Užívejte si sex pomalu!

Užívejte si sex pomalu! Zdroj: Shutterstock

Zkuste si hrát
2
Fotogalerie

Pomalý sex, skvělý sex!

Trvá hodiny. Odvádí vás do úplně jiného světa. Do nitra sebe samých. Vytrhuje vás z reality, nechává vás ponořit se do pocitů a extází, jejichž sílu při pětiminutové „jízdě“ prostě nezažijete. Pomalý sex je umění, po kterém toužíme stále častěji. Proč je dobré v posteli zpomalit? 

Sex je všude. Mluvit o něm je běžné, myslet na něj ještě běžnější. Nabízelo by se, že v téhle oblasti máme všechno srovnané, že jsme spokojení, naplnění.

Jak nicméně píše Carl Honoré ve své knize Chvála pomalosti: „I když strávíme velkou část dne tím, že se na sex díváme, že o něm hovoříme, že si ho představujeme, že o něm vtipkujeme, ve skutečnosti trávíme velice málo času tím, že ho provozujeme… A když už k němu dojde, je konec často mnohem dřív, než něco doopravdy začne…“ naráží Honoré na jeden z největších paradoxů, které v sexu umíme.

Teoreticky máme velké oči, prakticky jen pramalé „výsledky“. I když, ty výsledky – ty si hlídáme. Abychom mohli říkat, že souložíme dost často, dost intenzivně, dost rychle.

Šup sem, šup tam!

Nic proti rychlovkám. Odjakživa byly jednou z podmínek přežití lidstva (jeskynní člověk se nemohl milovat celé hodiny, to by přilákal šavlozubého tygra!). Nahrává jim také naše vyčerpání z práce, přemíra starostí a často je rychlovka jedinou cestou, pokud spolu doma nějaký sex provozovat vůbec chceme.

Nepopírám, že někdy je skvělé jen odhodit svršky a poddat se okamžité touze… Problém je, když se stane jedinou formou milování. Hlavně ženy to pociťují jako nedostatek. Výkony je totiž až tak nezajímají. Potřebují spíše emocionální stránku a často postrádají více trpělivosti, „důkladnosti“, pozornosti a intimity.

Vždyť podle průzkumů, na něž Honoré odkazuje, potřebují ženy až 20 minut na to, aby cítily opravdovou touhu. A kolik postelových epizod je tak dlouhých? Když sex končí, ženy mnohdy teprve začínají. Partneři se pak v prožitcích míjejí, spojení je fyzické, ale ne duševní. Sex je povrchní. A začíná nám to vadit, chceme zpomalit.

Vnímám tě…

„Potřeba ‚zpomalení‘ a ‚hloubky‘ je reakcí na rychlost vybičovanou do maxima, jejímž výsledkem je člověk vyčerpaný, osamělý, pociťující prázdnotu a ztrácející smysl života,“ říká k tomu psycholožka Alex Hrouzková s tím, že na základě toho všeho se už v mnoha rovinách ke zpomalení obracíme. „Vybíráme si různé styly jógy, poznáváme mindfulness, slow food, slow fashion, slow sex – všechno je to touha po návratu k sobě samému, touha po naplněných mezilidských vztazích, které umožňují intenzivněji vnímat smysl bytí.“

Přestáváme chtít kvantitu, hledáme kvalitu. Šetříme energií, obracíme se k sobě, k partnerům nejbližším. A přinášíme si do života více bezpečí, důvěry, opravdovosti.

Pokračování 2 / 6

Víc než tantra

V sexu jsme v tomto směru už před několika dekádami objevili tantru. Respektive znovuobjevili. Jde přece jen o umění, které vzniklo v Indii už před pěti tisíci lety, kdy se tělo stalo součástí božských rituálů a milování bylo jako modlitba. Ale není třeba si vybírat jen tantru nebo ji v nějaké „předepsané formě“ provozovat.

Zpomalit můžete po svém. Mnohé přírodní národy, např. z oblasti Polynésie, znají také pomalejší a hlubší intimní prožitky a tantra jim nic neříká. Sázejí na hlazení, laskání, orgasmus je to poslední, co je zajímá, protože i cesta je cíl. A tohle jsme začali chtít i v Evropě. A chceme to tím víc, čím víc jsme unavení z toho, jak se snažíme být nejlepší, prožít co nejbouřlivější epizodky, vypadat při tom co nejlépe. To v pomalém sexu nenajdete.

Pokračování 3 / 6

Čas je nejdražší hodnota

To základní, co ke svému zpomalení pak potřebujete i vy doma, je… jednoduše čas. Dá milování hlubší rozměr, prostor rozvibrovat smysly, protože právě smyslové vnímání je to, co z pomalého milování dělá božský prožitek.

Čas potřebujete na vytvoření atmosféry, na naladění se jeden na druhého, na to, abyste hmatem jeden druhého poznali, uctili, pomilovali. Zapojujte ale i čich, sluch, chutě, zrak. Kochejte se jeden druhým. Propojujte všechny smysly, protože právě to mění rychlovky v sexuální požitky, které dokážou způsobit, že se ženy znovu zamilovávají do svých mužů, muži objevují své empatičtější stránky a možná poprvé vidí své ženy spokojené a uspokojené...

Carl Honoré při své cestě za pomalým sexem podstoupil dokonce tantrický kurz. V knize přiznává, že zpočátku se tam všichni cítili trapně, bylo to o tom potutelném chichotání a nejistotě, kterou můžete cítit i vy doma. Ale… ono se to vytratí, až opravdu začnete. Cesta k pomalému sexu je totiž úchvatná.

Pokračování 4 / 6

Sex jako poznání

Opravdu vás s partnerem spojí. A také vám oběma dá možnost rozvíjet se jako osobnosti. „Podle některých teorií i náboženských přesvědčení lze růst a poznávat se jen skrze bolest a utrpení. To však není jediná cesta. Člověk může růst i přes radost, lásku a potěšení. Někdy je to na nás – chceme být oliva, která musí být drcena, aby z ní vytekl olej, nebo budeme květina, která může prostě kvést…“ říká k tomu psycholožka.

Slow sex může mít podle ní až terapeutické účinky! Zvláště když pro vás neskončí samotným aktem, ale budete dál s partnerem sdílet své myšlenky, pocity, dojmy a rozvíjet ty, které vám byly příjemné.

„Pokud by se přece jen objevilo něco méně příjemného, je možnost to buď s partnerem sdílet a v bezpečí prožít bez jakéhokoli obviňování, nebo si tyto méně příjemné pocity můžete uvědomit, připustit si je a pomalu je nechat odejít, aniž by bylo potřeba o nich mluvit,“ doplňuje Mgr. Alex Hrouzková.

Zkuste si hrát
Zkuste si hrát | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 5 / 6

Skeptičtí muži

Co na slow sex muži? Jsou spíš predátoři, jim rychlý sex celkem vyhovuje. Ale přesto pro ně pomalé milování nemusí znamenat nudu. Možná nejvíc záleží na tom, jak to podáte.

„Slow sex nicméně není nudný sex. Naopak, partneři, kteří se sobě začnou v oblasti sexu věnovat, dají si čas, oba projeví zájem o nalezení nových obzorů, zjišťují, že se mnohdy promilovávají k novým vzrušujícím a extatickým zkušenostem. Ženy objevují dříve nepoznané orgasmy, může je překvapit skutečná záliba ve felaci či v análním sexu, to vše bez jakéhokoli nucení se do těchto aktivit. Muži zjišťují, že v nich prodloužená extáze a prodlužované vzrušení nad rozvášněnou partnerkou uvolňuje mnohem intenzivnější ‚predátorské‘ pocity, než jsou ty, které zažívají při běžnější desetiminutové souloži,“ vypočítává psycholožka.

A možná vám tak dává skvělý návod, jak svého muže na pomalý sex nalákat. Možná mu totiž stačí říct, že bude mnohem lepší než ty vaše nedělní desetiminutovky.

Pokračování 6 / 6

Jeden hot, druhý čehý

Slow sex funguje skvěle – pokud ho chcete oba. Jestliže to zkoušíte a nedočkáte se odezvy, jakmile pocítíte touhu zpomalit jenom vy, zatímco váš partner/partnerka nechce laskat, dostávat se do hloubky, ale pořád jen brát… může být vaše snaha o změnu v sexuálním životě začátkem změny v životě jako takovém.

Může ukázat, že každý z vás jdete jinou cestou, může vás rozdělit. I tak pomalý sex jistě splní svůj účel, otevře vám cestu k možnosti najít si partnera, jakého skutečně potřebujete. Otázkou je, jak jste na to připraveni.

Pro zajímavost

V sexu se o zpomalení hodně zasadilo italské hnutí za pomalý sex. Možná vůbec ne shodou okolností vzniklo někdy kolem roku 2002 ve stejném městě (Bra) jako hnutí Slow Food! Italové prostě milují život v jeho opravdovosti!

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články