Mít, či nemít cheat day: Skutečně nám občasné mlsání pomůže získat postavu snů?
Zní to lákavě. Většinu času se budete držet v lati a pak – třeba jednou za týden – máte povoleno libovolně hřešit. Jenže ani v tomto případě není všechno zlato, co se třpytí. Takzvaný cheat day je totiž ve zdravém jídelníčku problematický faktor. Přestože se u nás za poslední roky poměrně rozšířil, jeho zařazení vyvolává řadu otázek. A skoro každé jeho plus vyvažuje minimálně jedno podobně silné minus, které je potřeba vzít v potaz. Tak se tím pojďme probrat.
1. Cheat day uvolní psychické napětí
V okamžiku, kdy máte dodržování diet nebo stravovacích režimů plné zuby, může jeden takový hřešicí den zachránit ledasco. „U některých lidí se časem začne objevovat psychický propad, otrávenost a podrážděnost. Tam může jednou začas takový den pomoci k uvolnění mysli a podpoře do dalšího snažení,“ říká nutriční konzultantka Žaneta Zelinková.
TIP NA VIDEO: Jaká pravidla má správná výživa?
ALE! Stejně tak může po psychické stránce uškodit. Jeden cheat day můžete v závislosti na jeho intenzitě odnést výčitkami svědomí, nebo se dokonce můžete ocitnout v pokušení s veškerou předchozí snahou seknout. Protože chuť je „mrcha“! „Z pohledu psychiky je cheat day celkově rizikový pro osoby, které mají problém s motivací. Každopádně si myslím, že riziko ,vypadnutí z diety‘ je větší, pokud to s nastaveným režimem přeženete, snažíte se být příliš perfektní anebo konzumovat příliš nízké množství kalorií,“ konstatuje na adresu negativ Andrea Jakešová z Ne hladu.
2. Cheat day umí „nakopnout“ metabolismus
To byla jeho primární funkce ve chvíli, kdy si jej vymysleli profesionální sportovci. „Je to totiž velmi stará záležitost ze světa kulturistiky pro vyrýsování svalů a sportu, kde hubnete na určenou váhu (například box a MMA). Funguje všude tam, kde je potřeba stravovat se před závody nízkosacharidově kvůli extrémnímu zhubnutí nebo odvodnění,“ vysvětluje Žaneta Zelinková. Tento výživový tlak ovšem vede po určitém časovém úseku k horšímu sportovnímu výkonu a propadu psychiky. Proto přichází na řadu cheat day, který pomůže doplnit energii, nastartuje metabolismus a zvedne morálku. Podobně se praktikují i „sacharidové vlny“, což jsou víceméně předchůdci nebo inspirace pro cheat day.
ALE! Pokud to vezmete za špatný konec, bude vám špatně. „U nějakého programově nastaveného hřešicího dne vidím problém v tom, že se na něj můžete tolik těšit a plánovat si tolik věcí, které si pak dáte, že se nakonec úplně nesmyslně přeplácáte, bude vám těžko, budete mít nafouklé břicho a možná i trávicí obtíže. Pak je i těžší si jej nevyčítat a najíždět ,zpět do režimu‘,“ varuje Andrea Jakešová před častou chybou, která se týká hlavně těch, jejichž režim je nastavený příliš přísně, a těch, kteří si ještě hubnutí nebo zdravý životní styl nesrovnali v hlavě natolik, aby z něj nepotřebovali „ujíždět“ zpátky.
3. Cheat day pomůže doplnit glykogen
I proto si cheat day profi sportovci kdysi zavedli. Pokud rýsovali svaly na soutěže a byli dlouhodobě pod svým potřebným energetickým příjmem, začal jim chybět glykogen. „Glykogen je zásobní polysacharid a ve svalech se při namáhavé činnosti mění při glykolýze na zdroj energie pro svaly. Pokud jíte dlouhodobě méně sacharidů, glykogen ve svalech se vyčerpává, máte méně energie pro svalovou práci a snižuje se výkon. Tím pádem zařazením cheat day obnovíte zásoby glykogenu ve svalech a zlepšíte výkon,“ popisuje Žaneta Zelinková další z mechanismů.
ALE! Když to se sacharidy přeženete, hrozí zadržování vody. Takže se po něm můžete cítit otekle. Po návratu do běžného zdravějšího režimu se samozřejmě věci vrátí do normálu, ale stojí to za to?