Jak zrychlit metabolismus?

Jak zrychlit metabolismus? Zdroj: iStock.com

Kvůli těmto mýtům možná nehubnete: Jak opravdu zrychlíte metabolismus?

Metabolismus řeší lidé nejčastěji v souvislosti s hubnutím, stravou a cvičením. A dost často kolem něj koluje řada mýtů. Co je vlastně metabolismus a jak ho urychlit?

Metabolismem se nazývají procesy v našem těle, při kterých se přeměňují látky v těle. Během přeměn se buď spotřebovává, nebo uvolňuje energie. Termín v sobě zahrnuje všechny nepřetržité chemické procesy, které nás udržují naživu, včetně dýchání, trávení potravy a opravy buněk. Jedná se o životně důležitý proces pro všechny živé bytosti.

Kolem metabolismu se ale stále točí řada mýtů, například, že hubení lidé spalují rychleji a podobně. Pojďme se na ně podívat a společně s výživovou poradkyní Nancy Farrell Allenovou z The Academy of Nutrition and Dietetics v Chicagu uvést na pravou míru některá z nejpopulárnějších a nepravdivých tvrzení o metabolismu.

Mýtus: Hubení lidé mají rychlejší metabolismus

Není to pravda. Nejde o váhu, jde o podíl tuku a svalové hmoty. Sval je metabolicky aktivnější, což znamená, že čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte, i když odpočíváte. Proto je budování svalové hmoty na úkor tuku jedním z nejlepších způsobů, jak urychlit metabolismus.

Mýtus: Váš metabolismus je genetický a nelze ho změnit

Ano, geny ovlivňují váš metabolismus, ale ne natolik, aby se nedal změnit životním stylem. Strava, cvičení, životní styl, to vše má na fungování vašeho metabolismu výrazný vliv a jste to jen vy, kdo rozhoduje, co bude jíst a jak se bude hýbat. Existují pochopitelně nemoci, například Hashimotova nemoc, které ovlivňují metabolismus. Ty se ale týkají velmi malého procenta lidí.

Fakt: Máte-li pomalý metabolismus, je pravděpodobnější, že přibíráte na váze

S tímto faktem odborníci na výživu souhlasí: Pokud je váš metabolismus spíše pomalejší, nestíhá rychle spálit kalorie, které konzumujete. Málokdy to ovšem bývá jediný důvod, proč nehubnete. Možná málo spíte, stresujete se, vynecháváte jídla, jíte nepravidelně... To vše může mít vliv. Více o tom, proč nehubnete, si přečtěte zde.

Mýtus: Pokud máte rychlý metabolismus, můžete jíst, cokoli chcete

Není pravda, že lidé s rychlým metabolismem mohou sníst cokoliv a nepřiberou. Nemusí nutně přibývat na váze tak rychle, jako lidé s pomalejším metabolismem, ale rozhodně nejedí od rána do večera bílý cukr nebo přepálené tuky.

Fakt: Pikantní jídla podporují metabolismus

Ať už je vaším preferovaným kořením chilli nebo zázvor, existuje zajímavá myšlenka, že mohou zvýšit produkci tepla v těle a díky tomu spálit více kalorií. Na toto tvrzení reaguje odbornice Nancy Allenová částečným souhlasem: „Účinek je krátkodobý a závisí na tom, jak moc jsou jídla pálivá. Přidání pouze jedné polévkové lžíce nasekané zelené nebo červené chilli papričky na oběd nebo večeři může urychlit váš metabolismus, ale nedoporučuje se ke každodenní konzumaci.“ Mezi méně pálivá jídla, která zrychlují metabolismus, patří krom chilli také bílky, libové maso, káva, čočka, zelený čaj či mléko.

Zásadně ale platí: Pokud nezměníte své stravovací návyky a nebudete se hýbat, ani chilli papričky, ani zázvor vám hubnout nepomohou.

Mýtus: Jíst více menších jídel po celý den je pro váš metabolismus lepší než jíst tři pravidelná jídla denně

„Často je doporučováno lidem, aby jedli pět nebo šest malých jídel denně. Jenže když lidé slyší, že mohou jíst pět nebo šest malých jídel, nejedí malá jídla. Velmi často nesledují, kolik a co snědli,“ upozorňuje Allenová. Řada odborníků naopak doporučuje jíst dvě nebo tři jídla denně. Co si z toho tedy vybrat? Odbornice doporučuje jíst tak, jak to vyhovuje vám. Zkuste zjistit, co vám vyhovuje. Jezte intuitivně, postačí i tři jídla denně, a hýbejte se.

Mýtus: Potravinové doplňky mohou urychlit váš metabolismus

Volně prodejné produkty na zrychlení metabolismu nebudou nikdy fungovat jen tak samy. Podle Allenové váš metabolismus přímo neovlivní. Opět platí, že je potřeba změnit svůj životní styl. Navíc je tu riziko vedlejších účinků, které byly velmi dobře zdokumentovány v řadě výzkumů.

Fakt: Váš metabolismus se s věkem zpomaluje

I když je to smutná pravda o stárnutí, není to tak špatné, říká odbornice: „Váš metabolismus se nezmění a nezarazí ze dne na den, když je vám 30, jak si někteří lidé myslí. Můžete ho stále ovládat svým životním stylem. Zpomalení metabolismu může být nejvíce patrné kolem menopauzy v 50 letech, kdy ženy procházejí menopauzou a dochází k hormonálním změnám a zvyšuje se šance na přibírání na váze v oblasti břicha, boků a stehen.“