Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Krvácení i inkontinence: Které sporty mohou negativně ovlivnit sexuální kondici?

Napadlo vás někdy, že pravidelné cvičení může negativně ovlivňovat vaši sexuální touhu a kondici? A nemyslíme tím jen snížené libido. Některé sporty mohou při nadměrném nebo nesprávném provozování mít vliv na ženské pohlavní orgány a způsobovat řadu nepříjemných projevů.

Běh

Jedna z nejčastěji provozovaných sportovních aktivit nejen v Česku má sice spoustu benefitů, jako jsou výdrž, kondička nebo vytvarované a zpevněné nohy, na druhou stranu může způsobovat řadu obtíží – od bolestí nohou až po záda. A negativně může ovlivnit i pohlavní orgány. Pokud začnete intenzivně trénovat a běhat a nemáte posílené břicho (zejména jeho spodní část a pánevní dno), mohou otřesy při došlapu představovat velkou zátěž, která může v extrémních případech vést k inkontinenci, krvácení z pochvy a poklesu dělohy, což znamená další obtíže včetně bolestí při sexu. 

TIP NA VIDEO: Tipy na HIIT cvičení pro každý den

Video placeholde

Pokud však máte dostatečně rozpohybovanou pánev, její dno zůstává elastické a může tak spolehlivě plnit svoji funkci. V ideálním případě si ještě před vyběhnutím rozcvičte chodidla, která právě s každým krokem vysílají do pánevního dna impulzy. Pak pro vás bude běh mnohem užitečnější, než se na první pohled může zdát.

Jumping

Obdobné obtíže jako při běhu mohou nastat také na trampolínách. I když to vypadá na první pohled jako zábava a brnkačka, jde o fyzicky poměrně náročnou aktivitu, která může netrénovaným jedincům nebo lidem, kteří s jakýmkoli sportem teprve začínají, pořádně zavařit. Prudké dopady na trampolínu totiž představují výrazný tlak na podbřišek, což je velký problém u žen se slabým pánevním dnem (ať už po porodu, vinou stárnutí nebo nevhodných pohybových stereotypů). Opět mluvíme hlavně o inkontinenci, poklesu dělohy, krvácení z pochvy a tlaku na oblast konečníku.

Je potřeba si uvědomit, že toto radostné poskakování v rytmu hudby představuje obzvlášť velký nápor na svaly pánevního dna. To musí udržet celý obsah dutiny břišní na svém místě. Ovšem nenechte se zmýlit. Problémy s únikem moči při této aktivitě nemusí znamenat jen svaly ochablé, ale také naopak přetížené. Obecně tento sport vyžaduje opravdu velmi dobrou kontrolu nad držením těla a zejména schopnost správně aktivovat jeho střed. Jinak velmi trpí páteř, zejména meziobratlové ploténky.

HIIT

Vysoce intenzivní intervalový trénink se v posledních letech stále drží na špici oblíbených sportovních aktivit. Aby ne, když je skvělý jak na spalování tuků, tak i k tvarování celé postavy. Opět ale představuje velký nápor pro pánevní dno. V euforii a s endorfiny vybičovanými na maximum tak lehce přeceníte svoje limity a můžete si poškodit tkáně uvnitř pohlavního orgánu, což se opět projeví krvácením a bolestí při sexu

Pokud preferujete silovější trénink, určitě byste měli zvážit také kompenzaci formou relaxačních technik, nebo zařadit do repertoáru pomalejší cvičení z kategorie body and mind. V nich totiž máte daleko větší šanci navnímat hluboké svalové skupiny, naučit se je ovládat, a to vám zase přináší benefit v rychlejších formách pohybu, kde na soustředění již není tolik prostoru.

Článek vyšel v časopise Dieta 02/21. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz