Sex, drogy a Halston: Jak se pařilo v legendárním klubu Studio 54?

21. května 2021 • 06:00
Halston uprostřed dění ve Studiu 54 • Foto: Profimedia.cz

Říká se, že kdo si pamatuje devadesátky, tak je ve skutečnosti nezažil. Co by v tomto případě muselo platit o newyorské disco scéně na konci sedmdesátek, kdy se ty nejznámější celebrity scházely v legendárním Studiu 54? Třeba, že je zázrak, že tuhle zběsilou jízdu většina z nich vůbec přežila? 

Netflix minulý pátek vypustil ke zhlédnutí minisérii Halston. Pětihodinový příběh pojednává o návrháři jménem Roy Halston Frowick (hraje ho Ewan McGregor), který v 60. letech prorazil díky kloboukům pro Jackie Kennedy, aby posléze ženy přestaly klobouky nosit a Roy musel vymyslet, co dál. Tak vznikla dámská oděvní značka Halston, jejíž zakladatel byl svým způsobem geniální vizionář, ale současně i pitomec s neobyčejně zbytnělým egem, které jeho kolegy a investory značky přivádělo k šílenství. McGregor je zde tradičně skvělý, i když sympatie si pro sebe kradou spíše ženské postavy – zejména Halstonovy blízké přítelkyně a múzy Liza Minnelli (Krysta Rodriguez) a Elsa Peretti (Rebecca Dayan), pozdější slavná návrhářka šperků, která zemřela letos v březnu.

Elsa Peretti a Halston Elsa Peretti a Halston Autor: Profimedia.cz

Tip na video: Připomeňte si životní příběh Jackie Kennedy.

 

Ještě lepší je zde však atmosféra New Yorku 70. let. Kdo kouzlo a slávu tohoto „města, co nikdy nespí“ nepochopil skrze seriál Sex ve městě, pak vězte, že Halston vás vezme na mnohem zběsilejší noční jízdu – přímo do VIP zóny legendami opředeného Studia 54, které otevřelo v roce 1977 a kde se děly věci! Představte si sex a šňupání kokainu v přítomnosti těch nejslavnějších lidí, jako byli Andy Warhol, Elizabeth Taylor, Mick Jagger a (samozřejmě) Halston, a pořád to nejspíš oproti skutečnosti bude děsná nuda. Z dnešního mileniálně uvědomělého pohledu je totiž znepokojivé už jenom to, že seriálový Halston a jeho grupa v podstatě bez přestání kouří, vždy a všude. Jaké asi muselo být zažít tohle na vlastní kůži? 

Minisérie Halston (Netflix) Minisérie Halston (Netflix) Autor: Profimedia.cz

To si dneska můžeme domýšlet, ať už skrze seriál nebo třeba snímek Klub 54 z roku 1998 a samozřejmě z dobových fotografií, které jsou však stále jen dekadentním náznakem, mávnutím z odplouvajícího luxusního parníku, kam směli nastoupit jen ti nejslavnější, nejzajímavější a nejlépe oblečení (což podle nálady posuzoval spolumajitel klubu Steve Rubell) a který už se zpátky nikdy nevrátí. Jasně, Bianca Jagger tam na své narozeniny přijela na běloušovi, pro Dolly Parton celý klub přestavili na farmu, aby se tam cítila dobře (ale spíš ji to vyděsilo), Brooke Shields se tam podívala už ve dvanácti (a tak na ni dohlížela Debbie Harry), zatímco Disco Sally neboli „babča newyorského nočního života“ tam s polonahými mladíky pařila i v osmasedmdesáti. 

Řada outfitů té doby by dnes na Instagramu podléhala cenzuře, protože odhalená ňadra i s bradavkami byla v podstatě součástí dámského dress-code. Módní magazíny však dodnes s chutí odkazují na módní styl Studia 54. O co jde, vysvětluje Marnie Fogg v knize Móda: Úžasný příběh fenoménu. „Ve Spojených státech se přírodní hédonismus hnutí hippies stal základem, z něhož vycházel městský fenomén stylu glamour a disko. Pulzující nahrávky syntetického groovu jako I Feel Love Donny Summer tvořily pozadí módního stylu plného lesku a třpytu, jak jej bylo vidět v newyorském nočním klubu Studio 54.“ Čili lurex a flitry, ve kterých se odrážejí světla stroboskopů, a také přiléhavé oblečení, jež sálá sexualitou. Králem byl samozřejmě Halston, jehož smyslně splývavé, ale současně praktické střihy tuhle nespoutanou éru definovaly. Nakonec, jak víme, ji ale v 80. letech ukončila epidemie nemoci AIDS.

Bianca Jagger v modelu Halston Bianca Jagger v modelu Halston Autor: Profimedia.cz

Sledujte nás i na Instagramu!

Fotogalerie: Které celebrity navštěvovaly legendární Studio 54?

Fotogalerie

38 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy