Jak se cítila Lolita? 5 knih o zneužívání mladistvých, které zhltnete za víkend

Vanesse bylo třináct, když ho potkala, čtrnáct, když mu propadla, a patnáct, když jí začalo docházet, že tohle není láska. S literaturou, která se věnuje pohlavnímu zneužívání dospívajících, se v posledních letech roztrhl pytel a je to moc dobře – musíme o tom mluvit. A psát. Vybrali jsme 5 výborných knih, ze kterých vám bude těžko, ale zároveň se od nich nebudete moci odtrhnout a přečtete je za víkend.

Snad za to vděčíme kampani MeToo, snad se ve společnosti konečně otvírá bezpečný prostor pro sdílení traumatizujících zážitků, ale i důslednější postihování těch, kteří nám ona traumata způsobili. Každopádně se v posledních letech roztrhl pytel s (mnohdy autobiografickou) literaturou, která zpracovává zneužívání mladistvých, a to právě z pohledu oběti. To je něco, co postrádá třeba v rámci tohoto tématu kultovní Lolita Vladimira Nabokova. Jak se asi malá Dolores cítila během vztahu s Humbertem Humbertem, svým nevlastním otcem, který zcela propadl jejímu nymfímu kouzlu, to dnes ale můžete snadno zjistit v některé z aktuálních knih, které jsme pro vás v redakci vybraly.

TIP NA VIDEO: Janu v dětství zneužil cizí muž: "Obviňovala jsem se, ale byl to nesmysl."

Rovnou říkáme, že to nebude lehké čtení, zároveň ale slibujeme, že jednotlivé publikace zhltnete na jeden zátah a naprosto bez dechu. Příběhy dívek, které se v pubertálním nebo i předpubertálním věku setkaly s věcmi, na které tehdy měly mít ještě pár let čas, jsou drásavé. A cesty a způsoby, jakými se hrdinky se zneužíváním vyrovnávaly, působivé. Každá je jiná, všechny ale pojí nevinná naivní zamilovanost na začátku a rozčarování a hluboké rýhy na duši na konci. A závěrečné vykoupení, pocit úlevy? Bohužel ne nezbytně.

Knižní tipy najdete na dalších stránkách >>>