Vynálezkyně Wi-Fi i první inženýrka NASA: 10 žen, které změnily svět

Díky jejich síle, kreativitě a znalostem máme dnes život podstatně lehčí, jejich životy ovšem byly vše, jen ne jednoduché. V dubnu se na webu Ženy.cz budeme věnovat těm, které dokázaly uspět ve světě, jemuž ještě donedávna vládli téměř výhradně muži. Na úvod se pojďte seznámit s desítkou odvážných aktivistek, vědkyň a novinářek, jejichž jména sice už mnozí zapomněli, jejich činy ale ve společnosti stále rezonují.

Marie Schmolková: Humanitární pracovnice, která do Československa přivedla Nicholase Wintona

Sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa, zná kde kdo. Marie Schmolková, díky níž se celá tato operace uskutečnila, ale stále zůstává v pozadí, ba dokonce i v zapomnění.

Když se v Německu v roce 1933 dostal Adolf Hitler k moci, ze země již v té době začalo před nacistickým režimem prchat velké množství lidí. Jenže jiné země už tehdy uprchlíky nevítaly s otevřenou náručí a Československo na tom nebylo jinak. Marie Schmolková, sionistka z české židovské rodiny, ovšem patřila mezi výjimky. Německým uprchlíkům se v rámci své humanitární práce, které po předčasné smrti manžela zasvětila celý život, snažila pomáhat, co to šlo. V době nejistoty jim dávala alespoň určitou naději a pomocí komunikace se zahraničními organizacemi se lidem prchajícím z vlasti snažila zajistit pracovní uplatnění i domov.

TIP NA VIDEO: Ikonické ženy dostaly podobu Barbie

Ikonické ženy dostaly podobu Barbie. Jako dárek k MDŽ VIDEO Youtube / Mattel

Tato žena zná osobně každého člověka, který v posledních pěti letech přešel hranice. Zná jejich osudy, zná jejich nebezpečí. Pod záplavou těchto osudů jako by ani jejího vlastního nebylo. Pohybuje se věčně mezi životem a smrtí, mezi úřady londýnskými, pařížskými a pražskými. Vidí skoro samou beznaděj a podaří se jí po strašném úsilí vymoci jen málo naděje: ale je tak podivuhodně klidná, jako bývají věřící lidé,“ napsala v roce 1938 o Schmolkové novinářka Milena Jesenská.

Po mnichovské dohodě se ale v reálném nebezpečí ocitlo i Československo, a tak se situace s přijímáním uprchlíků ještě zhoršila. A co více, Čechoslováci se sami stále častěji vydávali za hranice, na západ, do bezpečí. Státy postupně ale zavíraly hranice a přestávaly přijímat nové emigranty, zejména pak ty dospělé. Marii tedy nezbývalo nic jiného než se pokusit dostat ze země pryč alespoň malé děti. Díky jejímu silnému postavení na evropské humanitární scéně se k ní ihned připojila britská představitelka britského Výboru pro uprchlíky z Československa Doreen Warriner, která nakonec pověřila mladého Nicholase Wintona přípravou slavných dětských transportů do Velké Británie. Nebýt dlouholetého úsilí Marie Schmolkové, nebyl by ani žádný Nicholas Winton.

Jakmile v březnu 1939 nacisté překročili československé hranice, Schmolkovou ihned zatkli. Na svobodu se dostala za dva měsíce díky své kamarádce, senátorce Františce Plamínkové. Po vypuknutí války odjela do Londýna, kde až do své smrti pokračovala v humanitární činnosti. Zemřela v roce 1940 na infarkt.

Loading