Sex, drogy a Halston: Jak se pařilo v legendárním klubu Studio 54?

2 min čtení

2 min čtení

Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, tak je ve skutečnosti nezažil. Co by v tom případě muselo platit o newyorské disco scéně na konci 70. let, kdy se ty nejznámější celebrity scházely v legendárním Studiu 54? Třeba, že je zázrak, že tu zběsilou jízdu většina z nich vůbec přežila. 

Netflix minulý pátek vypustil minisérii Halston. Pětihodinový příběh pojednává o návrháři jménem Roy Halston Frowick (hraje ho Ewan McGregor), který v 60. letech prorazil díky kloboukům pro Jackie Kennedy, aby posléze ženy přestaly klobouky nosit a Roy musel vymyslet, co dál. Tak vznikla dámská oděvní značka Halston, jejíž zakladatel byl svým způsobem geniální vizionář, ale současně i pitomec s neobyčejně zbytnělým egem, které jeho kolegy a investory značky přivádělo k šílenství. McGregor je zde tradičně skvělý, i když sympatie si pro sebe kradou spíše ženské postavy – zejména Halstonovy blízké přítelkyně a múzy Liza Minnelli (Krysta Rodriguez) a Elsa Peretti (Rebecca Dayan), pozdější slavná návrhářka šperků, která zemřela letos v březnu.

Elsa Peretti a Halston

TIP NA VIDEO: Připomeňte si životní příběh Jackie Kennedy

Minisérie Halston (Netflix)

To si dneska můžeme domýšlet, ať už skrze seriál nebo třeba snímek Klub 54 z roku 1998 a samozřejmě z dobových fotografií, které jsou však stále jen dekadentním náznakem, mávnutím z odplouvajícího luxusního parníku, kam směli nastoupit jen ti nejslavnější, nejzajímavější a nejlépe oblečení (což podle nálady posuzoval spolumajitel klubu Steve Rubell) a který už se zpátky nikdy nevrátí. Jasně, Bianca Jagger tam na své narozeniny přijela na běloušovi, pro Dolly Parton celý klub přestavili na farmu, aby se tam cítila dobře (ale spíš ji to vyděsilo), Brooke Shields se tam podívala už ve dvanácti (a tak na ni dohlížela Debbie Harry), zatímco Disco Sally neboli „babča newyorského nočního života“ tam s polonahými mladíky pařila i v osmasedmdesáti.

Řada outfitů té doby by dnes na Instagramu podléhala cenzuře, protože odhalená ňadra i s bradavkami byla v podstatě součástí dámského dress-code. Módní magazíny však dodnes s chutí odkazují na módní styl Studia 54. O co jde, vysvětluje Marnie Fogg v knize Móda: Úžasný příběh fenoménu. „Ve Spojených státech se přírodní hédonismus hnutí hippies stal základem, z něhož vycházel městský fenomén stylu glamour a disko. Pulzující nahrávky syntetického groovu jako I Feel Love Donny Summer tvořily pozadí módního stylu plného lesku a třpytu, jak jej bylo vidět v newyorském nočním klubu Studio 54.“ Čili lurex a flitry, ve kterých se odrážejí světla stroboskopů, a také přiléhavé oblečení, jež sálá sexualitou. Králem byl samozřejmě Halston, jehož smyslně splývavé, ale současně praktické střihy tuhle nespoutanou éru definovaly. Nakonec, jak víme, ji ale v 80. letech ukončila epidemie nemoci AIDS.

Bianca Jagger v modelu Halston

Sledujte nás i na Instagramu!

Loading