. Vy se s problémy raději obracíte na rodiče a na veřejnosti vás váš drahý za ruku už dávno nevezme. Závidíte kamarádce takový vztah a toužíte mít podobný?

V první řadě si řekněme na rovinu, že nikdo není ideál. A že vztahy, které se navenek jeví úplně fantasticky, mohou mít – a často mívají – spoustu skrytých chyb. Každopádně každý vztah s partnerem jde vylepšit a člověk by o to měl usilovat. David Klowl, manželský a rodinný terapeut přednášející na Univerzitě v Chicagu, uvádí pět znaků zdravě důvěrného vztahu a ostatní odborníci z manželského poradenství se k němu připojují. Ve kterých oblastech tedy můžete svůj vztah vylepšit?

VIDEO: Proč je ve vztahu důležitá tolerance?