Sex s nemocným partnerem. Na co se připravit?

Vážná dlouhodobá nemoc nebo úraz zamíchá kartami i v oblasti sexu a často vytvoří úplně novou situaci. 

Představte si třeba, že si váš partner při neuváženém skoku po hlavě do neznámé vody poškodí páteř a skončí na vozíku. Každoročně se to stává překvapivě vysokému počtu mužů.

„U paraplegiků může potřeba sexu zůstat zachována,“ vysvětluje sexuoložka MUDr. Andrea Dutková.„Sdílení intimity je velmi důležité i pro partnerku vozíčkáře a pro udržení vztahu. Jde jenom o to, odkud je muž ochrnutý a jak to technicky udělat."

Lidská erotika je ale naštěstí mnohovrstevná a plastická.

Nejde v ní naštěstí jen o klasickou soulož, ale třeba i o orální sex, hlazení po erotogenních zónách, používání erotických pomůcek…

Že to může fungovat, ukazuje třeba americký film Návrat domů od Hala Ashbyho. „Hlavní hrdina se vrátí z vietnamské války na vozíku, ale po sexuální stránce funguje dál.“

Být jako Brad Pitt

Může ale nastat i opačná situace. Žena přijde kvůli rakovině o prsa nebo ji chemoterapie připraví o vlasy. Některá to snáší snáze, je vyrovnanější a od počátku se jí podaří nastavit životní priority tak, že fyzický vzhled hraje až podružnou roli.

Pro jinou může být ztráta určitých „atributů ženskosti“ zásadní problém a zásah do psychiky, který s sebou někdy nese i dilemata týkající se partnerského vztahu.

„Pokud je vztah dostatečně hluboký a stojí i na jiných základech, než je sex, vnitřně zralý a se situací vyrovnaný muž zůstává,“ říká doktorka Dutková.

„Ženskost přece nejsou jen hezká prsa a zadek. Ženskost je především něco, co vyzařuje zevnitř. Důkazem je třeba Angelina Jolie, která si kvůli genetické zátěži v rodině prsa raději nechala preventivně odstranit, má implantáty. Brad Pitt s ní přesto zůstal.“

Podobná událost může vztah prohloubit a posílit. Přesně podle výroku Friedricha Nietzscheho „Co mě nezabije, to mě posílí“. Párový život jsou kromě hezkých chvil i společně překonané překážky. Možné jsou ale i méně šťastné scénáře.

Zdravý partner někdy ze vztahu uteče. Buď nestál za nic (a pak to nemocnému nemusí být líto), nebo to prostě neunesl. Další variantou je, že zůstane ze soucitu.